image

Elazığ

Toplam makale bulunmaktadır.

Elazığ, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan bir şehirdir. 2019 Verilerine göre Merkez dahil 11 ilçeden oluşan ilin nüfusu 591.098’dir. Nüfus bakımından Doğu Anadolu Bölgesi’nin Van, Erzurum ve Malatya illerinden sonra en büyük 4. ilidir. Elazığ Tarihi M.Ö. 20 yüzyıla kadar uzanır. Tarihte Anadolu’yu Mezopotamya’ya bağlayan kervan yollarının geçiş güzergahı içinde önemli yerleşim yeri olmuş, birçok kültüre ev sahipliği yapmıştır. ELAZIĞ GEZİLECEK YERLER Elazığ Doğu Anadolu’da Tarihi Harput Kalesinin bulunduğu kısımda tepenin eteğinde kurulmuş olan bir şehirdir. Bu şehir deniz seviyesinden 1067 metre yüksekliğinde olup, hafif meyilli bir zemin üzerine kurulmuştur. Elazığ şehir merkezi dışında toplam 10 adet ilçeden oluşmaktadır. Elazığ...
Devamı

Elazığ

Kategorisindeki tüm gönderiler

Elazığ

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Elazığ, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan bir şehirdir. 2019 Verilerine göre Merkez dahil 11 ilçeden oluşan ilin nüfusu 591.098’dir. Nüfus bakımından Doğu Anadolu Bölgesi’nin Van, Erzurum ve Malatya illerinden sonra en büyük 4. ilidir. Elazığ Tarihi M.Ö. 20 yüzyıla kadar uzanır. Tarihte Anadolu’yu Mezopotamya’ya bağlayan kervan yollarının geçiş güzergahı içinde önemli yerleşim yeri olmuş, birçok kültüre ev sahipliği yapmıştır.

ELAZIĞ GEZİLECEK YERLER
Elazığ Doğu Anadolu’da Tarihi Harput Kalesinin bulunduğu kısımda tepenin eteğinde kurulmuş olan bir şehirdir. Bu şehir deniz seviyesinden 1067 metre yüksekliğinde olup, hafif meyilli bir zemin üzerine kurulmuştur. Elazığ şehir merkezi dışında toplam 10 adet ilçeden oluşmaktadır.

Elazığ tarihi güzelliklerinin yanı sıra son derece gelişmiş ulaşımıyla, haberleşme imkanlarıyla türbeleriyle de dini turizm açısından oldukça gelişmiş bir şehirdir. Ülkemizin önemli barajları arasında bulunan Keban Barajıyla ve Hazar gölüyle ve kaplıcalarıyla dikkat çeken şehir zengin folklor oyunlarıyla da tarihini yaşatmaya devam etmektedir.

Buzluk Mağarasıyla Turizm sektörünü canlandıran Elazığ Doğu Anadolu’nun en gelişmiş kentlerindendir. Elazığ gezilecek yerler kapsamında ilk sıralarda yer alan Buzluk Mağarasını mutlaka görmelisiniz. Bu yazımızda Elazığ ilinin gezilip görülesi yerlerini sizler için derledik.

Ulu Cami (Harput)
Bilindiği üzere Ulu Cami Harput ilçesinde bulunmaktadır. Anadolu’da yapılan en eski Türk Camilerinden olan Ulu Cami en son 1996 yılında restore edilmiştir. Dikdörtgen şeklindeki yapının duvarları moloz taştan kubbe kemerlerden ve minaresi tuğladan yapılmıştır.

Meryem Ana Kilisesi
Bu kilise Harput Kalesinin doğusunda yer alır. Anadolu’nun en eski mabetlerinden olan Meryem Ana Kilisesi kızıl kilise ve Süryani kilise olarak da isimlendirilmektedir. M.S 179 yıllarında inşa edildiği düşünülen kilise ilk olarak putların saklanılmasında kullanıldığı sonrasında ise Yakubi Hristiyanları tarafından kiliseye çevrilmiştir.

Mansur Baba Türbesi
Bu türbe hakkında şehirde birtakım rivayetler dolaşmaktadır. Bunlardan biri geçmiş zamanda Şahende isimli bir kadının gördüğü rüya sonrasında Harput’un manevi büyüklerinden olan Beyzade Efendinin huzurunda yapılan kazılarda burada yatan erkek, kadın ve iki çocuk mezarına rastlanmaktadır. Ve erkek olan cesedin hiç çürümediği araştırıldığında Şeyhüİslamlık’a bildirilmiş ve gelen yanıt üzerine buraya Türbe yaptırılmasına karar verilmiştir. Ve Mansur Baba Türbesi böyle oluşmuştur.

Hazar Baba Dağı
İlçenin güneyinde bulunan Hazar Baba Dağı, Kayak yapmaktan hoşlananlar ve kış sporlarına ilgi duyan kişiler için son derece elverişli özelliklere sahiptir. Bu Hazar Baba Kayak Merkezinde teleferik ve Kafeterya hizmeti verilmektedir. Elazığ’a gelip kayak yapabilir ve zirveden Elazığ’ı izleyebilirsiniz.

Harput Kalesi
Bu kalenin yapım aşamasında kullanılan malzemenin süt olduğuna dair bölgede konuşulan efsaneler vardır. Bundan dolayı kimi kişiler tarafından da Süt kalesi de denilmektedir. Kültür Bakanlığı tarafından Kalenin duvarlarında restorasyon çalışmaları yapılmıştır.

Buzluk Mağarası
Bu mağarada yer altı hava akımı mevcuttur. Dolayısıyla yazlar üşüyerek ve kış mevsimi ise tam tersine sıcak geçmektedir. Sıcak yaz aylarında mağarada buzlar oluşur. 1990 yılında mağaranın doğal yapısı korunarak aydınlatma yapılmış ve bu sayede mağaraya iniş ve çıkışlar kolaylıkla sağlanabildiğinden yerli ve yabancı turistlerin ilgini çeken mağara yoğun ziyaretçi akınına uğramaktadır. Elazığ gezilecek yerler kapsamında çıkılan turda mutlaka görülmesi gereken noktalardandır.

Yüzölçümü : 9,153 km²
Rakım : 1.070 m
Plaka Kodu : 23
Posta Kodu : 23000
Konum : 38.6646387 Boylam / 39.128112 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar