image

Edirne

Toplam 1 makale bulunmaktadır.

Edirne, Türkiye’nin Marmara Bölgesi’nin Trakya yakasında bulunan bir şehirdir. 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 413.903 kişidir. Şehir içinde bulunduğu Trakya parçası Marmara bölgesinde de mutluluk kenti olarak bilinen Türkiye'nin,. Bu ince sınır şehri, camileri, çarşıları, köprüleri, tarihi evleri, Tunca ve Meriç nehirleri, dünyaca ünlü Kırkpınar Yağlı Güreş festivali ve görkemli Selimiye Camii Sosyal Kompleksi ile Türkiye'ye giren ziyaretçileri karşılıyor. Bu kılavuza göz atın, böylece Edirne'nin gitmeden önce neler sunabileceğini öğrenebilirsiniz. Avrupa lezzeti olan Edirne, Osmanlı İmparatorluğu'nun ikinci başkentiydi. Bu nedenle Edirne kültürel mirasımızın en yoğun hissedildiği şehirdir. Gelin ve bu güzel Türk şehrinde unutulmaz anıları yaşayın . Trakya’nın İncisi Edirne’de...
Devamı

Edirne

Kategorisindeki tüm gönderiler

Müzeler
Edirne Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi iki bölüm ve bahçe sergilemelerinden oluşan ilave bir bölüme sahiptir. Yapımına 1969 yılında başlanmış ve 13 Haziran 1971 yılında hizmete açılmıştır. Müze Selimiye Camii doğu kapısının 50 metre uzağında, Osmanlı dönemi mezar taşlarının sergilendiği alanın hemen yanında yer…

Edirne

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Edirne, Türkiye’nin Marmara Bölgesi’nin Trakya yakasında bulunan bir şehirdir. 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 413.903 kişidir. Şehir içinde bulunduğu Trakya parçası Marmara bölgesinde de mutluluk kenti olarak bilinen Türkiye'nin,. Bu ince sınır şehri, camileri, çarşıları, köprüleri, tarihi evleri, Tunca ve Meriç nehirleri, dünyaca ünlü Kırkpınar Yağlı Güreş festivali ve görkemli Selimiye Camii Sosyal Kompleksi ile Türkiye'ye giren ziyaretçileri karşılıyor. Bu kılavuza göz atın, böylece Edirne'nin gitmeden önce neler sunabileceğini öğrenebilirsiniz.

Avrupa lezzeti olan Edirne, Osmanlı İmparatorluğu'nun ikinci başkentiydi. Bu nedenle Edirne kültürel mirasımızın en yoğun hissedildiği şehirdir. Gelin ve bu güzel Türk şehrinde unutulmaz anıları yaşayın .

Trakya’nın İncisi Edirne’de Görülmesi Gereken Yerler
İstanbul’a yakınlığı ile dikkatleri üzerine çeken, Osmanlı Dönemi’nde Fatih Sultan Mehmet’in Constantinopolis’i fethetmek için harekatı başlattığı noktalara olarak karşımıza çıkar. Osmanlı saltanatına yıllarca başkentlik yapmış Edirne; eşsiz tarihi dokusu, doğal ve kültürel mirası ile mistik bir hava yaratan ender şehirlerden bir tanesidir. Söğüt ağaçlarıyla ünlü şehir, sınır komşumuz olan Bulgaristan ve Yunanistan’a oldukça yakındır. Muhteşem bir Trakya turuna başlıyoruz, hazır olun!

Ustalık Eseri Selimiye Camii : Mimar Sinan’ın 80 yaşlarında tasarladığı camii, Osmanlı-Türk mimari ve sanatının en büyük eseridir. Muhteşem görkemiyle İslam mimarisinin zirve noktasını yaşadığı camii, altı minaresiyle şehrin birçok yerinden rahatlıkla görülebilecek heybettedir.

Edirne’nin Benzersiz Çarşısı Selimiye Arastası : Halk arasında “Kavaflar Çarşısı” şeklinde bilinen çarşı, 73 kemerden oluşan benzersiz bir yapı olarak ziyaret edilmesi gereken yer arasında yerini almayı başarıyor. Çarşının tam ortasında “Dua Kubbesi” adında bir bölüm bulunuyor ve çarşı esnafı her sabah bu bölümde toplanarak hayırlı işler yapacağına dair söz verirler.

Çini Eserlerin En Güzel Örnekleri Selimiye Vakfı Müzesi : Mimarbaşı Sinan’ın 1569-1575 yılları arasında, Taş Odalar Sokağı üzerinde tasarlanan vakıf kesme taş eklemeleri ve tuğla malzemeleriyle Osmanlı mimarisine uygun bir görüntü çiziyor. Eski ismiyle Dar’ül Kurra Medresesi olarak bilinen vakıf; maden, çini, ahşap ve hat eserlerinin sergilendiği birbirinden farklı birçok odadan oluşuyor.

Osmanlı’nın Devasa Otelleri Rüstem Paşa Kervansarayı : Günümüzde otel olarak restore edilen Rüstem Paşa Kervansarayı, Mimar Sinan’ın benzersiz eserleri arasında yerini alıyor. Sabuni Mahallesi’nde yer alan kervansaray, küçük kubbeleriyle tarihi izlerini hala koruyor.

Tunca Nehri’nin Gözbebeği Beyazid Köprüsü : Tunca Nehri üzerinde yer alan ve çevre halkın camiye gitmesini kolaylaştırmak için yapılan yapı, 2. Beyazid döneminde mimar Hayrettin Paşa tarafından yaptırılmıştır. 6 metre yüksekliğindeki köprü, sivri kemerleri ile Osmanlı mimarisinin en güzel izlerini taşıyor ve nehrin yansıması ile benzersiz bir görüntü sunuyor.

Heybetli Görüntüsüyle Makedonya Kulesi : Fransa’dan getirilen özel saatin günümüzde eklenmesiyle beraber yapı “Saat Kulesi” olarak anılmaya başlamıştır. Hadrianopolis surlarından kalan Makedonya Kulesi çevresindeki seramik fırınlar ve duvarları ile göze çarpıyor.

Sağlık Müzesi 2. Beyazid Külliyesi ve Şifahanesi: 1484-1488 yılları arasında mimar Hayrettin liderliğinde yapılan Beyazid Külliyesi ve Şifahanesi, geleneksel Osmanlı mimarisinin en muhteşem eserlerinden bir tanesidir. Engebeli arazi üzerine kurulan külliye, yüzü aşkın kubbesiyle görenleri büyülüyor. Günümüzde sağlık müzesi olarak faaliyet gösteren yapının içerisinde; camii, darüşşifa, medrese, hamam, mutfak bölümleri bulunuyor.

12 Hayvanlı Türk Takvimi Esintileri Meriç Köprüsü : Sultan Abdülmecit zamanında inşa edilen Meriç Köprüsü, Edirne-Karaağaç yolu üzerinde bulunuyor. Köprünün kemer kısmında 12 Hayvanlı Türk Takvimine ilişkin muhteşem izler yer alıyor.

Yüzölçümü : 6,098 km²
Rakım : 62 m
Plaka Kodu : 22
Posta Kodu : 22000
Konum : 41.6688702 Boylam / 26.538305 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar