Beğen

Elazığ

Elazığ şehri tarihçiler tarafından devamı olan Harput şehir ile birlikte incelenmektedir. Yazılı kaynaklara göre M.Ö 2000 yılına kadar Elazığ’ın ilk yerleşim yeri Harput olarak bilinir. Harput’a ilk yerleşenler Asya çıkışlı Hurriler olarak biliniyor. Hurriler, Harput şehrinde Hititler ve Asurlar ile sıkı ilişkiye girmiş ve Hitit’in başkenti Boğazköy’de bulunan yazılı kaynaklarda bu bölgeye İşuva denilmiştir. M.Ö 9.yüzyılda Urartular’ın Harput Kalesinde izlerine rastlanmıştır.

Bu şehrin birçok ticaret yoluyla bağlantılı olmasından dolayı stratejik önemi artmıştır. Bu nedenle de uygarlıkların almak istediği topraklar olmuştur. 1085 yılında Çubuk Bey tarafından fethedilen toprakların öncelikle Artukoğulları’nın daha sonra 1234 yılında Anadolu Selçukluları’nın, 1243 yılında İlhanlılar’ın, 1363 yılında Dulkadiroğulları’nın ve 1465 yılında da Akkoyunlular’ın ev sahipliğini yapmıştır. Son olarak da Harput şehri 1516 yılında yapılan Çaldıran Savaşı zaferi ile Yavuz Sultan Selim sayesinde Osmanlı topraklarına katılmıştır.

Elazığ

Atatürk’ün Elazığ Şehri

O zamanlar dönemin valisi İzzet Paşa’nın teklif etmesi ise Mamurat-ül Aziz ismi almıştır. Bu ismin söylenmesi zor olduğu için Elaziz olarak anılmaya başlamıştır. Daha sonra bu şehre 1916 yılında Atatürk 2. Ordu Komutanı rütbesiyle ziyaret ediyor. Diğer ziyareti ise 1937 yılında ziyaret ederek Kurtuluş Savaşı’nı başlatma kararı alıyor. Atatürk bu şehre azığı bol il anlamına gelen Elazık ismini uygun görüyor ve sonrasında TBMM onayı ile şehrin ismi Elazığ olarak değiştiriliyor.

Elazığ şehri hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.yerelnet.org.tr/il/elazığ/ kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Yüzölçümü: 9.383 km2

Rakım: 1.067 m

Nüfusu: 587.960

Plaka Kodu: 23

Posta Kodu: 23000

Konum: 38.674643, 39.222503

Bu makale YerelNET tarafından Elazığ şehrini kısaca tanıtmak için hazırlandı.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri