Konuralp Müzesi

Prusias ad Hypium (Konuralp) Antik Kenti’nin zengin kültürel mirasını yaşatmak üzere kurulan Düzce Konuralp Müzesi, 2003 yılında ziyarete açılmıştır. Üç teşhir salonu, bir laboratuvar, iki depo, bir konferans salonu ve idari bölümlerden oluşur. Müzede bin 848 arkeolojik, 491 etnografik ve 3 bin 898 sikke olmak üzere toplam 6 bin 237 eser bulunmaktadır.

Müzenin arkeoloji salonunda, Tunç Çağı’ndan (MÖ.3000-2000) Doğu Roma’ya (MS.395-1453) kadar çeşitli dönemlere ait eserler, pişmiş toprak ve mermer heykelcikler, metal eserler, takılar, cam kaplar ve mezar hediyeleri olan bölümler kronolojik olarak sergilenmektedir.

Konuralp Antik Kenti’nde bulunan birçok heykel çok önceden il dışına götürülmüş ve gittiği müzelerde sergilenmektedir. Bunlardan en önemlisi mülajı arkeoloji salonunda sergilenen aslı İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde bulunan Tykhe Heykeli’dir. Orijinali MÖ. IV. yüzyıla ait olan bir eserin Roma Dönemi’nde MS II. yüzyılda yapılmış bir kopyasıdır. Zengin bir süslemeye sahip kader, şans ve başarı tanrıçası Tykhe’nin başının üzerinde zeytin yapraklarıyla süslü şehir surunu temsil eden bir taç vardır. Sol kolunda çeşitli meyvelerle dolu bir bereket boynuzu ile zenginliğin simgesi olan Plutos isminde bir çocuk taşımaktadır. Tykhe Okeanos’un kızlarından biridir. Kader, şans, başarı tanrıçasıdır. Her kentin bir Tykhe’si vardır. Tykhe’ler kentlerin koruyucu tanrıçaları olup, başlarında şehir suru şeklinde bir taçla gösterilirler.

Taş Eserler Salonu’nda Orpheus Mozaiği dikkat çekmektedir. Orpheus konulu mozaik, Roma Dönemi bir taşınmaza ait zemin döşemesidir. Yaklaşık 45 metrekare olan mozaiğin tamamının konservasyonu yapılmış ve sergilenmektedir. Mozaiğin merkezinde Orpheus lirini çalar şeklinde, çevresinde ise mevsimler betimlenmiştir. Orpheus çaldığı müzikle ağaçları, kayaları harekete geçirdiği ve canavarları yatıştırdığına inanılan bir mitolojik kahramandır. Mozaiğin çevresinde aslan, kaplan, tavus kuşu gibi hayvan figürleri ve dört köşesinde, dört mevsim tasvirli kadın başı figürleri yer almaktadır. Salondaki diğer önemli eser ise Tanrı Janus Heykeli’dir. Bir yüzü sağa, bir yüzü sola bakan iki yüzlü Roma Tanrısı diğer taş eserler gibi bu salonda sergilenmektedir. Bu Tanrının resmine Roma paralarında rastlanır. Janus’a ait olan yüzlerden biri kentten içeri girenlere, diğeri ise kentten çıkanlara bakar. Böylece kentin güvenlik içinde yaşamını sürdürdüğüne inanılırdı.

Geleneksel kültüre ait eserlerin sergilendiği etnografya salonunda, el işlemeleri, yöresel kıyafetler, süs eşyaları, mutfak kapları, aydınlatma gereçleri, tartı aletleri, kişisel eşyalar, kılıçlar, tüfekler vb. sergilenmektedir.

Müze bahçesinde ise Konuralp (Prusias ad Hypium) Antik Kenti’nden çıkan büyük mimari parçalar, sütunlar, bomoslar (adak yazıtları), ostothekler (ölü küllerinin konduğu küçük taş lahitler), şehir yasası yazıtları, pythoslar (büyük depolama küpleri), mezar stelleri (mezar taşları), çeşme parçaları, islami mezar taşları vb. sergilenmektedir.

Konuralp’in batısındaki nekropolde 1937 yılında bulunan MS.1’inci yüzyıla ait Lahit mezar dikkat çeker. Lahitin uzun yüzünde kabartma olarak öküz başlarının taşıdığı çelenkler işlenmiştir. Bunların ortasında yazıtsız bir tabulaansata görülür. Lahitin alt kısmında çeşitli hayvan resimleri resmedilmiştir.

>> TAM EKRAN GÖSTER <<

Bu makale 4 Nisan 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

 1. Avatar
  Sinan Adıgüzel

  Ulaşım olarak gps verileri sizi rahatlıkla buraya yönlendiriyor. Girişte güvenlik birimleri flashsiz foto çekimine izin veriyor ancak video yasak. Güvenlik birimleri sizi içeriye yönlendiriyor ve bilgilendiriyor çok yardımcı oluyorlar. Benim girişimde Bahar Hanım vardı sağolsunlar. Bodrum katına giriş yasak ancak orada bir mozaik var, Roma döneminden bir villanın altından çıkan. 1. Kattan bakabiliyorsunuz. Bina 1. Katında M.O.sine ait paralar, kaplar, aynalar, güzellik malzemeleri tarzı eserler sunuluyor. Inanılmaz! 2. Katında etnografya kısmında Osmanlıya ait Hamam kültürü, gelin odası, silahlar, barutlar sergileniyor. Dışarıda yani bahçe kısmı ise gayet düzenli. Ölü gömme sanatları mevcut. Lütfen müzeyi kültür bakanlığının sitesinden oylayın. Çünkü inanılmaz özveri ile düzenlenmiş.

 2. Avatar
  Şakir Sağlam

  KONURALP MÜZESİ, çok emekle düzenlenmiş. Emeği geçenlere saygıyla.
  Konuralp değerli bir kültür alanı. Türkiye’de bu tür değerler önemsiz. Bir kültür politikası yok. Haliyle, korunması da o derecede. Oysa Türkiye’de işte fabrika bu yerler. Düzenle, koru ve turizme aç. Yeterli.
  Konuralp’te darma dağınık bir görünüm var. Anlatılanlar akla zarar. Bazı akıllılar bu değerli parçaları çalıp satmış, bazıları kırmış parçalamış bina temel ve duvarlarında kullanmış. Bazıları da reklam ve görünüm amaçlı yol kenarlarına dizmiş. Tıpkı felaket bir düzenleme olan kent yerleşimindeki binaların görünümü gibi. Antik kentin yakınına yapılması gereken bu müze çok uzakta. Bütünlük kopmuş.
  Antik kenttin önüne yapılan parka konulan OSMANLI HEYKELLERİ ise tam bir cahiliye örneği.
  2018 de güzel işler de yapılmakta. Kazı hızlandırılmış. Daha da hız kazanabilmesi eleman ve ödeneğin artılmasına bağlı. Dileriz bu da gerçekleşir. Harika bir kent olur. Düzce ve Türkiye; hatta dünya bu güzelliklerden gurur duyar.

 3. Avatar
  Mustafa ÇAKIR

  Eski roma ve osmanlı kültürüne ait eserleri bulabileceğiniz güzel ve ücretsiz girişi olan bir müze.

 4. Avatar
  Murat Varol

  Müzenin daha çok tanıtıma ihtiyacı var. Anayoldaki tabelalar yenilenmeli. Müze küçük ve mütevazi. Mozaik bölümü kapalı olduğu için sadece üst kattan gözlemleniyor.

 5. Avatar
  Ahmet Karakaya

  Düzce’ye bağlı Konuralp Mahallesi’nde bulunan türbe, 1323 yılında şehri Bizanslılardan alan Konur Alp’e aittir. Bugün yeni bir yapı gibi görünen türbenin içinde üç mezardan birinin de Konur Alp’in yakınlarından Ali Hamza’ya ait olduğu bilinmektedir

 6. Avatar
  Uğur ÇELEBİ

  Herkesin görmesi gereken bi çok eser var. Diğer müzelerle kıyaslama yapıldığında bir çok insana yetersiz geliyor ya da bu şekilde yorumluyor. Müzede tek hoşuma gitmeyen kısım dışarıda sergilenen eserlerin sürekli hava şartlarına maruz kalmalarından dolayı yıpranmış olması beni üzdü.

 7. Avatar
  Özer Bey

  Giriş ücreti yok.roma dönemi ve Osmanlı dönemi buluntulari var girişteki güvenlik bayan çok ilgili ve güler yüzlü bahçedeki büyük lahit mezar çok güzel.

 8. Avatar
  Esra Mermer

  Tam düzceden çıkacakken gördügümüz müze .güzel eski sikkeler çok dikkatimi çekti

 9. Avatar
  Esat özcan

  Yaşayan tarih, Konuralp eski ve vatandaşın dilinde olan “Kasaba” Düzce nin tarih fışkıran beldesi, aynı zamanda o hatırlamak istemediğimiz Depremde en az zarar gören, belkide hiç zarar görmeyen beldesi, Konuralp te 30 yıldan daha önce yapılan ve hala ayakta olan siteler mevcut. Konuralp müzesi tarihe ışık tutar mahiyette birçok eserlerle dolu, Düzce ye yolu düşen, hatta Düzce den geçen yolcuların yarım saatlerini ayırmayıp, müzeyi gezmemeleri büyük kayıp olur.

 10. Avatar
  Mitat Hidropar Ankara

  Yol üstü sayılır, üşenmeyin gezin. Küçük ama düzenli bir müze. Biraz daha açıklama eklenmeli. Müzelere ilgi göstermezsek eksikleri giderilmez kapanır gider.

 11. Avatar
  Ahmet Yurtbakan

  Konuralp Müzesi sanki mini İstanbul Arkeoloji Müzesi. Çalışanlar çok güleryüzlü ve ilgili. Tarihi eserler ise tarihimizin ve topraklarımızın ne kadar eskiye dayandığının çok güzel bir ispatı. Her taş ve yazı uzun uzun bakılmaya değer. Muhakkak ziyaret edilmeli.
  #Letsquide

 12. Avatar
  Murat Berktaş

  Müze ücretsiz, bir kaç tane çok iyi parça vardı. Bir tane çok eskiden yapılmış kadın heykeli

 13. Avatar
  Gökhan

  Küçük şirin bir müze kapı önünde çok değerli bir lahit ve kent kapısı parçaları olduğunu düşündüğüm taşlar var. Ayrıca eser hakkında bilgilendirme konusunda çok iyi bir müze

 14. Avatar
  nisakirarslan

  çok sevdim hem bilgi veriyor hem öğretiyor tavsiye ederim

 15. Gezilecek Sanal Müzeler (Türkiye) | Catering Guide

  […] Konuralp Müzesi -> Sanal Müze Gez […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir