image

Erzincan

Toplam makale bulunmaktadır.

Erzincan, Doğu Anadolu bölgesinde bulunan 234.747 (2019) kişilik nüfusa sahip olan Tarihi bir şehirdir. Erzincan geçmiş tarihte Mengüceklilere başkentlik yapmıştır. Şehrin kuzeyinde Gümüşhane ile Bayburt, kuzeybatısında Giresun, batısında Sivas, doğusunda Erzurum, güneydoğusunda Bingöl, güneybatısında Elazığ ile Malatya ve güneyinde ise Tunceli'ye komşudur. ERZİNCAN GEZİLECEK YERLER Türküleriyle ve bağlamasıyla ülkemizde baya varlık gösteren Erzincan turistik olarak da misafirlerinin hayallerini yıkmıyor. Türklerinini çeşitliliği kadar ziyaret alanlarının çeşitliliği ile bizleri karşılıyor Erzincan. Dört mevsim görenleri kendine hayran bırakan kent, türkülerinin yazılma sebebinin de cevabını veriyor. Yazı ayrı güzelkışı ayrı güzel olan memleketin kendisi başlı başına bir şiir. Bu şiire sadece beste yapılarak dahi...
Devamı

Erzincan

Kategorisindeki tüm gönderiler

Erzincan

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Erzincan, Doğu Anadolu bölgesinde bulunan 234.747 (2019) kişilik nüfusa sahip olan Tarihi bir şehirdir. Erzincan geçmiş tarihte Mengüceklilere başkentlik yapmıştır. Şehrin kuzeyinde Gümüşhane ile Bayburt, kuzeybatısında Giresun, batısında Sivas, doğusunda Erzurum, güneydoğusunda Bingöl, güneybatısında Elazığ ile Malatya ve güneyinde ise Tunceli'ye komşudur.

ERZİNCAN GEZİLECEK YERLER
Türküleriyle ve bağlamasıyla ülkemizde baya varlık gösteren Erzincan turistik olarak da misafirlerinin hayallerini yıkmıyor. Türklerinini çeşitliliği kadar ziyaret alanlarının çeşitliliği ile bizleri karşılıyor Erzincan. Dört mevsim görenleri kendine hayran bırakan kent, türkülerinin yazılma sebebinin de cevabını veriyor. Yazı ayrı güzelkışı ayrı güzel olan memleketin kendisi başlı başına bir şiir. Bu şiire sadece beste yapılarak dahi türkü oluşturulabilir. Erzincan gezilecek yerler sadece bahar ayları için değil kışın soğuğu yazın sıcağı için de alternatif sunuyor.

Girlevik Şelalesi: Erzincan dendi mi akla gelen şahanlerden biri de burasıdır. Girlevik Şelalesi parçalı yapıya sahip bir şelaledir. Kayaların üzerinden hırçın akan suları size Doğu insanı hakkında yeterince bilgi verecektir. Her coğrafyanın kendi insanını inşaa ettiği düşünülürse Erzincan da kendi insanını var etmiştir. Sert ama bir o kadar mert doğası şelalelerinde dahi kendini belli etmektedir. Şelaleyi uzaktan gördüm ama yetmez diyenler için de keşif noktaları mevcuttur. Yaz aylarında bu güzelliklere şahit olamadım diye üzülmeyin. Kış aylarında da oluşan buzullarda tırmanışlar gerçekleştirilmektedir.

Mama Hatun Türbesi: Erzincan Saltuklular Devleti’nin kurulduğu il idi. Bundan dolayı burda göreceğimiz yapıların birçoğu Saltuklular dönemine ait olacaktır. Ayrıca Erzincan Saltuklular başta olmak üzere pekçok medeniyeti de bünyesinde taşımıştır. Bundan dolayı tarihi yapıların, hikayelerin membaı yine Erzincan’dır. Eğer bu türbeyi çok merak ediyorsanız Erzincan’ın Tercan iiçeisine direksiyonu kırablirsiniz. Mama Hatun tarihte gerçekten yaşamış olan bir isimdir. Saltukoğullarından 2. İzzetin’in kızıdır kendisi. Size tarihi açıdan çok şey katacak türbeden, dua etmeden de ayrılmayın.

Otlukbeli Gölü: Bu gölmesire alanı arayan tatilcilerin en sevdiği alan. Özellikle yaz aylarında dolup taşan bu göl tatilcilerin ilgisini fazlasıyla çekiyor. Bulunduğu ilçenin havasını yumuşayan göl hem yöre halkının hem tatilcilerin farklı alternatif arayışının cevabı niteliğinde bir alan. Maden suyu içeren göl aynı zamanda doğal anıt. Traverten seddi yapısından dolayı fotoğrafçıların da uğrak yeri.

Altıntepe Ören Yeri: Erzincan’ın en sağlam alanı olan Altıntepe Ören Yeri ne ararsanız var denilebilecek bir konumda. Tarihi esere dair birçok ürünü içinde bulunduran alan Erzincan’ı anlatan bir yer. Hatta denilebilir ki buraya bir şey olsa Erzincan’a dair bilgi dahi bulamayız. Şehrin merkezine 16 km uzaklıkta olan ören yeri misafirlerine dolu dolu tarihi şölen yalatacak.

Kemah Kalesi: Erzincan’ın birçok uygarlığa beşiklik yaptığını artık biliyoruz. Bunlardan diğeri de Hititlerdir. Hititler tarih içindeki en güçlü medeniyettir. Bundan dolayı hem devlet idaresinde gücü elinde tutmuştur. Hem de bu gücü sosyal hayata da yansıtmıştır. Bunun en güçlü örneği ise Kemah Kalesi’nde görülmektedir. Bu kaleyi diğerlerinden ayıran özelliği sarp kayalıkların içine yapılmasııdır. Burada amaç sağlamlık ve güvenlik olsa da kaleyi gördüğünüzde buralara kadar nasıl gelinmiş, kale yapılmış diyeceksiniz. Erzincan gezilecek yerler arasında bu kale sizi en çok büyüleyecek alanlardan birisi.

Yüzölçümü : 11,903 km²
Rakım : 1,185 m
Plaka Kodu : 24
Posta Kodu : 24000
Konum : 39.7470692 Boylam / 39.468889 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar