icon
Pamukkale
KEŞFET

Pamukkale Bölgesini Keşfet

Gezilecek Yerler

Pamukkale Bölgesini Keşfet

Konaklama

Pamukkale Otelleri

Restoran

Pamukkale Restoranları

Müze

Pamukkale Müzeleri

Etkinlik

Pamukkale Etkinlikleri

TREND

Pamukkale Müzeler

Pamukkale

4.5

Pamukkale

  • (13 Yorum)

Devlet Müzesi

Pamukkale hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Pamukkale Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada.

Pamukkale Travertenleri (Hierapolis)

4.5

Pamukkale Travertenleri (Hierapolis)

  • (13 Yorum)

Devlet Müzesi

Pamukkale Travertenleri (Hierapolis) hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Pamukkale Travertenleri (Hierapolis) Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada.

Halıcı Ahmet Urkay Arkeoloji Ve Etnografya Müzesi

4.7

Halıcı Ahmet Urkay Arkeoloji Ve Etnografya Müzesi

  • (9 Yorum)

Devlet Müzesi

Halıcı Ahmet Urkay Arkeoloji Ve Etnografya Müzesi hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Halıcı Ahmet Urkay Arkeoloji Ve Etnografya Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada.

Türkiye'nin Batı Akdeniz Bölgesinde yer alan Denizli, Ege, Akdeniz ve Garp bölgelerinin üçgeni içinde konumlanmış bir şehirdir. Denizli, geçmişten günümüze birçok tarihi eser barındıran, antik çağdan kalma, ünlü bir turizm merkezidir. Denizli'ye bağlı Pamukkale ise şehre has bir görünüme sahip, muhteşem bir doğal ziyaret yeri, gezi mekanıdır. Denizli Pamukkale Nüfusu Türkiye İstatistik Kurumu'nun 2019 verilerine göre, Denizli'nin yüzölçümü 6277 km²'dir ve tahmini nüfusu 2022 itibariyla 343.290'dır. İlçe Merkezi olarak bu şehirde yaşayan kişi sayısı ise yaklaşık 1 milyondur. Nüfusun yaklaşık yüzde 80'i şehir merkezinde, geri kalan kısım da yakınlardaki yerleşim bölgelerinde yaşamaktadır. Denizli Pamukkale Tarihi Denizli ve Pamukkale, antik çağlardan esinlenerek gelişmiştir. Çok eski dönemlerde bu topraklarda yaşayan Hitit, Frig, Lidya, Pers, Roma ve Bizans gibi birçok medeni uygarlık hakim olmuştur. Antik kentin adı Hierapolis olup, Roma İmparatorluğu döneminde de çok gelişmişti. Anadolu'nun en eski termal merkezlerinden biri olan Hierapolis, bugün UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer almaktadır. Denizli Pamukkale Gezilecek Yerler Pamukkale dünyanın en önemli doğal kaynaklarından biridir. Travertenleri, termal kaynakları, güçlü arkeolojik alanları, antik yerleşim yerleri ve çok sayıda turistik mekanıyla Denizli Pamukkale bir çok insana doğanın olağanüstü güzelliklerini sunmaktadır. Pamukkale'nin merkezinde bulunan travertenleri, suyunun renkli tonlarıyla çarpıcı bir görüntü sunuyor. Travertenlerin yanı sıra, turistlere antik yerleşim alanlarının kalıntılarını göstermektedir. Hierapolis Antik Kenti, Nekropol, Saitabat, Ploutonia Tiyatrosu, Colombarium gibi antik yapılardan oluşur. Travertenlerin yanı sıra, saatlerce gezilecek yerler ve doğanın keyfini çıkarmak için kaplıcalar, sıcak sulardan oluşan traverten kaynakları, börtü böcek parkı ve birçok jeotermal kaynaklar da vardır. Denizli Pamukkale, doğal güzellikleri ve tarihi mirasını keşfetmek için, ülkemize gelen turistlerin vazgeçilmez ziyaret merkezidir. Her yıl Büyük Endüstri Müzesi’nden başlayan, çok sayıda antik kente varana kadar süren ve bu sayede tarihteki güzellikleri keşfedebilecekleri muhteşem bir geziye çıkılır. Herkesin ülkemize gelip keşfetmesi gereken güzelliklerin başında gelen bu bölge, doğal büyüsünün yanı sıra, tarihi ve arkeolojik güzellikleri ile de kendini kanıtlamıştır.

Katkı Sağlayanlar  1. Ana Sayfa
  2. Pamukkale
  3. Pamukkale Gezilecek Yerler
  4. Pamukkale Otelleri
  5. Pamukkale Restoranları
  6. Pamukkale Müzeleri
  7. Pamukkale Etkinlikler