Beğen

Edirne Şehir Tanıtımı

Edirne şehri, Traklar soyundan olan Odrisler’in Meriç ve Tunca ırmaklarının birleştiği ve bugün ki Edirne’nin var olduğu yere bir kent kurdukları bilinir. Odrislerden sonra şehre Makedonyalılar hükmetmiş ve şehir Orestia olarak anılmıştır. Daha sonra Roma İmparatoru Hadrianus 117-138 yılları arasında şehrin stratejik öneminden dolayı kent statüsü vermiş ve kendi adı ile anılmasını istemiş. Bu durumdan dolayı da şehir Hadrianopolis, Hadrianupolis, Adrianupolis, Adrianapolis adları ile anılmaya başlamıştır. 1361 yılında I.Murat tarafından kent fethedilmiş ve Osmanlı topraklarına katılmış. Kentin öneminden dolayı başkent olmuş ve Edrinus, Edrune, Edrinabolu, Endriye adları kullanılmıştır.

Edirne şehri tarih içerisinde en büyük önem taşıyan şehirlerin başında yer alır. Bu şehir birçok unvan almış ve tarihte büyük bir yer edinmiştir. Der-i Saadet (Mutluluk Kapısı) unvanı alan şehirde padişahlar sünnet şölenlerini, düğünlerini ve birçok kutlamalarını yaparak ‘’İstanbul’u kıskandıracak şehir’’ söyleminde bulunurdu. Mutluluk kapısı olarak bilinen şehir birçok kuşatma ve işgallere maruz kaldı.

Edirne

Edirne Hakkında

Tarihi açısından birçok değer taşıyan şehir kültür abidesi olarak bilinir. Mimari yeniliklerin yapıldığı kent hat ve süsleme sanatları ile günümüze kadar gelmiştir. Ayrıca tarihte ilk tıp deneyimleri de Edirne şehrinde yapılmıştır. Osmanlı döneminde geliştirilen şehir günümüzde tarihi havası ile bizleri o döneme götürüyor. Şehir içinde bulunan tarihi camiler, çarşılar, köprüler ve benzeri birçok unsur görmeniz mümkündür.

Edirne şehri hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.yerelnet.org.tr/il/edirne/ kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Yüzölçümü : 6.145 km2

Rakım : 62 m

Nüfusu : 407.763

Plaka Kodu : 22

Posta Kodu : 22000

Konum : 41.677081, 26.555686

Bu makale YerelNET tarafından Edirne şehrini kısaca tanıtmak için hazırlanmıştır.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri