Beğen

Denizli

Sanayi, turizm ve tarım konusunda ülkenin önde gelen şehirlerinden bir tanesi olan Denizli, özellikle horozu ve tekstil ürünleriyle dikkat çekmektedir. Aynı zamanda da Ege ve Akdeniz şehirleri arasında bir geçiş noktası olarak da sayılabilmektedir. Ege ve Akdeniz bölgelerinde toprakları bulunan geniş bir yüzölçümüne de sahiptir.

Denizli Tarihçesi

Denizli’nin kökenleri MÖ 250 yıllarına kadar dayanır. Suriye Krallığı’na bağlı olarak ilk yerleşim yerleri ortaya çıkmıştır. Türkler de Anadolu’ya geldikten sonra bu bölgeye Ladik ve Tunguzlu gibi isimleri koymuşlardır. Tunguzlu kelimesi evrim geçirerek günümüzde kullandığımız Denizli adını almıştır. Tengiz kökeni Anadolu’ya gelen Türk boylarından bir tanesi olduğunu ifade etmiştir.

Denizli Coğrafyası

Denizli, kıyı kesimlerden Anadolu’nun ilk kısımlarına doğru bir geçiş noktası olarak adlandırılmaktadır. İç kısımlarında daha düşük bir sıcaklık ortamını görebilmek mümkündür. Akdeniz ve karasal iklim özellikleri bu kent içerisinde ortaya çıkmaktadır.

Denizli

Denizli Bitki Örtüsü

Denizli’nin genel olarak bitki örtüsü maki olarak ifade edilmektedir. Aynı zamanda da %59 oranında da ormanlar yer almaktadır. Burada çınar, dışbudak, kızılağaç gibi türleri de görebilmek mümkündür. Ege’ye yakın olan kısımlarda da çok sayıda çalılık ve fundalıklar yer almaktadır.

Denizli Ekonomisi

Denizli’deki ekonomik faaliyetler sanayi ve ticaret odaklıdır. Aynı zamanda da tarım, balıkçılık, arıcılık, ormancılık ve hayvancılık da kırsal alanlarda görülen faaliyetler olarak ifade edilen şekilde kendini göstermektedir.

Denizli Şehri hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.yerelnet.org.tr/il/denizli/ kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Yüzölçümü : 12.134 km2

Rakım : 354 m

Nüfusu : 1.040.915

Plaka Kodu : 20

Posta Kodu : 20000

Konum : 37.782769, 29.096629

Bu makale YerelNET tarafından Denizli şehrini kısaca tanıtmak için hazırlanmıştır.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri