image

Denizli

Toplam 1 makale bulunmaktadır.

Denizli, Ege bölgesinde bulunan bir şehirdir. Türkiye’nin en büyük on beşince ili olan Denizli 2019 yılı verilerine göre nüfusu 1.037.208 kişidir. Tekstil ürünleri ve yöreye has Denizli horozu ile meşhurdur. Anadolu Yarımadası’nın güneybatı, Ege Bölgesi’nin güneydoğusunda yer almaktadır. Ege ve Akdeniz Bölgeleri arasında bir geçit durumundadır. Denizli ilinin her iki bölge üzerinde de toprakları vardır. DENİZLİ GEZİLECEK YERLER Denizli sahip olduğu kültürel votkasına e coğrafi özellikleri ile adeta dünyanın odak noktasına yerleşen, Unesco dünya listesine girmeye hak kazanan bir il olarak turistlerin ve meraklısı olan herkesin gezip görmek istediği, mozaik zenginliğinin başında gelmektedir. Egenin muhteşem incisi ve eşsiz doğa harikası...
Devamı

Denizli

Kategorisindeki tüm gönderiler

Müzeler
SU VE İNANCIN KENTİ HİERAPOLİS Denizli İlinin 18 km kuzeyinde yer alan Hierapolis Antik Kenti Bergama Krallarından II. Eumenes tarafından İ.Ö. 2 yy’da kurulmuş olup, Bergamanın efsanevi kurucusu Telephos’un karısı Hiera’dan dolayı Hierapolis adını aldığı söylenebilir. Kent bir deprem bölgesinde bulunmasından dolayı meydana…
Sevara
Pamukkale'nin turistik mıknatıs travertenlerinin üzerindeki bu antik kaplıca kenti konumu oldukça muhteşem. Bergama II. Eumenes tarafından M.Ö. 190 dolaylarında küratif bir merkez olarak kurulan şirket, büyük Yahudi ve Ortodoks Hristiyan topluluklarının nüfusun çoğunu oluşturduğu hem Romalılar hem de Bizans döneminde gelişti. Tekrarlayan depremler…

Denizli

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Denizli, Ege bölgesinde bulunan bir şehirdir. Türkiye’nin en büyük on beşince ili olan Denizli 2019 yılı verilerine göre nüfusu 1.037.208 kişidir. Tekstil ürünleri ve yöreye has Denizli horozu ile meşhurdur. Anadolu Yarımadası’nın güneybatı, Ege Bölgesi’nin güneydoğusunda yer almaktadır. Ege ve Akdeniz Bölgeleri arasında bir geçit durumundadır. Denizli ilinin her iki bölge üzerinde de toprakları vardır.

DENİZLİ GEZİLECEK YERLER
Denizli sahip olduğu kültürel votkasına e coğrafi özellikleri ile adeta dünyanın odak noktasına yerleşen, Unesco dünya listesine girmeye hak kazanan bir il olarak turistlerin ve meraklısı olan herkesin gezip görmek istediği, mozaik zenginliğinin başında gelmektedir. Egenin muhteşem incisi ve eşsiz doğa harikası görünümüyle Denizli Gezilecek Yerler bakımından; yurt içi ve yurtdışı turist ziyaretlerinin yapıldığı Ege bölgesi ve Denizli doğal ve kültürel kimlik anlayışına ayrı bir başarı ivmesi kazandırmaktadır. Denizli gezip görülecek yerlerin başında:

Pamukkale Travertenleri
Pamukkale Travertenleri, Unesco Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan, kaplıca ve mineral kaynak suları bakımından zengin olan ikonik dağ oluşumlarıyla göz dolduran turistik çeşitliliğin başında geliyor. Denizli gezilecek yerler içine alınan Pamukkale travertenleri, romatizma ve deri hastalıklara iyi gelen şifa kaynakları ile turistlerin ve tüm yerli halkın göz bebeği adeta.
Pamukkale Travertenleri, Denzli merkezi konumuna 20 km. mesafe uzaklıkta yer alan Pamukkale ilçesine bağlı olarak faaliyet gösteren hemen 5 km. yakınında ise Laodieka Antik Kenti ve 5 km. ilerde Karahayıt Kaplıcaları yer almaktadır. Özellikleri içeriği ve turistik değerleri ile adeta kentin merkezine yerleşen olağanüstü kültür ve doğa harikası zenginliği resmi çizmektedir. Mutlaka gezi planına dâhil etmelisiniz turistik değeri tartışılmayacak kadar güzel ve cezp edici.

Hierapolis Antik Kenti –Pamukkale
Denizli merkezin 18 km. kuzeyinde yer alan, Pamukkale Travertenleri’nin hemen arakasında yer alan antik değer ve kalıntılarıyla Frigya kenti, kuruluş tarihi belirsiz olsa da,MÖ2.yüzyılda Bergama Krallığı zamanında 2.Eumenes tarafından kurulduğu biliniyor. İsminin Yunan mitolojisi kaynaklarına göre Bergama ‘nın kurucusu olarak Telephos’un eşi Amazonlar Kraliçesi olarak Hiera’dan geldiği çağlardan beri bilinmektedir. Hierapoolis, MS,60 yılında yaşama alanı bulan, büyük deprem ve sonrasında ki zararlardan, neredeyse tamamen Helenistik özelliğini kaybederken günümüze kadar ulaşmayı başaran yapıları ile tamamen Roma Dönemi’nden kalma anıt özelliği göstermektedir.

Antik Havuz(Kleopatra Havuzu)
Şehrin Pamukakle Travertenleri’ne yakın olması antik çağlardan beri, turistik bir değer taşıyor.23 yıllık bir havuz niteliği taşıyorken, vaktiyle şehrin deprem alanı olması ve ortasında oluşan derin çukur açıklığı, şehrin güzellik abidesi sütunlarını vurarak savurmuş, özgür akan termal sular içini doldurunca antik havuz oluşumu belirginleşmiştir. Bu önüyle bile antik havuzun gezilip görme merakı ve anlayışı dasha büyük bir nitelik kazanmaktadır.

Denizli sadece havuz ve travertenleri ile değil aynı zamanda çok sayıda antik kentler, kanyonlar, yamaç paraşütleri ile yurt içi ve yurt dışı uluslar arası medyada işlevselliğini sürdüren aynı zamanda ülke dövizine katkı ve kazançlarıyla göz dolduran kentlerin başında gelmektedir.

Sisin de yolunuz bir gün Denizli ve zengin doğa harikası travertenlerine ve kanyon niteliği taşıyan eşsiz parlak zengin kanyon çeşitliliğine düşerse mutlaka saydığımız bu eşsiz doğal güzellikleri görmelisiniz. Her aşaması güzellik, kalite ve ışıltı ile donatılan antik kent ve tarihi zenginlik her gün daha fazla gelen ziyaretçi trafiği ile adeta turistik bir patlama yaratıyor.

Yüzölçümü : 12.134 km²
Rakım : 219 m
Nüfusu (2019) : 1.037.208
Plaka Kodu : 20
Posta Kodu : 20000
Konum : 37.782889 Boylam / 29.0116066 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar