icon
Pamukkale
KEŞFET

Pamukkale Bölgesini Keşfet

Gezilecek Yerler

Pamukkale Bölgesini Keşfet

Konaklama

Pamukkale Otelleri

Restoran

Pamukkale Restoranları

Müze

Pamukkale Müzeleri

Etkinlik

Pamukkale Etkinlikleri

TREND

Pamukkale Gezilecek Yerler

Pamukkale Hierapolis Tiyatrosu

5.0

Pamukkale Hierapolis Tiyatrosu

 • (10 Yorum)

Tarihi Mekan

Denizli'nin 17 kilometre kuzeyinde yer alan Hierapolis Antik Kenti'nin Arkeoloji literatüründe “Holy City” yani Kutsal Kent olarak adlandırılması, kentte bilinen birçok tapınak ve diğer dinsel yapının varlığından kaynaklanmaktadır. Kentin hangi eski coğrafi bölgede yer aldığı tartışılır.

Pamukkale Travertenleri

4.8

Pamukkale Travertenleri

 • (19 Yorum)

Turistik Yer

Pamukkale Travertenleri hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Pamukkale Travertenleri Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada.

Anadolu Mezarlığı

5.0

Anadolu Mezarlığı

 • (1 Yorum)

Turistik Yer

Pamukkale, antik M.Ö. 174 yılına kadar uzanan tarihten günümüze, Anadolu bölgesinin en değerli tarihi mekanlarından biridir. Özellikle Pamukkale Anadolu Mezarlığı, mezarlık turizminin popülaritesine ivme kazandıran ve dünyanın en ilgi çekici mezarlık arkeolojik alanlarından biri haline gelen bir tarihi miras. Günümüzde, Pamukkale’ye gelen turistler, bu güzide tarihi mekânlardan kesinlikle habersiz değiller.

Kaklık Mağarası

4.5

Kaklık Mağarası

 • (10 Yorum)

Turistik Yer

Denizli Kaklık Mağarası, Denizli ilinde gezilecek eşsiz bir yerdir. Mağara, aynı zamanda Denizli’nin Kestel bölgesinde bulunan birçok turistik merkezden biridir. Denizli Kaklık Mağarası, eşsiz doğal güzellikleri ve antik tarihiyle ön plana çıkmaktadır.

Kleopatra Havuzları

3.7

Kleopatra Havuzları

 • (7 Yorum)

Turistik Yer

Pamukkale Kleopatra Havuzları Denizli iline bağlı Pamukkale ilçesinin kuzeyinde bulunmaktadır. Kuş uçuşu ile bakıldığında, tamamen ormanla kaplı olan havuzlar birbirinden kopuk olarak görünür. Yüzyıllar önce Roma İmparatorluğu tarafından kullanılan havuzlar, kıyısında küçük bir köyün bulunduğu, bir yarımadanın içerisindedir.

Laodikeia Antik Kenti

4.7

Laodikeia Antik Kenti

 • (10 Yorum)

Antik Kent

Laodikeia Antik Kenti hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Laodikeia Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada.

Halıcı Ahmet Urkay Arkeoloji Ve Etnografya Müzesi

4.7

Halıcı Ahmet Urkay Arkeoloji Ve Etnografya Müzesi

 • (9 Yorum)

Devlet Müzesi

Halıcı Ahmet Urkay Arkeoloji Ve Etnografya Müzesi hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Halıcı Ahmet Urkay Arkeoloji Ve Etnografya Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada.

Pamukkale Natural Park

3.2

Pamukkale Natural Park

 • (9 Yorum)

Park

Pamukkale Natural Park hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Pamukkale Natural Park Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada.

Pamukkale Yolu

Pamukkale Yolu

 • (0 Yorum)

Tarihi Mekan

Pamukkale Yolu hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Pamukkale Yolu Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada.

Hierapolis Bizans Kilisesi

4.0

Hierapolis Bizans Kilisesi

 • (3 Yorum)

Dini Yer

Hierapolis Bizans Kilisesi hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Hierapolis Bizans Kilisesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada.

Dogan Onyx Factory

4.5

Dogan Onyx Factory

 • (10 Yorum)

Turistik Yer

Dogan Onyx Factory hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Dogan Onyx Factory Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada.

Murat Pasha Mosque

4.6

Murat Pasha Mosque

 • (14 Yorum)

Turistik Yer

Murat Pasha Mosque hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Murat Pasha Mosque Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada.

Türkiye'nin Batı Akdeniz Bölgesinde yer alan Denizli, Ege, Akdeniz ve Garp bölgelerinin üçgeni içinde konumlanmış bir şehirdir. Denizli, geçmişten günümüze birçok tarihi eser barındıran, antik çağdan kalma, ünlü bir turizm merkezidir. Denizli'ye bağlı Pamukkale ise şehre has bir görünüme sahip, muhteşem bir doğal ziyaret yeri, gezi mekanıdır. Denizli Pamukkale Nüfusu Türkiye İstatistik Kurumu'nun 2019 verilerine göre, Denizli'nin yüzölçümü 6277 km²'dir ve tahmini nüfusu 2022 itibariyla 343.290'dır. İlçe Merkezi olarak bu şehirde yaşayan kişi sayısı ise yaklaşık 1 milyondur. Nüfusun yaklaşık yüzde 80'i şehir merkezinde, geri kalan kısım da yakınlardaki yerleşim bölgelerinde yaşamaktadır. Denizli Pamukkale Tarihi Denizli ve Pamukkale, antik çağlardan esinlenerek gelişmiştir. Çok eski dönemlerde bu topraklarda yaşayan Hitit, Frig, Lidya, Pers, Roma ve Bizans gibi birçok medeni uygarlık hakim olmuştur. Antik kentin adı Hierapolis olup, Roma İmparatorluğu döneminde de çok gelişmişti. Anadolu'nun en eski termal merkezlerinden biri olan Hierapolis, bugün UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer almaktadır. Denizli Pamukkale Gezilecek Yerler Pamukkale dünyanın en önemli doğal kaynaklarından biridir. Travertenleri, termal kaynakları, güçlü arkeolojik alanları, antik yerleşim yerleri ve çok sayıda turistik mekanıyla Denizli Pamukkale bir çok insana doğanın olağanüstü güzelliklerini sunmaktadır. Pamukkale'nin merkezinde bulunan travertenleri, suyunun renkli tonlarıyla çarpıcı bir görüntü sunuyor. Travertenlerin yanı sıra, turistlere antik yerleşim alanlarının kalıntılarını göstermektedir. Hierapolis Antik Kenti, Nekropol, Saitabat, Ploutonia Tiyatrosu, Colombarium gibi antik yapılardan oluşur. Travertenlerin yanı sıra, saatlerce gezilecek yerler ve doğanın keyfini çıkarmak için kaplıcalar, sıcak sulardan oluşan traverten kaynakları, börtü böcek parkı ve birçok jeotermal kaynaklar da vardır. Denizli Pamukkale, doğal güzellikleri ve tarihi mirasını keşfetmek için, ülkemize gelen turistlerin vazgeçilmez ziyaret merkezidir. Her yıl Büyük Endüstri Müzesi’nden başlayan, çok sayıda antik kente varana kadar süren ve bu sayede tarihteki güzellikleri keşfedebilecekleri muhteşem bir geziye çıkılır. Herkesin ülkemize gelip keşfetmesi gereken güzelliklerin başında gelen bu bölge, doğal büyüsünün yanı sıra, tarihi ve arkeolojik güzellikleri ile de kendini kanıtlamıştır.

Katkı Sağlayanlar 1. Ana Sayfa
 2. Pamukkale
 3. Pamukkale Gezilecek Yerler
 4. Pamukkale Otelleri
 5. Pamukkale Restoranları
 6. Pamukkale Müzeleri
 7. Pamukkale Etkinlikler