Pamukkale Travertenleri (Hierapolis)

SU VE İNANCIN KENTİ HİERAPOLİS
Denizli İlinin 18 km kuzeyinde yer alan Hierapolis Antik Kenti Bergama Krallarından II. Eumenes tarafından İ.Ö. 2 yy’da kurulmuş olup, Bergamanın efsanevi kurucusu Telephos’un karısı Hiera’dan dolayı Hierapolis adını aldığı söylenebilir. Kent bir deprem bölgesinde bulunmasından dolayı meydana gelen depremlerle sürekli yıkılıp yeniden inşa edilmiştir. Ancak bugün ayakta olan yapılar ise İ.S. 60 yıllarında olan büyük depremden sonra inşa edilmiş olup kent bundan sonra tüm Helenistik niteliğini kaybetmiş tipik bir Roma kenti görünümünü alarak ızgara planlı inşa edilmiştir. Hierapolis, Roma Döneminden sonra Bizans Döneminde de çok önemli bir merkez olmuştur. İ.S. 4 yy.dan itibaren Hristiyanlık merkezi olması, İ.S 80 yıllarında Hz.İsa’nın havarilerinden olan Aziz Philip’in burada öldürülmesi nedeniyledir. Kent İ.S. 4 yyda Bizanslıların eline geçince Aziz Philip adına Martyrıum olarak adlandırılan sekizgen kilise inşa edilmiştir. Bundan dolayı kentin ünvanı artar ve Metropolis ünvanını alır. Kent İ.S. 7 yydaki büyük depremle tahrip olmuş ve kent kimliğini kaybetmiştir. 12. yy da küçük bir kasaba haline gelmiş, İ.S. 13. yyda Selçukluların egemenliğine geçmiş ve 14 yy daki depremden sonra tamamen terkedilmiştir.

Kent 2 anıtsal kapısı, ana caddeye paralel ve dik gelen cadde ve sokakların oluşturduğu ızgara planlıdır. Yaklaşık 1 km uzunluğundaki ana cadde kenti ikiye böler ve bu caddenin her iki tarafında revaklar, kamu binaları dükkan ve atölyeler bulunur.

Kent surlarının dışında ve kentin kuzey, güney ve doğu yönünde bulunan nekropol alanları Güneybatı Anadolu’nun en büyük nekropolüdür.

Bunun dışında kentin başlıca yapıları; Hamam-Bazilika, Latrina, Tiyatro, Plutonıum, Apollon Tapınağı, Su Kanalları ve Nymphaeumlar, Kiliseler (Aziz Phılıp Martyriumu, Aziz Phılıp Kilisesi..) Büyük Hamam Kompleksi’dir.

Kalıntıların büyük bölümü Roma döneminden olan Hierapolis (Pamukkale) antik kenti, tüm görkemiyle yanında durduğu Pamukkale Travertenleri’yle beraber 1988 yılında hem kültürel, hem doğal miras olarak UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. Ayrıca tarihin her döneminde önemli bir şifa ve inanç merkezi olmuştur.

HAZIR GELMİŞKEN…

Doğa harikası bembeyaz travertenleri görmeden dönmeyin. Bu teraslı termal havuzlar Roma Dönemi’nden beri güzellik ve sağlık arayışındakileri cezbediyor.

>> TAM EKRAN GÖSTER <<

Bu makale 10 Mart 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

 1. Avatar
  Gülnihal Oguz

  Çıkarken ayaklarımız kaysada yumuşak bir şeye basmak çok güzeldi fiyatından dolayı içine girmeywnler çok şey kaybediyorsunuz denizliye gidip pamukkaleye çıkmadan arkadaki tarihi şehri görmwden gitmek büyğk kayıp ben 3 kez gittim denizliye üçündede pamukkaleye çıktım bağımlılık yapıyor çok güzel hoş bir yer denizlide tek güzel yerde diyebilirim ticaret için giden hamama giden diğer şwhirlere girmwk içün içinden geçenler muhakkak uğrayın çıkın gezin insanlar neler yapmış nasıl yaşamış görün dünyanın 7 harikasondan biriisne basın hissedin bir kez olsun görülmesi gereken bir yer bir yapı bir doğal oluşum

 2. Avatar
  Erkan ÇAVUŞ

  Pamukkale…Kesinlikle herkesin gitmesi gereken bir yer. Zaten manzara olarak harika. Yalın ayak gezmek çok keyifli. Yazın gitmenizi tavsiye ederim. Doğal havuzlarına girersiniz. Manzara da fotoğraf çektirirsiniz. Ayrıca sadece traverten- leri değil şehir olarak da harika. Yapılabilecek çok şey var. Bir turizm acentesi ne başvurabilirsiniz. Çin lokantalarına gidip farklı kültürleri öğrenebilirsiniz( Bu yorumu yazdığımda Konora virüs salgını var ve oraya çok Çinli turist gidiyor. Sakın şu olaylar bitene kadar gitmeyin.) Ayrıca birazcık tarihten hoşlanıyorsanız buranın Hristiyanlık için önemini araştırın. Havarilerden biri buraya gelmiş.

 3. Avatar
  ismail güzel

  Doğanın yarattıği bu harikulade eseri görmek gerçekten büyük bir şans. Kış ayı olmasına rağmen müthiş bir kalabalık var. Özellikle kore,malezya ve japonlar.. Tek handikapı girişlerdeki ücretlerin yüksek olması. Araçların park ücretlerinin astronomik olması. Nedir bu abicim ya! Ondan sonra kendi ülkemizdeki güzellikleri bilmiyoruz diye acitasyon yapıyorsunuz! Giriş kişi başı 60tl,araç başınada 20 tl alırsan gelmez kimse tabi…

 4. Avatar
  Pazartesi

  Bu turistik mekanı ziyaret etmeden evvel biraz ön yargılıydım. Öğrenciler için ücretsiz giriş bileti bulunuyor. Öğrenciler için mükemmel bir yer müzeleri falan gezebilir antik havuzda yğzebilirsiniz. Girişte bulunan bazı kahvaltı edebileceğiniz ve hediyelik eşya alabileceğiniz yerler biraz pahalı ama girişin karşısında bulunan gözlemeci hem uygun fiyatlı gözleme yapıyorlar hem de güzel yapıyorlar. Öte yandan bu gözlemeci ağaçlar altında olduğu için serin bu sayede gölgesinde dinlenebilirsiniz.

 5. Avatar
  Gul Boydak

  Suların akışını belirli bölgelerden verdikleri için eskiden her tarafından su akan pırıl pırıl görünen travertenler biraz matlaşıp renksizleşmiş ama tabiki yine de muhteşem bir doğal güzellik. Yine su sadece belli bir bölgede olduğu için inanılmaz bir insan kalabalığı var, millet üst üste suyun içinde fotoğraf çekmeye çalışıyor. Suyun azaltılmasının mutlaka geçerli bir sebebi vardır ama eski hali daha güzeldi.. bu arada giriş ücretinin çok pahalı olduğunu da belirtmeden geçmeyim. Yabancı turist için belirlenmiş bir fiyat gibi.

 6. Avatar
  Denizhan Akkeçeli

  Bence harika bir yer dünyanın 7 harikasından bir tanesi ama ücret harika ötesi elinize cebinize attığınızda bunu göreceksiniz 2kişi içerdeki havuz tiyatro ve müzeyi görmek birşeyler hadi yiyelim dersen en az 300tl araştırma yapabilirsiniz

 7. Avatar
  Hıfzı Şimşek

  Müzekart geçerli. Terlik veya ayakkabı ile girmeniz yasak. Yalın ayak yürümeniz lazım travertenler üzerinde. 18 yaş altı ücretsiz. Traverten bölgesinde Hiearapolis Antik kentide bulunuyor. Ayrıca orada birde antik havuz var. Giriş 60TL. 6-12 yaş 13TL. İçeride 3 saat kalabiliyorsunuz. 2800 yıllık antik havuz yaz kış 36 derece. Tüm bölgeyi gezdikten sonra en son travertenlere gitmenizi tavsiye ederim.

 8. Avatar
  Süleyman Tüz

  Doğa harikası bir yer ulaşımı kolay Pamukkale, güneybatı Türkiye’deki Denizli ilinde doğal bir mevkidir. Kent Kaplıcaları ve akan sulardan kalan karbonat mineralleri teraslarını, travertenleri kapsamaktadır. Türkiye’nin Ege bölgesinde, ılıman bir iklimi olan Menderes Nehri vadisinde bulunur. Turistlerin tercih yerlerdendir restoronlarda kafelerde fiyatlar uçuk giriş pahalı

 9. Avatar
  A .a

  Pamukkale’nin güzelliklerini anlatmaya kelimeler yetmez. Bu güzellikleri ne kadara gezebiliriz ona bakalım. kasım 2020 kişi başı ücret 80 TL, 18 yaş altı ücretsiz. Küçük büfelerden sormadan meşrubat vs almayın derim giriş ücreti gibi onlarda pahalı. Tarihi roma havuzu giriş ücreti 60 TL. 06 yaş ücretsiz ama 6_12 yaş 13TL. Sonuç olarak alacağınız keyif paha biçilemez olduğu için, belediye fiyatları yüksek tutuyor sanırım. ( fırsatçılık)

 10. Avatar
  ilyas altay

  Dünyada çok küçük bir örneği ispanyada olan başka hiçbir yerde göremeyecğiniz doğa harikasidir. Yazin şapka,şemsiyesiz ve gözlüksüz gitmeyin pişersiniz. Kışın üşüyebilirsiniz.Bahar ve sonbahar ayları idealdir. Üzerindeki Hierapolis antik kenti de muhteşemdir. Son dönemde sicak hava balon turlarıda yapilmaktadir.

 11. Avatar
  DURMUŞ AY

  Dogal bir güzellik
  Herkesin görüp gezmesi gereken bir yer
  Detaylı gezip dolaşabilmek için en az 3-4 saat zaman ayırmanız gerekiyor
  İki giriş kapısı mevcut
  Gezip dolaşma kolaylığı açısından yukarıdaki kapıyı kullanmanızı öneririm
  Müze kartınız yoksa mutlaka alın
  Sadece pamukkale için bile daha ekonomik

 12. Avatar
  Süleyman Tombak

  Tarih ve coğrafyanın iç içe olduğu bir yer. İster kuzey kapıdan girip hierapolis Antik kentini dolaştıp travertenlere gelin isterseniz de travertenlerden Antik kente gidin. Müze kart geçerli ayrıca öğretmen kartı da geçerli. İnsanların maalesef anlayışsız olması burada da görünüyor. Bu güzel yerde bile pet şişeleri görüyorsunuz 😏.

 13. Avatar
  Düştük Yollara

  2014 yılında gittiğimde daha çok su vardı ve güzeldi. 5 yıl sonra tekrar gittiğimde su çok azalmıştı. Beyazlığını yavaş yavaş kaybetmeye başlamış. çok yazık bakamamışız. Herhalde 15-20 yıl sonra sadece bu resimlerine bakarız.

 14. Avatar
  ahmet akif yıldırım

  Erken saatlerde ve rüzgarsız havalarda giderseniz ayaklarınız sular içinde ve serinlikle yürüyüş yapabilirsiniz.👍👀🖒
  Rüzgar çıktığında ve insan faktörü saatle birlikte çoğaldıkça 😒 sular çekiliyo ve zemin ayağınıza batabiliyor. Bu nedenle siz siz olun ve olabildiğince erken gidin. Çünkü güneşin alnında olmanıza rağmen doyamıyor ve dönmek istemiyorsunuz😆

 15. Avatar
  Sevgi Büyük

  Doğal oluşum olarak harika ama ulkemizde her yerde olduğu gibi burda da insanlardan faydalanmak oncelik. Giriş 60 tl sadece traverten girişi bu baska oren yerlerine girmek isterseniz ekstra ücret. Sicakta gidilmez güneş fena yakar yaz kış girilebilir yuzmek isterseniz mayo mutlaka alin yaniniza.

 16. Avatar
  Recep Artut

  Traverten Beyaz ve turkuazın muhteşem birleşimi. Ilık havza suyunda traverten havuzları dan geçerek Pamukkale antik kentine ulaşıyorsunuz. Çıplak ayak dışında gezi yapamazsınız. Zemin kaygan olması sebebiyle dikkatli yürümenizi tavsiye ederim. Yanınıza mutlaka sırt çantası almayı unutmayın cep telefonu nuz için su geçirmez boyun askılı telefon kılıfları mevcut. Aracınızı ana kapı ya yakın park ettikten sonra Travertenleri gezip antik kenti dolaşmayı ihmal etmeyin. Fotoğraflar içerisine küçük pamukkale yi attım li dönüş yolunda mutlaka uğrayın.

 17. Avatar
  Fatih Yavaş

  Ülkemizdeki Görülmesi Gereken Yerlerden Biri . Sonbahar Dönemi Daha Sakin ve Serin. Müze Kart İle Giterseniz İyi Olur Çünkü Daha Avantajı Oluyor . Bu Seneki Giriş 60.TL İçeride Müze ve Havuz Mevcut. Antik Tiyatro Güzel ve Mutlaka Gidin. Girmeden Önce Belediyeye Ait Çay Bahçesi Mevcut Orda Çay ve Tost Yiyerek Tura Başlaya Bilirsiniz. İçeride Yiyecek Fiyatları Biraz Fazla Anormal Diye Bilirim.

 18. Avatar
  Mehmet kırmızı

  Hiarapolis antik kentinde bulunan bir doğa mucizesi. Hem antik kent hem travertenler sizi Oldukça şaşırtacak. Başlangıç olarak antik kenti gezmenizi sonrasında travertenlere inmenizi tavsiye ederim. Tüm gezi için bütün gününüzü ayırmanız gereklidir. Kleopatra havuzu ekstra ücrete tabidir.

 19. Avatar
  Osman Adan

  Cok guzel bir doga harikası muze katla gidin mutlaka yada oradan alin tek giris daha pahali

 20. Avatar
  Orhun Keskinbicak

  Arka kapıdan girip antik kenti gezerek Travertenlere ulaşmayı tavsiye ederim. Müze kartı çok işe yaradı. İçeride bulunan müze kaçırılmamalı. Travertenlerin üzerinden su akmayan yosun bağlamış bölümleri özellikle çok kaygan. Dikkat edelim.

 21. Avatar
  Dervis Demir

  Tabiat ananın en özgün eserlerinden. Ama her geçen yıl kötüye gidiyor. Çünkü suyu her yıl azalıyor. Ancak can suyu diyeceğimiz bir su akıtılıyor. Suyun sayısı da artan otellere gitmesi, travertenlerde insanların çok rahat dolaşması bence ömrünü azaltıyor. Yok olmadan gidip görün.

 22. Avatar
  Gökhan I

  Mutlaka görülmesi gereken bir yer fakat fiyat olarak biraz pahalı ayrica yaz döneminde gittiğinizde yanınızda mutlaka güneş kremi veya şemsiye olsun, ayrica su bulundurun küçük çocuğunuz varsa yiyecek de temin edin lakin içerde herşey fahiş fiyata bilginiz olsun. Bebek arabanız varsa travertenlerde gezemezsiniz, çıplak ayakla gezilmesi mecburi doğal beyaz dokunun bozulmaması icin bilginiz olsun.

 23. Avatar
  Büşra P.

  Bir doğa harikası. Fakat yaz aylarında gezmek zor oluyor travertenler ve tarihi kenti gezmek oldukça yorucu. Küçük golf arabalarıyla ücret karşılığında gezebilirsiniz aracın şoförü rehberlik de ediyor. Yiyecek içeceğinizi mümkün oldukça yanınızda götürmeye çalışın fiyatlar uçuk.

 24. Avatar
  Yusuf Duranal

  Adi gibi pamuk dan bir cennet ulkemizin beyaz kurdelasi milyonlarca turist ceken pamukkalemize iyi bakalim dunyada bu guzellikte baska bir yer yok senede bir kez gidilmeli bence saglik acisindanda kalsiyumlu bu su sifa kaynagi ve klopatra havuzu sodali suyuyla dikkat cekiyor ve tabiki essiz bir oren yeri doyasiya gezin tarih kokan bir doha harikası

 25. Gezilecek Sanal Müzeler (Türkiye) | Catering Guide

  […] Pamukkale Travertenleri (Hierapolis) -> Sanal Müze Gez […]

 26. Avatar
  yunus emre

  yakınlaştırma güzel olmuş benim en çok gitmek istediğim yerlerden birisidir ellerinize salık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir