Beğen

Erzurum

Erzurum şehri Palandöken dağının eteğinde kurulmuş bir ova şehridir. Nüfusunun 758.279 olması nedeniyle Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük üçüncü ili unvanını almıştır. Ayrıca şehir tarihin ilk dönemlerine tanıklık etmiş ve birçok tarihi esere de ev sahipliği yapmaktadır. Yüz ölçümü olarak Türkiye’nin en büyük dördüncü ili olmuştur. Palandöken dağı kış sporları ile tanınıp, şehri temsil etmektedir. Ayrıca şehir de tarım ve hayvancılık ile geçim kaynağı sağlanmaktadır.

Erzurum Tarihi

Bu şehir ilk olarak Doğu Roma İmparatoru II. Theodosius’un ismine bağlantılı olarak Theodosiopolis ismi ile anılmıştır. Ermeniler ise bu şehre Karin adını vermiştir. 11. Yüzyıldan sonra Türkler bu şehre Erzen adını vererek kullanmaya başlamıştır. Selçuklu paralarında ise şehrin adı Erzenü’r-Rûm, Erzen-i Rûm ve Erz-i Rûm olarak kullanılmıştır. Daha sonra bu isim değişerek Arz-ı Rûm adını almış ve son olarak da bugünkü haline gelmiştir. Şehirde bulunan müstahkem bir kale olduğu için farklı yerlerden gelen gazilerin şehri korumak için nöbet tuttukları ve birçok tüccarın da şehir de yer aldığı bazı kaynaklarda görülmüştür.

Erzurum

Birçok uygarlığa ev sahipliği yapan şehir M.Ö 6. Yüzyılda Persler tarafından istilaya uğraşmıştır. Daha sonra M.Ö 4. Yüzyılda Makedonya kralı İskender Persleri mağlup ederek şehrin hakimiyetini almıştır. İskender’in ölümünden sonra yine birçok farklı hakimiyete giren bölgeyi en son 1514 yılınca Osmanlı Sultanı Yavuz Sultan Selim fethetmiştir.

Erzurum şehri hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.yerelnet.org.tr/il/erzurum/ kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Yüzölçümü: 35.005 km2

Rakım: 1.853 m

Nüfusu: 758.279

Plaka Kodu: 25

Posta Kodu: 25000

Konum: 39.905161, 41.265850

Bu makale YerelNET tarafından Erzurum şehrini kısaca tanıtmak için hazırlandı.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri