Beğen

Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı içerisinde bulunan devasa büyüklükteki Eskişehir Masal Şatosu Eskişehir‘in Disneyland’ı olarak bilinir. Ancak bu bilinen bir yanlıştır. Eskişehir Masal Şatosu dış görünüm olarak tasarlanırken Galata Kulesi ve Kız Kulesi ile birlikte Topkapı Sarayı’nı da ilham olarak almıştır. Ayrıca bu 3 yer haricinde daha farklı 5 tarihi yapıda tasarımında etkili olmuştur. Kısacası Masal Şatosunun görünümü Paris’teki Disneyland’dan değil ülkemizdeki tarihi yapılardan ilham olarak alınmıştır ve yapılmıştır. Oldukça büyük olan şato ziyaretçiler tarafından belirli gün ve saatlerde gezilebilmektedir. Birçok diziye ve filme de ev sahipliği yapmış olan bu şato çocukların çok ilgisini çekmektedir. İçerisinde bulunan masal kahramanlarının heykelleri ile fotoğraf ve video çekmek mümkündür. Ayrıca yetişkinler için de bir kafeterya ve hediyelik eşyalar satan bir dükkan bulunmaktadır. Şehre tepeden bakmak isterseniz harika manzarasına şahitlik yapabileceğiniz seyir terası da vardır.

Eskişehir Masal Şatosu

Eskişehir Masal Şatosunun İçindekiler

Masal Şatosunun içindekiler çocuklar için çok dikkat çekicidirler. 50 metre yüksekliğe sahip olan ve farklı farklı 26 kuleden oluşan masal şatosu içerisinde çeşitli masal kahramanlarının animasyonlarını bulundurur. Aynı zamanda üç boyutlu olan bu animasyonlar ile fotoğraf ve video çekmek de mümkündür. Özel ışık oyunları ve yaşam alanları gibi de pek çok farklı deneyimi yaşayabilirsiniz. Çocukların ziyaret etmekten büyük keyif duydukları masal şatosu Türkiye’deki bir ilk olma özelliğini de elinde tutmaktadır. Birçok tur rehberi Eskişehir gezisinde masal şatosunu mutlaka gezdirmektedir. Masal şatosu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyen kişiler tur rehberliğinde gezmelidirler. Bu sayede kitaplardaki masalları bu şatoda birebir olarak yaşayabilirler.

Masal Şatosuna Giriş

Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı’na giden kişiler ilk olarak Masal Şatosu ile karşılaşırlar. Ancak birçok kişi önünde fotoğraf çekilmekle yetinir ve içerisini ziyaret etmezler. İçerisindeki eşsiz deneyimden faydalanmak isteyen kişiler için ise belirli gün ve saatlerde hizmet verilmektedir. Pazartesi günleri Eskişehir masal şatosu hizmet vermemektedir. Pazartesi günleri hariç her gün 10.00- 17.00 saatleri arasında ziyaretçilerini kabul eder. Masal şatosuna giriş yaparken çocuklar için 5 TL, yetişkinler için ise 10 TL ücret ödenmelidir. Yaklaşık olarak 35-40 dakika boyunca masal şatosunun içerisinde eşsiz deneyimler yaşayabilirsiniz.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri