image

Eskişehir

Toplam makale bulunmaktadır.

Öğrenci Şehri Eskişehir’de Görülmesi Gereken Yerler Metropollerin son gözdesi, öğrencilerin sıcak yuvası Eskişehir, İç Anadolu Bölgesi’nde yer almasına rağmen içinden Porsuk Çayının geçmesiyle bir sahil kasabası havasındadır. Modern yapısı, kültür yapısı ve tarihi güzellikleriyle gezginleri kendine hayran bırakıyor. Ankara’dan yapılan hızlı tren seyahatiyle Çi böreği ile ünlü şehrin görülmesi gereken yerleri sizler için derledik. Başlıyoruz, kemerlerinizi takın! Şehrin Sembolü: Kurşunlu Camii ve Külliyesi İsmini kurşun kaplamalı olmasından alan külliye, geçmişten günümüze Eskişehir’in en önemli dini yapıları içerisinde yer alıyor. 16. Yy’da Çoban Mustafa Paşa tarafından yapılan külliye, Osmanlı İmparatorluğu’nun mimarı dokunuşlarıyla bezenmiştir. Tarihi yapı içerisinde; 20 odalık zaviye, öğretim yeri,...
Devamı

Eskişehir

Kategorisindeki tüm gönderiler

Eskişehir

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Öğrenci Şehri Eskişehir’de Görülmesi Gereken Yerler

Metropollerin son gözdesi, öğrencilerin sıcak yuvası Eskişehir, İç Anadolu Bölgesi’nde yer almasına rağmen içinden Porsuk Çayının geçmesiyle bir sahil kasabası havasındadır. Modern yapısı, kültür yapısı ve tarihi güzellikleriyle gezginleri kendine hayran bırakıyor. Ankara’dan yapılan hızlı tren seyahatiyle Çi böreği ile ünlü şehrin görülmesi gereken yerleri sizler için derledik. Başlıyoruz, kemerlerinizi takın!

Şehrin Sembolü: Kurşunlu Camii ve Külliyesi

İsmini kurşun kaplamalı olmasından alan külliye, geçmişten günümüze Eskişehir’in en önemli dini yapıları içerisinde yer alıyor. 16. Yy’da Çoban Mustafa Paşa tarafından yapılan külliye, Osmanlı İmparatorluğu’nun mimarı dokunuşlarıyla bezenmiştir. Tarihi yapı içerisinde; 20 odalık zaviye, öğretim yeri, misafir yeri ve odaları bulunuyor. Ayrıca külliye, camın şekillendirmesine dair bir atölyeye ev sahipliği yapıyor.

Gerçeğine Çok Benzer Heykeller: Balmumu Heykel Müzesi

Tarihi Odunpazarı Evleri’nin içinde yer alan “Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi” 2013 yılında kapılarını açmıştır. Türk tarihine damga vuran ünlü isimlerin balmumu heykellerine yer veren müzede, 160’a yakın heykel ziyaretçilerini bekliyor.

Ölmeyen El Sanatları: Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Şehrin Odunpazarı Bölgesi’nde yer alan Atlıhan El Sanatları Çarşısı, unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarını koruyor. Çarşıda başta lüle taşından yapılmış ev eşyaları olmak üzere, el sanatlarının en güzel örneklerinden yöresel eşyaları kendinize ve sevdiklerinize alabilirsiniz.

Havacılığa Merakı Olanlar Buraya: Eskişehir Havacılık Müzesi

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı olarak işleten müze, 1998 yılında ziyarete açılmıştır. Eskişehir Havacılık Müzesi’nde birçok uçak ve füze restore edilerek sergileniyor. Müzenin girişinde ise ziyaretçilerini; ilk hava harp şehidi Pilot Yüzbaşı Cengiz Topal’in heykeli karşılıyor.

Türk Girişimcilik Tarihinin Mihenk Taşları: Devrim ve Karakurt

Türkiye’nin ilk yerli otomobili olan Devrim Otomobili, Tülomsaş Fabrikası içerisinde sergileniyor. Otomobilin bulunduğu bölüme giriş ücretsizdir ve mesai saatleri içerisinde misafirlerini ağırlıyor. 1961 yılında Türk işçi ve mühendisler tarafından imal edilen ilk Türk buharlı lokomotifi, yerli teknolojinin girişimlerinden biri olarak Devrim Otomobili’nin yanında ziyaretçilerini selamlıyor.

Bilim, Sanat ve Kültürün Beşiği: Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı

Eskişehir-Kütahya yolu üzerinde yer alan Sazova Parkı içerisinde benzersiz bir masal dünyasına adım atabilirsiniz. Özellikle çocukların hayran kaldığı parkta, Masal Şatosu’ndan hayvanat bahçesine kadar gezilebilecek pek çok nokta bulunuyor. Özgün kurgusuyla görenleri büyüleyen park; Eti Sualtı Dünyası, Sabancı Uzay Evi, Türk Dünya Bilim Kültür Merkezi, Esminyatürk, amfi tiyatro, oyun parkları, kafe ve restoranlar ile ziyaretçilerine keyifli zaman geçirmeleri için mükemmel detaylar sunuyor.

Osmanlı Mimarisi Dokunuşları: Tarihi Odunpazarı Evleri

Geleneksel Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerini Odunpazarı Bölgesinde bulunan tarihi evlerde görebilirsiniz. Günümüzde evler butik otel, kafe, müze ve restoran olarak hizmet veriyor.

 

 

 Katkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar