Beğen

Erzincan

Bu şehir Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Tarihi olarak Mengüceklililere başkentlik yapan şehir yüz ölçümü olarak küçüktür. Doğusunda Çayırlı ve Üzümlü, batısında Kemah, kuzeybatısında da Refahiye ilçeleri yer alır. Ayrıca şehrin kuzeyinde Gümüşhane, güneyinde de Tunceli illeri bulunur.

Şehir adını Strabo’nun İlkçağ’da bölgede bulunmasını belirten Eriza isminden geldiği söylenir. Ayrıca şehrin bazı Grek kaynaklarında Aziris adıyla da bahsedildiği düşünülür. Şehir Ermeni kaynaklarında Erez, Erzng ve Erznga; Bizans kaynaklarında ise Aringam, Arsingan ve Erzingan; Arap kaynaklarında ise Erzencan olarak ismi geçer. Şehrin Türkler tarafından fethedilmesinden sonra Erzingan ve Ezirgan olarak adı değişmiş ve zamanla bugünkü halini almıştır.

Erzincan

Erzincan Şehrinin Coğrafyası

Erzincan şehri Doğu Anadolu Bölgesi’nin Kuzeybatı yönünden yukarısında bulunan Fırat Havzasında yer edinmiştir. Şehrin yüz ölçümü 1.521 km ve denizden yüksekliği de 1.185 metredir. Şehir de karasal iklim baskındır fakat yüzey şekillerinin farklı olmasından dolayı değişik iklim türleri de görülür. Bu sayede de şehir diğer Doğu Anadolu bölgelerine göre daha ılıman bir iklime sahiptir. Bu nedenle şehirde tarım, hayvancılık ve ticaret imkanları kolaylıkla yapılır.

1992 yılında oluşan Erzincan depreminden sonra şehir yavaş yavaş toparlanmış ve gelişmiştir. Bu şehri büyük şehirlere oranla ve depremden sonra yenilenerek daha düzenli bir şehir yapısına ulaşmıştır. Ayrıca şehir de yüksek binalar bulunmadığından dolayı da doğanın manzarası her yerden rahatlıkla görülebilmektedir.

Bu şehir hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.yerelnet.org.tr/il/erzincan/ kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Yüzölçümü: 11.815 km2

Rakım: 1.216 m

Nüfusu: 223.633

Plaka Kodu: 24

Posta Kodu: 24000

Konum: 39.746587, 39.490985

Bu makale YerelNET tarafından Erzincan şehrini kısaca tanıtmak için hazırlandı.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri