icon
Çorum
KEŞFET

Çorum Bölgesini Keşfet

Gezilecek Yerler

Çorum Bölgesini Keşfet

Konaklama

Çorum Otelleri

Restoran

Çorum Restoranları

Müze

Çorum Müzeleri

Etkinlik

Çorum Etkinlikleri

TREND

Çorum Gezilecek Yerler

İncesu Kanyonu

4.4

İncesu Kanyonu

 • (10 Yorum)

Turistik Yer

Çorum İncesu Kanyonu, Türkiye'nin Kuzeydoğu bölgesindeki güzelliklerinden biri olan Çorum İlinde yer alan bir gezilecek yer. Yıllardır Türklerin arzusu arasında yer alan bu uzun kanyon, ziyaretçilerine kendine özgü çekiciliğini sunuyor. Manzarası, anılarınızın bir parçası haline gelecek kadar güzel.

Aslanlı Kapı

4.6

Aslanlı Kapı

 • (9 Yorum)

Turistik Yer

Türkiye’nin kuzeyindeki Çorum ilinin tarihi mekânlarından biri olan Aslanlı Kapı, daha önce M.Ö. 3000’li yıllardan beri halkın arasında hayranlıkla konuşulan bir yerdir. Aslanlı Kapı, Çorum’a 3 km uzaklıkta bulunan Hıt köyünün yakınlarında yer almaktadır. Bu tarihi mekân, Çorum’un en önemli ve ihtişamlı tarihi yerlerinden biri olarak görülmektedir.

Boğazköy - Alacahöyük Milli Parkı

4.8

Boğazköy - Alacahöyük Milli Parkı

 • (6 Yorum)

Park

Boğazköy - Alacahöyük Milli Parkı hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Boğazköy - Alacahöyük Milli Parkı Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada.

Alaca Höyük

Alaca Höyük

 • (0 Yorum)

Turistik Yer

Alaca Höyük hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Alaca Höyük Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada.

Sıklık Tabiat Parkı

4.8

Sıklık Tabiat Parkı

 • (5 Yorum)

Park

Sıklık Tabiat Parkı hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Sıklık Tabiat Parkı Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada.

Ahlpark

4.5

Ahlpark

 • (8 Yorum)

Park

Ahlpark hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Ahlpark Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada.

Çatak Tabiat Parkı

4.8

Çatak Tabiat Parkı

 • (6 Yorum)

Park

Çatak Tabiat Parkı hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Çatak Tabiat Parkı Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada.

Eskiyapar Örenyeri

Eskiyapar Örenyeri

 • (0 Yorum)

Turistik Yer

Eskiyapar Örenyeri hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Eskiyapar Örenyeri Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada.

Gölünyazı Milli Parkı

4.4

Gölünyazı Milli Parkı

 • (5 Yorum)

Park

Gölünyazı Milli Parkı hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Gölünyazı Milli Parkı Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada.

Çorum Belediyesi Buhara Kültür Merkezi

4.6

Çorum Belediyesi Buhara Kültür Merkezi

 • (5 Yorum)

Turistik Yer

Çorum Belediyesi Buhara Kültür Merkezi hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Çorum Belediyesi Buhara Kültür Merkezi Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada.

Özdoğanlar Sinemaları

3.2

Özdoğanlar Sinemaları

 • (9 Yorum)

Sinema

Özdoğanlar Sinemaları hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Özdoğanlar Sinemaları Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada.

Karakuş Leblebi

2.5

Karakuş Leblebi

 • (2 Yorum)

Tarihi Mekan

Karakuş Leblebi hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Karakuş Leblebi Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada.

Çorum, Orta Anadolu Bölgesi'nde Eski Türk, Hitit, Frig, Lidyalı ve Roma kökenlerinden gelen zengin bir tarihe sahip Türk kentidir. Asya ve Avrupa kültürlerinin bir araya gelmesinin oluşturduğu kültürel ve sanatsal miraslarıyla ünlü Çorum, her yaştan insana her şeyiyle hitap eden, eski ve modern öğelerin uyumlu bir araya geldiği bir yerdir. 1. Çorum Merkez Nüfusu Çorum'un merkez nüfusu 2022 itibariyle toplam 524.130 kişidir. Bunların yüzde 99,1’i Türk, yüzde 0,8'i ise diğer kökenlidir. Şehrin erkek nüfus oranı % 51,8 iken, kadın nüfus oranı ise % 48,2'dir. Şehirde yaşayanların çoğu Çori ve Doruk ovasına bakan sarp tepelerin yamaçlarındaki küçük köylerde yaşarlar. 2. Çorum Tarihi Çorum, Hellenistik dönemden beri köklü bir kent olan Eski Hitit İmparatorluğu'nun merkezi olan Hattuşaş'tan, Lidyalıların başkenti olan Sardes’e, ve Roma İmparatorluğu'nun en önemli illerinden biri olan Tavium'a ev sahipliği yapmıştır. Çorum, bu uzun tarihi geçirdiği hükümdarlıklar ve medeniyetler ile, antik çağdan geleme birçok önemli kültür ve arkeolojik varlıklara ev sahipliği yapmıştır. 3. Çorum’da Gezilecek Yerler Çorum, sahip olduğu tarihi medeniyetlerin mirası olarak birçok önemli ve gezilmeye değer yerler barındırmaktadır. Hattuşaş Milli Parkı, Frig Vadisi ve rölyefleri, Eski İskilip Kalesi, Alaca Höyük, Süpürge Kapısı, Boğazköy Hitit Gölü, Eski Tavium, Harmankaya Kanyonu, Gökmeydan, Alacahöyük Müzesi, Çorum Müzesi gibi zengin arkeolojik sitesi ve kültürel varlıkları ile Çorum, arkeoloji ve tarih tutkunları için çok sayıda gezilmeye değer destinasyonlar barındırmaktadır. 4. Turistik Faaliyetler Çorum, sadece tarihi ve arkeolojik gezilecek yerleri ile değil, sayısız turistik faaliyetleri ile de çok sayıda turisti ağırlamaktadır. Şehirde halk aracıyla küçük geziler için yürüyüş, piknik, kamp, tırmanma, yamaç paraşütü, atlı araba, at yarışı, ata binme ve balık tutma gibi faaliyetler yapılabilmektedir. Şehir, Orta Anadolu Bölgesi'nde son derece popüler bir turistik cazibe merkezi olarak günümüzde de çok sayıda turisti kendine çekmektedir. Çorum, gerek arkeolojik mirası gerekse turistik faaliyetleri ile tüm yıl boyunca ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Kent, tarihi ve arkeolojik mirası ile zengin bir ziyaret noktası konumunda olup, orta Anadolu bölgesinde yer alan, antik dünyaların kalıntılarını, arkeolojik açıdan zengin biçimde sunan bir cazibe merkezi durumundadır.

Katkı Sağlayanlar 1. Ana Sayfa
 2. Çorum
 3. Çorum Gezilecek Yerler
 4. Çorum Otelleri
 5. Çorum Restoranları
 6. Çorum Müzeleri
 7. Çorum Etkinlikler