image

Erzurum

Toplam makale bulunmaktadır.

Erzurum, Doğu Anadolu bölgesinde bulunan bir şehirdir. 2019 verilerine göre nüfusu 762.062'dir. Bu nüfus ile Türkiye'nin en kalabalık yirmi dokuzuncu şehri olmuştur. Nüfus bakımından Doğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük üçüncü ilidir. Denizden yüksekliği yaklaşık 1900 m olan Erzurum, tarihin ilk dönemlerinden beri yerleşim yeridir. Şehir, tarihî eserleri ve kış sporları tesisleriyle de tanınır. Yüzölçümü bakımından Türkiye'nin en büyük dördüncü ili olan Erzurum'da, temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olup şehir son yıllarda kış turizmiyle de öne çıkmaktadır. Soğuk iklimi sebebiyle sanayisi gelişmemiştir. 25.066 km² yüzölçümüne sahip il arazisinin %15,17'si tarımsal amaçlı olarak kullanılabilir konumdadır. ERZURUM GEZİLECEK YERLER Erzurum doğal güzellikleri...
Devamı

Erzurum

Kategorisindeki tüm gönderiler

Tatil Seçenekleri
Tatil Yerleri
Tarihi Yerler
Müzeler
İçerik Ekle

Erzurum

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Erzurum, Doğu Anadolu bölgesinde bulunan bir şehirdir. 2019 verilerine göre nüfusu 762.062'dir. Bu nüfus ile Türkiye'nin en kalabalık yirmi dokuzuncu şehri olmuştur. Nüfus bakımından Doğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük üçüncü ilidir. Denizden yüksekliği yaklaşık 1900 m olan Erzurum, tarihin ilk dönemlerinden beri yerleşim yeridir. Şehir, tarihî eserleri ve kış sporları tesisleriyle de tanınır. Yüzölçümü bakımından Türkiye'nin en büyük dördüncü ili olan Erzurum'da, temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olup şehir son yıllarda kış turizmiyle de öne çıkmaktadır. Soğuk iklimi sebebiyle sanayisi gelişmemiştir. 25.066 km² yüzölçümüne sahip il arazisinin %15,17'si tarımsal amaçlı olarak kullanılabilir konumdadır.

ERZURUM GEZİLECEK YERLER
Erzurum doğal güzellikleri ve tarihi mimarisi ile gezilip görülmesi gereken bir ilimizdir. Ülkemizin en kalabalık 29. Şehridir. Anadolu Bölgesinin en büyük illerinden birisi olan Erzurum doğu ve batı kültürlerine ev sahipliği yapmaktadır. Yazımızda Erzurum’da görmeniz ve gezmeniz gereken yerleri bulabilirsiniz.

Gezilecek Yerler
Erzurum gezilecek yerler listesi aslında birkaç isimle sınırlandırılamaz. Erzurum diyince akla gelen birkaç yeri yazımızda paylaşacağız. Bu yerleri şu şekilde sıralayabiliriz;
• Üç Kümbetler
• Tortum Şelalesi
• İstanbul Kapı
• Erzurum Kalesi
• Çifte Minareli Medrese

Erzurum dediğinizde akla gelen temel görmeniz gereken yerler bunlardır. Kısaca bilgi vermek gerekirse;
Üç Kümbetler, Anadolu Selçuklularının mezar yapımlarına en güzel örnektir. Erzurum’un en çok merak edilen tarihi yapılarından bir tanesidir. Kümbetlerin en büyük olanı Emir Saltuk’a ait olduğu bilinmektedir. Diğer kümbetler hakkında çok fazla bilgi bulunmuyor. 12. Yüzyıldan günümüze kadar korunarak gelmeyi başarabilmiş bir yapıt görmenize değecektir.

Torum Şelalesi, Erzurum’un en güzel yerlerinden birisi de Tortum’dur. Tortum ülkemizin en heybetli şelalesidir. Eşsiz manzarası ve doğal güzelliği ile misafirlerini kendisine hayran bırakmaktadır. Tortum çayı boyunca birçok güzelliği aynı anda görebilmeniz mümkündür. Türkiye’nin en yüksek şelalesi değil ancak kendisine has ihtişamı ile göz doldurmaktadır.

İstanbul kapı, Erzurum kalesine bağlıdır. Kalenin dört kapısından bir tanesidir. Tarihten günümüze kadar gelmiş ve günümüzde çok fazla tanıtımı yapılmamış bir kaledir. Osmanlı döneminden kalma eserlerin içerisinde en hasarsız saklanmış eserlerden bir tanesidir. Son zamanlarda Belediye tarafından bir bakım altına sokulmuştur.
Erzurum Kalesi, Bizans İmparatorluğu tarafından yapıldığı tahmin edilmektedir. Tarihsel zenginlikler arasında kendisini kanıtlamış bir yer olarak karşımıza çıkıyor. Günümüze kadar geçen sürede dış kalenin büyü bir kısmı yıkılmıştır. Kalenin duvarları zaman zaman yenilenmektedir. Ancak günümüzde çok fazla hasara uğramıştır.
Çift Minerali Medrese, Erzurum’un sembolü haline gelmiştir. Kitabesi olmadığı için yapılış tarihi tam olarak bilinmemektedir. 13. Yüzyılın sonlarına doğru yapıldığı tahmin edilmektedir.

Erzurum gezilecek yerler aslında bu yazımızda bahsettiğimiz yerler ile sınırlı değildir. Şehre gittiğinizde zaten gezilmesi gereken yerler olarak kimse sorsanız bu konuda size detaylı bilgi verecektir. Eğer imkanınız var ise Palandöken kayak merkezine mutlaka çıkmanızı öneririz. Her yıl hem yerli hem de yabancı turistlerin akınıza uğrayan bu kayak merkezi oldukça fazla yatak kapasiteli otel ve sosyal tesisleri bünyesinde barındırmaktadır. Her bütçeye uygun olan bu kayak merkezinde dilediğiniz şekilde vakit geçirebilmeniz mümkündür. Kar kalitesinin yüksekliği ve kayamaya elverişli olan karın yapısı ile birçok turistin dikkatini çekmekte. Bölge ayrıca uluslar arası basına da çıkmış ve büyük ilgi görmüştür. Doğuda yer alan önemli illerimizden birisi olan Erzurum gelişime açık ve kültürel zenginlikleri çok fazla olan bir şehrimizdir.

Yüzölçümü : 25,355 km²
Rakım : 1.853 m
Nüfusu (2019) : 762.062
Plaka Kodu : 25
Posta Kodu : 25000
Konum : 39.9118789 Boylam / 41.1934765 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar