image

Diyarbakır

Toplam makale bulunmaktadır.

Diyarbakır, Türkiye’nin doğusundan bulunan bölgenin en büyük nüfusuna sahip şehirdir. 2019 Yılı verilerine göre 1.756.353 kişilik nüfusa sahiptir. Diyarbakır’ın yüzölçümü ise 15.272 km2’dir. Mezopotamya ile Anadolu medeniyetlerinin geçiş bölgesinde olan Diyarbakır’ın tarihi çok eski devirlere dayanmaktadır. Yontma taş ve Mezolitik devirlerde Diyarbakır ve çevresinde var olan mağaralardan burada yerleşim olduğu yapılan arkeolojik araştırmalar ile anlaşılmıştır. Eğil-Silvan yakınlarındaki Hassun Dicle Nehri ve kolları üzerinde Ergani yakınlarında Hilar mağaralarında bu çağdan kalma kalıntılar tespit edilmiştir. DİYARBAKIR GEZİLECEK YERLER Tarih boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahibi yapmış tarih kokan kent, her yeri ayrı bir dini geleneğin, kalıntıların kültürel mozaiğin canlı kanıtlarını gözler önünde seriyor....
Devamı

Diyarbakır

Kategorisindeki tüm gönderiler

Diyarbakır

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Diyarbakır, Türkiye’nin doğusundan bulunan bölgenin en büyük nüfusuna sahip şehirdir. 2019 Yılı verilerine göre 1.756.353 kişilik nüfusa sahiptir. Diyarbakır’ın yüzölçümü ise 15.272 km2’dir. Mezopotamya ile Anadolu medeniyetlerinin geçiş bölgesinde olan Diyarbakır’ın tarihi çok eski devirlere dayanmaktadır. Yontma taş ve Mezolitik devirlerde Diyarbakır ve çevresinde var olan mağaralardan burada yerleşim olduğu yapılan arkeolojik araştırmalar ile anlaşılmıştır. Eğil-Silvan yakınlarındaki Hassun Dicle Nehri ve kolları üzerinde Ergani yakınlarında Hilar mağaralarında bu çağdan kalma kalıntılar tespit edilmiştir.

DİYARBAKIR GEZİLECEK YERLER
Tarih boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahibi yapmış tarih kokan kent, her yeri ayrı bir dini geleneğin, kalıntıların kültürel mozaiğin canlı kanıtlarını gözler önünde seriyor. Diyarbakır’a birer gezi planı düzenlemek istiyor şehri mercek altına almak istiyorsanız gezi yol rehberi olabilecek türden özellik ve zengin ışıltılı gezi rotaları şu şekilde biliniyor:

Diyarbakır Surları
Diyarbakır gezilecek yerler tur rehber listesine Diyarbakır surları ile başlıyoruz. Bizanslar tarafından yenilenen surlar M.Ö 349 yılında faaliyete geçtiği biliniyor. Çin Seddi’nden sonra Dünya’nın en uzun suru olarak akıllarda kalması önemini bir kat daha artıran niteliklerden. Surları gezdikçe tarihin eşsiz kalıntıalrından soluksuz nefes alacaksınız.

Malabadi Köprüsü
Batman çayı üzerinde yer alması, şarkılara konu olan zenginliği ve dünyadaki bütün taş köprüler arasından en geniş kemer olma özelliği göstererek eşsiz ve muhteşem manzarası ile adeta büyüleneceksiniz.

On Gözlü Köprü
Farklı isimlerle adından sıkça söz ettiren köprü: Silvan Köprüsü, Mervani Köprüsü ve Dicle Köprüsü isimleri ile anılıyor. Pek çok savaşa tanıklık eden On Göz Köprü tarihi açıdan oldukça önemli bir yere sahip. Köprü 1.Anastasias döneminde yapılarak günümüzce kadar getirilerek her anı kültürel kimliğin ve tarihi dokunun izlerini taşıyor.

Cemil Paşa Konağı
Dönemin o zamanki Osmanlı valisi olan Ahmet Cemil Paşa tarafından 1988-1902 yıları arasında yaptırılan konak, bugün Cemil Paşa Konağı olarak adından sıkça söz ettirilen yapı olarak, haremlik ve selamlık bölümlerinden oluşmaktadır. Diyarbakır evlerinde kullanılan kesme bazalt taş bu konakta da kullanılmış olup; Belediye imar planları dâhilinde restarosyan çalışmalı bünyesinde, çalışmaları hızla başlatılan konak; kent müzesi olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

Hevsel Bahçesi
Mezopotomya’nın en eski ve bilinen tahıl ambarı özelliği göstermesi bakımından Havsal bahçesi Diyarbakır gezilecek yerler, gezi ve tur geleneği dâhilinde şehre gelen ziyaretçiler bakımından, harika bir manzara niteliği taşıyor. Bölgenin en büyük kuş cenneti olarak ziyaretçilerine açılan Hevsel ‘de 180’den fazla kuş türü olduğu biliniyor. Hevsel Bahçesi, 2015 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edildi.

Diyarbakır Ulu Cami
Anadolu’nun hatta Dünya’nın en eski camisi olarak bilinmektedir. Dev kültürel ve tarihi kalıntıları ile 639 yılında Araplar tarafından alındığı ve gezi rotanız boyunca asla es geçemeyip atlamayacağınız önemli zenginliklerden birisi olarak varlığını ve dinamizmini kanıtlamaya devam ediyor.

Hasan Paşa Hanı
Ulu camiden hemen sonra biraz soluklamak nefes almak ve eşsiz bu handa keyifli bir gezi turu gerçekleştirmek istiyorsanız Hasan Paşa Hanı ve gezi planı tam da size göre. Güne güzel bir kahvaltı yaparak Hasan Paşa Hanının güzelliliğini keyfini çıkarabilirsiniz.
-Cami, han, medrese, Kilise ve her türlü tarihi yapı ve kültürel zenginliğe ev sahibi yapan Diyarbakır; daha pek çok gezilecek ve görülecek tarihi ve beşeri güzellikleri ile siz değerli misafirlerine ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

Yüzölçümü : 15.272 km²
Rakım : 660 m
Plaka Kodu : 21
Posta Kodu : 21000
Konum : 37.9227717 Boylam / 40.0926379 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar