Edirne Müzesi

Edirne Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi iki bölüm ve bahçe sergilemelerinden oluşan ilave bir bölüme sahiptir. Yapımına 1969 yılında başlanmış ve 13 Haziran 1971 yılında hizmete açılmıştır.

Müze Selimiye Camii doğu kapısının 50 metre uzağında, Osmanlı dönemi mezar taşlarının sergilendiği alanın hemen yanında yer almaktadır.

Müzenin bahçesinde giriş kısmında Enez’den gelen tapınağa ait Aiol sütün başlıklarıyla düzenlenmiş; Böcek Mektebine bakan güney bölümü su kültürüne ait eserlerle ele alınmıştır. Osmanlı Dönemine ait su kültürü ile ilgili olan Edirne’nin balıklı havuzları ve kuşlukları da bu alanda sergilenmektedir.

Müze binasında salonlarda sergileme ise, Arkeoloji ve Etnografya bölümlerinden oluşmaktadır.

Balkanlara has yöresel kıyafetler, Hat sanatının değişik örnekleri, halı, kilimler, Edirne Gelin Odası, Oturma Odasının temsil edildiği etnografya salonunda ayrıca, Mustafa Kemal Atatürk’ün Edirne’ye yaptığı seyahat sırasında kullandığı bazı özel eşyaları da sergilenmektedir.

Arkeoloji bölümünde sergileme ise fosillerle başlar. Edirne ve yakın çevresinde bulunan, gergedan ve at türünden hayvanların defans, çene kemiği, diş ve omurlarına ait parçalar bulunmaktadır.

Mermer heykeller ve steller arasında Trak Süvarisi tasvirli mezar stelleri müzede sergilenen bölgesel eserlerdendir. Edirne’de yapılan kazılarda ele geçen buluntularda sergilenen diğer eserlerdir.

İlk çağlarda Balkanları, Anadolu ve Ege’yi bağlayan kara, deniz ve nehir yollarının kesiştikleri zorunlu geçiş yolu üzerinde kurulmuş önemli bir liman şehri olan Enez’de 1971-72 yıllarından beri devam eden kazı ve araştırmalar, bölgenin tarih öncesi dönemden günümüze kadar gelişimini göstermektedir. Müzenin önemli bölümünü oluşturan Enez kazısı buluntuları olan figürlü amphoralar, pişmiş toprak heykelcikler ve seramik eserler, mermer heykel parçaları, steller, çeşitli takılar, bu bölümde sergilenmektedir.

Kapıkule, İpsala ve diğer sınır kapılarından ele geçirilen bölge eserleri dışında Anadolu uygarlıklarına ait çeşitli eserler de müzede sergilenmektedir. Takılar, pişmiş toprak ve cam eserlerin yanı sıra, heykel ve steller ile sikkeler dönemlerine ait vitrinlerde sergilenmektedir.

>> TAM EKRAN GÖSTER <<

Bu makale 4 Nisan 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

 1. Avatar
  Serdal YILDIRIM

  Müze iç bölüm ve dış saha olarak ikiye ayrılmaktadır. İç bölümde Edirne ve etrafında bulunan Roma dönemine ait kalıntılar ve o döneme ait kullanılan ev eşyaları ile birlikte ziynet eşyaları da sunulmakta olup dış sahada ise kısım kısım Enez barajından çıkarılan heykel kalıntıları ve çeşitli kalıntılar yer almaktadır

 2. Avatar
  Dilara A.

  Cami müzeleri gezmekten hoşlanmadığım için burası bana muhteşem geldi. Girişteki hanımefendi çok güler yüzlüydü, çok yardımcı oldu. Roma döneminden eserler ve hatta fosillere kadar pek çok şey var müzede. Sadece Osmanlı dönemi değil. Girişteki vending machine’den de hediyelik alabiliyorsunuz.

 3. Avatar
  Barış Adalı

  Selimiye Cami nin hemen yanında. Etnik eserlerin de olduğu minik ve güzel bir müze.

 4. Avatar
  Serdar Ayas

  Mutlaka görmek gerek. Trakyada yaşayan uygarlıklar hakkında güzel bilgiler edinebilirsiniz.

 5. Avatar
  Dr. Ülkü Varlık

  Edirne Arkeoloji ve Etnografya Müzesi.
  Bir kente değer katan mekanlardan biri de hiç kuşkusuz kentin müzeleridir. Ve bazı kentler icin de denir ki, “…kent adeta bir açık alan müzesı” bence Edirne’de bu sıfata uygun bir kent. Bir dönem 100 yıla yakın Osmanlı Imparatorlugu’na başkentlik yapmış bu tarihi kent eski yapıları, sanat eseri cami, snagog ve kliseleri, hanları,hamamları, kapalı carşıları,bedesten ve sokak ceşmeleriyle gerçek bir açık alan müzesi.
  Ancak, müzeler apayrı mekanlar, mesela bir Roma, Viyana ya da Paris de ve diğer Avrupa kentlerinde gördügüm müzelerle kıyasladığımda, (son zamanlarda bazı özel ve minik müzeler açılsa da) sonucta bence bir müze fakiri kent.
  Edirne Arkeoloji ve Etnografya müzesi de bazı önemli ve kıymetli sanat eserlerine sahip olsa da bence, bu kent icin yeterli degil. Buna rağmen yine de ziyaret edilmesini öneriyorum. Sanırım zaman içinde bu kent” çok daha güzel ve tarihsel kimligine uygun bir müzeye kavuşur.

 6. Avatar
  Gökben Çetiner

  Böyle güzel Müzeler anıtlar için ne denilebilir ki Mutlaka herkesin gidip görmesi ziyaret etmesi gereken yerler arasında

 7. Avatar
  Bayram Samancı

  Tam kapanış saatine denk geldim gezemedim içini nşallah bir dahakine de her tarafını gezmeye fırsatım olacak zaten tarihi şeyleri çok meraklıyım Iğdır güzel düz bir alana kurulmuş müze ilginç tarihi eserler barındırıyor benim çok hoşuma gitti gelip görmenizi tavsiye ederim tarihi eserlere meraklıysanız Burası tam size göre müzenin bahçesinde bile bir sürü tarihi eser var büyük büyük amphoralar var zamanında bunlarla niye yapıldı Kim bilir koskocaman lahit mezar var

 8. Avatar
  Mesut Ayvalı

  Arkeolojiye merakı olan varsa mutlaka müzeyi gezmeli. Edirne içerisinde olmasına rağmen hak ettiği değeri görmediğine inanıyorum. 35 milyon yıldan bugüne kadar envai çeşit kalıntılar, roma dönemine ait enez bölgesinden çıkarılan binlerce tarihi eserler ziyaretinize açık. 18 yaş altı öğrenciler ve müze kartı olanlara ücretsiz, geriye kalan tüm yerli turistler için 7 TL bilet ücreti var. Mutlaka görmelisiniz.

 9. Avatar
  Ali Barış Bilen

  Duvarında kocaman MÜZE yazsa da Selimiyenin arkasında ara sokakta kalmış bir yer.Ben Edirneye gitmeden önce böyle bir yerin varlığını bilmiyordum.Gitmeden önce girelim dedik(zaten Taşodalarda kalıyorduk hemen 20 metre ötesinde), ve verdiğimiz en doğru kararlardan biri oldu.Gerçekten harika bir müze.Koleksiyonun çoğunu Enez(Ainos)’den gelen parçalar oluşturuyor.Roma dönemine ait kalıntılar,elbiseler,mutfak eşyaları,heykeller oldukça iyi durumdalar ve bilgi panolarıyla sergileniyorlar.Ayrıca girişte bir de Atatürk bölümü var Ata’ya ait bazı kişisel eşyaların sergilendiği.Osmanlı dönemine ait eserler de bulunmakta.Yelpazesi geniş ve zengin bir koleksiyon.Bahçesindeki mezar taşları ilgi çekici.Mutlaka uğramalısınız.(Öğretmenlere ücretsiz,18 yaş altı öğrenciye ücretsiz, yetişkin 6 tl)

 10. Avatar
  Serkan's Camera

  Selam & hello guys

  Müze gerçekten sizlere tarihi yaşatıyor. Tarihin kademe kademe detaylari burada var. Buraya gelip bu tarihi yaşamalısınız. Yorumlarımı beğenmeyi ve youtube kanalima abone olmayi unutmayiniz.
  Kanal ismi; Serkan’s camera

 11. Avatar
  ismi olmayan kedi

  Çok güzel İçi ancak bitmiyor iki taraftan oluşmakta yanlış bilgi var SAAT: 6.30 kapanmaktadır en yakın sürede düzeltin

 12. Avatar
  Fuat Tür

  Selimiye caminin yaninda muze iki bolumden olusuyor ilk giris etnografya muzesi olarak tasarlanmis ikinci bolum arkeoloji muzesi. Muzenin bahcesi de arkeolojik kalintilar lahitler anitlarla dolu konum olarakta cok iyi yakin cevresinde uc dort tane daha muze var emegi gecenlere tesekkurler

 13. Avatar
  çağıl söyler

  Edirne’ye geldiğinizde ziyaret etmeniz gereken yerlerden birisi. Çok güzel eserlerin yer aldığı bu müzeyi gezerek Edirne hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Eserlerdeki ince işçilikler sizi şaşırtabilir özellikle kullanılan altın paralardaki motifler oldukça ilgi çekiciydi.

 14. Avatar
  Mehmet Kozanoğlu

  Güzel ve düzenli ancak çok ara sokakta kalmış bir yer… Ayrıca Edirne gibi bir yer için çok küçük, az eser ve neredeyse hiç ziyaretçi yok denecek kadar az.

 15. Avatar
  gökhan karataş

  Edirne selimiye camii arka tarafta bulunan bu müze iki bölümden oluşmaktadır 1.bölüm açık hava 2.bölüm kapalı olarak hizmete devam etmektedir edirne müzesinde Osmanlı Devleti mezar taşlarından örnekler açık havada sergiliyor müze içerisinde ise çeşitli kalıntılar sergilenmeye devam ediyor

 16. Avatar
  Dursun Demir

  Küçük bir müze ama görülmeye değer. Konumu güzel. Roma dönemi mezar taşları ve diğer tarihi eserleri görmek mümkün.

 17. Avatar
  Hande Torun

  Müze kart geçiyor. Eğer müze kartınız yoksa öğrenci ücretsiz, yetişkin 6 tl. Fiyatına göre çok iyi bir yer. Çok büyük bir yer değil fakat içindeki eserler paha biçilemez tabii ki. Vazolar, geleneksel Türk kıyafetleri, heykeller, mezar stelleri vb. o kadar çok şey var ki say say bitmez.

 18. Avatar
  fatih ulukütük

  Arkeoloji ve Etnografya Müzesi
  Edirne Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi iki bölüm ve bahçesergilemelerinden oluşan ilave bir bölüme sahiptir. Yapımına 1969 yılındabaşlanmış ve 13 Haziran 1971 yılında hizmete açılmıştır. Müze Selimiye Camiidoğu kapısının 50 metre uzağında, Osmanlı dönemi mezar taşlarının sergilendiğialanın hemen yanında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir