icon
Çorum
KEŞFET

Çorum Bölgesini Keşfet

Gezilecek Yerler

Çorum Bölgesini Keşfet

Konaklama

Çorum Otelleri

Restoran

Çorum Restoranları

Müze

Çorum Müzeleri

Etkinlik

Çorum Etkinlikleri

TREND

Çorum Müzeler

Çorum Müzesi

4.7

Çorum Müzesi

 • (22 Yorum)

Devlet Müzesi

Çorum Müzesi hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Çorum Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada.

Hattuşaş Antik Kenti

4.6

Hattuşaş Antik Kenti

 • (21 Yorum)

Antik Kent

Hattuşaş Antik Kenti hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Hattuşaş Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada.

Boğazkale Müzesi

4.7

Boğazkale Müzesi

 • (16 Yorum)

Devlet Müzesi

Boğazkale Müzesi hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Boğazkale Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada.

Alacahöyük Müzesi

4.3

Alacahöyük Müzesi

 • (15 Yorum)

Devlet Müzesi

Alacahöyük Müzesi hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Alacahöyük Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada.

Çorum, Orta Anadolu Bölgesi'nde Eski Türk, Hitit, Frig, Lidyalı ve Roma kökenlerinden gelen zengin bir tarihe sahip Türk kentidir. Asya ve Avrupa kültürlerinin bir araya gelmesinin oluşturduğu kültürel ve sanatsal miraslarıyla ünlü Çorum, her yaştan insana her şeyiyle hitap eden, eski ve modern öğelerin uyumlu bir araya geldiği bir yerdir. 1. Çorum Merkez Nüfusu Çorum'un merkez nüfusu 2022 itibariyle toplam 524.130 kişidir. Bunların yüzde 99,1’i Türk, yüzde 0,8'i ise diğer kökenlidir. Şehrin erkek nüfus oranı % 51,8 iken, kadın nüfus oranı ise % 48,2'dir. Şehirde yaşayanların çoğu Çori ve Doruk ovasına bakan sarp tepelerin yamaçlarındaki küçük köylerde yaşarlar. 2. Çorum Tarihi Çorum, Hellenistik dönemden beri köklü bir kent olan Eski Hitit İmparatorluğu'nun merkezi olan Hattuşaş'tan, Lidyalıların başkenti olan Sardes’e, ve Roma İmparatorluğu'nun en önemli illerinden biri olan Tavium'a ev sahipliği yapmıştır. Çorum, bu uzun tarihi geçirdiği hükümdarlıklar ve medeniyetler ile, antik çağdan geleme birçok önemli kültür ve arkeolojik varlıklara ev sahipliği yapmıştır. 3. Çorum’da Gezilecek Yerler Çorum, sahip olduğu tarihi medeniyetlerin mirası olarak birçok önemli ve gezilmeye değer yerler barındırmaktadır. Hattuşaş Milli Parkı, Frig Vadisi ve rölyefleri, Eski İskilip Kalesi, Alaca Höyük, Süpürge Kapısı, Boğazköy Hitit Gölü, Eski Tavium, Harmankaya Kanyonu, Gökmeydan, Alacahöyük Müzesi, Çorum Müzesi gibi zengin arkeolojik sitesi ve kültürel varlıkları ile Çorum, arkeoloji ve tarih tutkunları için çok sayıda gezilmeye değer destinasyonlar barındırmaktadır. 4. Turistik Faaliyetler Çorum, sadece tarihi ve arkeolojik gezilecek yerleri ile değil, sayısız turistik faaliyetleri ile de çok sayıda turisti ağırlamaktadır. Şehirde halk aracıyla küçük geziler için yürüyüş, piknik, kamp, tırmanma, yamaç paraşütü, atlı araba, at yarışı, ata binme ve balık tutma gibi faaliyetler yapılabilmektedir. Şehir, Orta Anadolu Bölgesi'nde son derece popüler bir turistik cazibe merkezi olarak günümüzde de çok sayıda turisti kendine çekmektedir. Çorum, gerek arkeolojik mirası gerekse turistik faaliyetleri ile tüm yıl boyunca ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Kent, tarihi ve arkeolojik mirası ile zengin bir ziyaret noktası konumunda olup, orta Anadolu bölgesinde yer alan, antik dünyaların kalıntılarını, arkeolojik açıdan zengin biçimde sunan bir cazibe merkezi durumundadır.

Katkı Sağlayanlar 1. Ana Sayfa
 2. Çorum
 3. Çorum Gezilecek Yerler
 4. Çorum Otelleri
 5. Çorum Restoranları
 6. Çorum Müzeleri
 7. Çorum Etkinlikler