Beğen

Düzce Şehir Tanıtımı

Düzce M.Ö 1390-800 yıllarında Hititler’in hüküm sürdüğü toprak parçasıdır. Şu anki yerleşim yeri olarak kullanılan şehir M.Ö dönemlerde bataklık olarak bilinir. Bu bataklığı M.Ö 74 yılında Bizans’ın son kralı Nikodemes tarafından Roma İmparatorluğu devralmıştır. Bataklığı devralan Romalılar ıslah ederek ziraat için elverişli duruma getirmişlerdir. Daha sonra da Bizanslılar bu toprakları geri alıp geliştirmeye başladı. Bu şehri Orhan Gazi’nin komutanlarından biri olan Konuralp Bey tarafından Bizanslıların elinden 1323 yılında yapılan savaşlar ile alınıp Osmanlı topraklarına katılmıştır. Düzce şehrinin o zamanlar ki ismi ‘’Konsapa’’ olarak bilinirdi.

Düzce ili 1869 yılına kadar Kastamonu Vilayeti Bolu Mutasarrıflığı, Göynük Kasabası’na bağlı bir bucak olarak tarihe adını yazmıştır. Daha sonra 1869 yılında ise Bolu Sancağı’na bağlı Kaza olmuştur. Ardından oluşan 1999 depremleri sonrası TBMM kararı ile il vasfı alarak günümüze gelmiştir.

Düzce

Düzce Genel Bilgiler

Düzce şehri, 1999 yılından sonra il olarak tarihe geçmiştir. Güncel olarak Türkiye sınırlarında en son il unvanı olan şehir olmuştur ve plaka kodu 81’dir. İlin coğrafi yapısı; çevresi dağlarla kaplı merkezi çukur bir alandır. Şehrin kuzeyinde Akçakoca Dağları, doğusunda Bolu Dağları, güneydoğu ve güneyde de Abant Dağları’nın batıya uzantıları vardır. Şehrin denizden yüksekliği 150 metredir ve ortasının çukurluğundan dolayı tarım alanında büyük etkisi vardır. Bu çukura Düzce Ovası adı verilmiştir ve birçok tarım üretimine elverişli yapısı vardır.

Düzce şehri hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.yerelnet.org.tr/il/düzce/ kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Yüzölçümü : 2.492 km2

Rakım : 160 m

Nüfusu : 355.549

Plaka Kodu : 81

Posta Kodu : 81000

Konum : 40.838582, 31.162416

Bu makale YerelNET tarafından Düzce şehrini kısaca tanıtmak için hazırlanmıştır.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri