Beğen

Diyarbakır Şehir Tanıtımı

Amed ve Diyarbekir olarak da adlandırılan Diyarbakır; Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en fazla dikkat çeken kentidir. Aynı zamanda da bu kentin merkezinin 9000 yıllık bir geçmişe sahip olduğu da ifade edilmektedir.

Diyarbakır kentinin tarihteki ilk görüldüğü nokta MÖ 200 yılına dayanmaktadır. Asur hükümdarı Adad-Nirarı döneminde bu şehir ilk kez kayıt altına alınmıştır. Aynı zamanda da Roma ve Bizans dönemlerinde de bulunduğu noktanın merkezi sayılmıştır. Bu dönemlerde Amid ve Emit gibi isimler ortaya çıkmıştır. Ancak Osmanlı döneminde Diyarbekir adıyla daha fazla anılmaya başlamıştır. 1867 yılında da resmi olarak bu isimle anılmaya başlanmıştır. İlk olarak Türkmenler tarafından bu isim konulmuş ve Bakır Memleketi olarak anılması da söz konusu olmuştur. Ancak şehirde bakır madenciliğine dair herhangi bir izlenimde bulunulmaması da bu durumu çürütmüştür.

Diyarbakır

Diyarbakır Coğrafyası

Diyarbakır genelinde sert bir karasal iklim kendini göstermektedir. Yazların sıcak olmasının yanı sıra kışları da ciddi oranda soğuk ve bol kar yağışlı olarak ifade edilmektedir.

Diyarbakır Bitki Örtüsü

Karasal iklim olmasından ötürü Diyarbakır genelinde bozkırın hakim olduğu söylenebilir. Genelde kuru ve bodur bitkilere bu noktada çok sık rastlanmaktadır. Aynı zamanda da su kenarlarında söğüt, ceviz, çınar ve yaban meyve ağaçlarına denk gelebilmek mümkündür. Ormanlık arazi çok sık görülmeyen bir kent olarak Diyarbakır kendini gösterebilecek düzeyde de yer almaktadır.

Diyarbakır Şehri hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.yerelnet.org.tr/il/diyarbakir/ kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Yüzölçümü : 15.168 km2

Rakım : 660 m

Nüfusu : 1.783.431

Plaka Kodu : 21

Posta Kodu : 21000

Konum : 37.924937, 40.211066

Bu makale YerelNET tarafından Diyarbakır şehrini kısaca tanıtmak için hazırlanmıştır.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri