image

Düzce

Toplam 1 makale bulunmaktadır.

Düzce, Karadeniz bölgesinde bulunan bir şehirdir. 1999 Yılında Bolu’dan ayrılarak il statüsü kazanmıştır. 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 392.166’dir. Düzce’nin tarihi, MÖ 1390-800 yılları arasında hüküm süren Hititler’e kadar uzanır. Orhan Gazi’nin komutanlarından Konuralp Bey’in Bizans Tekfurları ile 1323’te yaptığı savaşlar sonucu Osmanlı topraklarına katılan Düzce, 1869 yılına kadar Kastamonu Vilayeti Bolu Mutasarrıflığı, Göynük Kasabası’na bağlı bir bucak olarak tarihte yer almıştır. DÜZCE GEZİLECEK YERLER Batı Karadeniz’in en yeşil en cennet köşesi ile karşınıza çıkan Düzce her mevsim ayrı bir güzel olarak turistleri karşılar. İster trekking yapmak için ister Melen Çayı’nda rafting, isterseniz de safari yapmak için bu eşsiz yeri...
Devamı

Düzce

Kategorisindeki tüm gönderiler

Müzeler
Prusias ad Hypium (Konuralp) Antik Kenti’nin zengin kültürel mirasını yaşatmak üzere kurulan Düzce Konuralp Müzesi, 2003 yılında ziyarete açılmıştır. Üç teşhir salonu, bir laboratuvar, iki depo, bir konferans salonu ve idari bölümlerden oluşur. Müzede bin 848 arkeolojik, 491 etnografik ve 3 bin 898…

Düzce

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Düzce, Karadeniz bölgesinde bulunan bir şehirdir. 1999 Yılında Bolu’dan ayrılarak il statüsü kazanmıştır. 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 392.166’dir. Düzce’nin tarihi, MÖ 1390-800 yılları arasında hüküm süren Hititler’e kadar uzanır. Orhan Gazi’nin komutanlarından Konuralp Bey’in Bizans Tekfurları ile 1323’te yaptığı savaşlar sonucu Osmanlı topraklarına katılan Düzce, 1869 yılına kadar Kastamonu Vilayeti Bolu Mutasarrıflığı, Göynük Kasabası’na bağlı bir bucak olarak tarihte yer almıştır.

DÜZCE GEZİLECEK YERLER
Batı Karadeniz’in en yeşil en cennet köşesi ile karşınıza çıkan Düzce her mevsim ayrı bir güzel olarak turistleri karşılar. İster trekking yapmak için ister Melen Çayı’nda rafting, isterseniz de safari yapmak için bu eşsiz yeri gezebilirsiniz. Düzce doğa sporlarının yapılmasında en vazgeçilmez şehirlerinden birisi olarak biliniyor. Kamp yapmak isteyen kişiler için de kaçırılmayacak güzellikte yaylaları, şelaleleri, gölleri ve piknik alanları da oldukça fazla mevcut. İstanbul’a bu kadar yakın olan ama bir o kadar da uzak bu şehir’e günübirlik veya hafta sonu da gelmek mümkün. Sadece doğa harikası olanların bu şehri tercih ettiği bilinir. Bu nedenle buraya gelmek için gerçekten kafa dinlemeyi de mutlaka kafanıza koymanız gerekir.
Düzce İstanbul bölgesine oldukça yakındır. Bu nedenle buraya şahsi aracınızla gelmek çok daha kolay olacaktır. Bölgeye turla gelmek çok avantajlı olmayabilir. Çünkü turla gezilecek kadar büyük bir şehir değil. Ancak hafta sonu kaçamak yapmak için ideal olabilir. Düzce de gezilecek yerleri birkaç gün içerisinde bitirebilirsiniz. Bu nedenle bu kaçamak için 3-5 gün ayırmanıza da gerek kalmaz.

Aktaş Şelalesi
Düzce genellikle şelaleleriyle ünlü bir şehirdir. Bu nedenle Düzce gezilecek yerler listesine de bolca şelale listesi ekleyebilirsiniz. Aktaş Şelalesi de Akçakoca şehir merkezine 11 km. uzaklıkta bulunan Aktaş köyünde yer almaktadır. 50m yükseklikten dökülen şelale Düzce’ye geldiğiniz zaman mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Bu nedenle buraya rahatlıkla gelebilirsiniz.

Aydınpınar Şelalesi
Düzce’nin Aydınpınar Köyü’ne bağlı olan Aydınpınar Şelalesi hem doğa harikası hem de bir yürüyüş parkuruna sahip olma özelliğini de taşıyor. Treking yapmak isteyenler için oldukça ideal olan ve orta zorlukta bir parkura sahip olan Aydınpınar Şelalesi’ni gezerken meşe, gürgen, kestane gibi birçok ağaçların ve şelalelerin arasından geçmek sizlere mükemmel bir deneyim yaşatmış olur.

Şelalenin yanında bulunan alabalık tesislerinde isterseniz yemeğinizi yiyebilir veya etrafındaki bungolov evlerde de konaklama yaparak harika manzaranın daha uzun süreli tadını çıkartabilirsiniz.

Torkul Yaylası
Düzce’ye 22 km mesafede bulunan bir doğa harikası olarak bilinir. Ancak yol oldukça engebeli ve 22 km yolu almak da oldukça uzun sürebiliyor. Ancak manzarası harika olduğu için gideceğiniz yola mutlaka değecektir. Düzce’nin neredeyse bütün yaylaları bu gibi güzel manzaralara sahiptir. Yayla içerisinde bir çeşme de bulunuyor. Yayla da harika fotoğraflar da çekinebilirsiniz.

Melen Çayı
Oldukça fazla gürül gürül akan Melen Çayı Düzce gezilecek yerler arasında özellikle kano sporcularının uğradığı bir nokta olarak yer alır. Hem amatör rafting hem de profesyonel olarak rafting ile ilgilenenler için özellikle bahar aylarında buraya akın edenler oldukça fazladır. Gün boyu rafting etkinlikleri düzenlenen Melen Çayı’nda rafting yapmayı da deneyebilirsiniz.

Yüzölçümü : 3.641 km²
Rakım : 160 m
Nüfusu (2019) : 392.166
Plaka Kodu : 81
Posta Kodu : 81000
Konum : 40.8531172 Boylam / 31.1175791 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar