icon
Diyarbakır
KEŞFET

Diyarbakır Bölgesini Keşfet

Gezilecek Yerler

Diyarbakır Bölgesini Keşfet

Konaklama

Diyarbakır Otelleri

Restoran

Diyarbakır Restoranları

Müze

Diyarbakır Müzeleri

Etkinlik

Diyarbakır Etkinlikleri

TREND

Diyarbakır Gezilecek Yerler

Sülüklü Han

4.5

Sülüklü Han

 • (12 Yorum)

Turistik Yer

Sülüklü Han hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Sülüklü Han Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada.

Diyarbakır Hazreti Süleyman Camii

4.9

Diyarbakır Hazreti Süleyman Camii

 • (10 Yorum)

Dini Yer

Diyarbakır, tarihsel ve kültürel açıdan zengin bir şehirdir. Muhteşem tarihi yapıları ve muhteşem doğal güzellikleri ile Diyarbakır, ziyaretçileri memnun etmektedir. Bu bölgede, tüm dünyada ünlü olan bir yapı vardır: Diyarbakır'ın Hazreti Süleyman Camii.

Malabadi Köprüsü

4.6

Malabadi Köprüsü

 • (10 Yorum)

Turistik Yer

Diyarbakır'daki Malabadi Köprüsü, milattan önce 12. yüzyılda inşa edilmiş olan Ortadoğu'nun en eski ve en önemli köprülerinden biridir. Köprünün ortaya çıkmasında, Diyarbakır'ın tarihsel ve mimari özellikleri büyük rol oynamıştır. Köprünün insanlar ve hayvanlar tarafından kullanılabilmesi için köprünün çok ciddi bir şekilde onarım gördüğü bilinmektedir.

Surp Giragos Kilisesi

4.9

Surp Giragos Kilisesi

 • (10 Yorum)

Dini Yer

Diyarbakır, Türkiye’nin doğusundaki şehirlerinden biri olarak, görülmesi ve keşfedilmesi gereken anıtlarıyla ve tarihsel yerleriyle ünlüdür. Daha özellikle, Diyarbakır’da görülmesi gereken tarihi yer olarak Surp Giragos Ermeni Kilisesi sayılır. Surp Giragos Ermeni Kilisesi, 1700'lü yıllara kadar dayanan bir gizemli koleksiyon sahibidir.

Diyarbakır Meryem Ana Kilisesi

4.2

Diyarbakır Meryem Ana Kilisesi

 • (12 Yorum)

Dini Yer

Diyarbakır Meryem Ana Kilisesi, Türkiye'nin Güneydoğu bölgesindeki Diyarbakır şehrindeki tarihi bir kilisedir. Bu kilisenin, dünyadaki en eski sürekli kullanılan kiliselerden biridir ve 2000 yılına yakın bir süredir kullanıma devam ediyor. Kilisenin kapısındaki kömürlük kanımca Muhammed'in doğumuyla ilişkilendirilebilir. Ünlü kömürlük, İsa'yı gösterir bir sembol oluşturur ve aslında bu kilisenin Muhammed doğumu ile ilişkisi olduğunu göstermektedir.

Dicle Nehri

4.3

Dicle Nehri

 • (9 Yorum)

Turistik Yer

Dicle Nehri,Fırat ile Tigris arasında yer alan ve Anadolu ile Arap Yarımadası ortak noktası olarak kabul edilen bir nehirdir. Tarih boyunca önemli bir havza olarak kabul edilen Dicle, Orta Doğu tarihinin en eski ve en önemli yerlerinden biridir. Günümüzde Avrupa ile Asya arasında bir bağlantı dolayisi ile çevre ülkelerin ekonomik gelişimini desteklemektedir.

Dört Ayaklı Minare

5.0

Dört Ayaklı Minare

 • (10 Yorum)

Turistik Yer

Diyarbakır Dört Ayaklı Minare, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne yakışır şekilde uzun tarihli geçmişiyle, göz alıcı bir manzaraya sahip. Dört ayaklı minare, çevresinde bulunan başka tarihi yerler ve müzeler ile bir araya gelerek ziyaretçilere huzur verici bir atmosfer sunuyor. Diyarbakır Dört Ayaklı Minare, tarihi ve sanatsal değerleriyle sahip olduğu özgünlük ile günümüzde gezilecek yerler arasında öne çıkıyor.

Diyarbakır Surları

5.0

Diyarbakır Surları

 • (5 Yorum)

Plaj

Diyarbakır Surları, Türkiye'nin doğu bölgesinde bulunan Diyarbakır şehrinin tarihi surlarıdır. Diyarbakır Surları, şehrin kuzeybatısında, Fırat Nehri'nin doğu yakasında bulunmaktadır. Surlar, Diyarbakır Kalesi ile çevrili ve yaklaşık 5 km uzunluğunda, dik bir tepe üzerinde kurulmuştur. Surlar, Diyarbakır'ın tarihini koruyan ve kentin kültürüne ait çok sayıda eserin yer aldığı en önemli kültürel miraslardır.

On Gözlü Köprü

4.5

On Gözlü Köprü

 • (11 Yorum)

Turistik Yer

Türkiye'nin en eski şehirlerinden biri olan Diyarbakır, İç Anadolu bölgesinde yer alan ve Türkiye'nin Orta Anadolu bölgesine komşu bir kent. Diyarbakır'ın tarihi hakkında çok şey söylenmiştir ve bu tarihin en önemli özelliklerinden biri de Diyarbakır On Gözlü Köprü'südür. Diyarbakır On Gözlü Köprü, İpek Yolu üzerinde bulunan ve Türkiye'nin en eski köprülerinden biridir. Köprünün ortasında bulunan ve eski Roma alışveriş merkezi olarak bilinen Diyarbakır Bazaarı, bu tarihi köprünün çevresinde bulunmaktadır.

Diyarbakır Ulu Cami

4.9

Diyarbakır Ulu Cami

 • (12 Yorum)

Dini Yer

Diyarbakır Ulu Cami hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Diyarbakır Ulu Cami Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada.

Hasan Paşa Hanı

4.1

Hasan Paşa Hanı

 • (8 Yorum)

Turistik Yer

Hasan Paşa Hanı hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Hasan Paşa Hanı Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada.

Hz. Süleyman Türbesi

5.0

Hz. Süleyman Türbesi

 • (8 Yorum)

Tarihi Mekan

Hz. Süleyman Türbesi hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Hz. Süleyman Türbesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada.

Zerzevan Kalesi

5.0

Zerzevan Kalesi

 • (8 Yorum)

Tarihi Mekan

Zerzevan Kalesi hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Zerzevan Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada.

Keçi Burcu

4.9

Keçi Burcu

 • (10 Yorum)

Turistik Yer

Keçi Burcu hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Keçi Burcu Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada.

Dengbej Evi

4.8

Dengbej Evi

 • (8 Yorum)

Turistik Yer

Dengbej Evi hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Dengbej Evi Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada.

Diyarbakır, Türkiye’nin doğusundan bulunan bölgenin en büyük nüfusuna sahip şehirdir. 2019 Yılı verilerine göre 1.756.353 kişilik nüfusa sahiptir. Diyarbakır’ın yüzölçümü ise 15.272 km2’dir. Mezopotamya ile Anadolu medeniyetlerinin geçiş bölgesinde olan Diyarbakır’ın tarihi çok eski devirlere dayanmaktadır. Yontma taş ve Mezolitik devirlerde Diyarbakır ve çevresinde var olan mağaralardan burada yerleşim olduğu yapılan arkeolojik araştırmalar ile anlaşılmıştır. Eğil-Silvan yakınlarındaki Hassun Dicle Nehri ve kolları üzerinde Ergani yakınlarında Hilar mağaralarında bu çağdan kalma kalıntılar tespit edilmiştir.

Katkı Sağlayanlar 1. Ana Sayfa
 2. Diyarbakır
 3. Diyarbakır Gezilecek Yerler
 4. Diyarbakır Otelleri
 5. Diyarbakır Restoranları
 6. Diyarbakır Müzeleri
 7. Diyarbakır Etkinlikler