Beğen

Sülüklü Han

Diyarbakır’da yer alan Sülüklü Han, turistler tarafından gezilmesi gereken önemli bir tarihi yapı olarak insanları karşılıyor olmakta.

Ülkemizde pek çok doğal güzellik bulunuyor. Bu güzellikler, hem ülkemizdeki insanları hem de yabancı turistleri kendisine çekmeyi başarıyor. Geçmişten günümüze birçok medeniyet yaptıkları ile birlikte bölgelerin kültürel yapısını etkiledi. Diyarbakır da bu bölgelerden birisi olarak yer alıyor. Diyarbakır Kalesi, özellikle pek çok ünlü tarihi yapının bulunduğu bir bölge. Bunlardan birisi de Sülüklü Han olarak biliniyor. Sülüklü Han hakkında anlatılacak pek çok şey var.

Sülüklü Han

Diyarbakır Sur’da yer alan han, iç kale kısmında bulunuyor. Kalenin kullanıldığı zamanlardan beri varlığını koruyan bu hanın bu şekilde adlandırılmasının sebebi sülükler ile alakalı. Bir zamanlar avluda yer alan kuyuda sülükler bulunuyormuş. Bu sülükleri toplayan insanlar bunu tedavi amaçlı kullanırmış. Bu şekilde anılmaya başlanan bu yapı, günümüzde de bu ad ile kalmış durumda.

Sülüklü Han

Sülüklü Han, 3 katlı bir han olarak yer alıyordu. İlk katı hayvanlar için ahır olarak kullanılan hanın üst katları dinlenme amaçlı yer almaktaydı. İlk katında hayvanlarını besleyen, onları buraya koyan insanlar, üst katta dinlenerek sonrasında yoluna devam ediyordu. Günümüze baktığımızda hanın yalnızca ilk katının turistlere açık olduğu görülüyor. Bunun yanı sıra bu han şu anda kafe olarak işletiliyor.

Bu han hakkında bilinmesi gereken bir diğer bilgi hanın savaş sırasında kullanılmasıydı. Kurtuluş Savaşı sırasında süvari birlikleri tarafından karargah haline getirilen bu han, savaş sırasında askerlere destek oldu.

Sülüklü Han’a gitmek isteyen bir kişinin yapması gereken şey Diyarbakır’ın güneydoğusuna inmek. Bu han, şehrin güneydoğusunda yer alan kalenin içerisinde bulunuyor. Kalenin ortalarında yer alan han, orta çağ atmosferi ile insanları karşılıyor. Bu hanın yanı sıra Meryem Ana Kilisesi, Urfa Kapı, Hasan Paşa Hanı, Ulu Camii, Hz. Süleyman Camii ve Arkeoloji Müzesi bu bölgede gezilecek diğer yerler arasında karşımıza çıkıyor olmakta. Buraya uğrayan turistler kalenin içerisindeki diğer tarihi yerleri de gezerek gezisini en iyi hale getirebilir.

Web: http://ktb.gov.tr/

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri