image

Gaziantep

Toplam makale bulunmaktadır.

Gaziantep, Türkiye’nin Akdeniz bölgesinde bulunan bir şehirdir. 2019 yılı verilerine göre nüfusu 2.069.364’dir. Gaziantep, medeniyetin en büyük erime noktalarından biridir, bu yüzden bu şehrin inanılmaz geleneklere, çarpıcı tarihe ve çok daha fazlasına sahip olması şaşırtıcı değildir. Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan, Anadolu'nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan altıncı büyük Türk şehridir . Mezopotamya'nın gücünü yansıtan kökleri onbin yıldan fazla bir geçmişe sahip olan Gaziantep. Sadece tarih değil, canlı bir gastronomi. Gaziantep kelimenin tam anlamıyla tüm insan uygarlığının en eski noktalarından biridir ve baktığınız her yerde izler görürsünüz. Türkiye'nin bu modern şehrinde eski gelenekler hala yaşıyor . Gaziantep'ten geliyorsanız,...
Devamı

Gaziantep

Kategorisindeki tüm gönderiler

Gaziantep

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Gaziantep, Türkiye’nin Akdeniz bölgesinde bulunan bir şehirdir. 2019 yılı verilerine göre nüfusu 2.069.364’dir. Gaziantep, medeniyetin en büyük erime noktalarından biridir, bu yüzden bu şehrin inanılmaz geleneklere, çarpıcı tarihe ve çok daha fazlasına sahip olması şaşırtıcı değildir. Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan, Anadolu'nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan altıncı büyük Türk şehridir . Mezopotamya'nın gücünü yansıtan kökleri onbin yıldan fazla bir geçmişe sahip olan Gaziantep. Sadece tarih değil, canlı bir gastronomi.

Gaziantep kelimenin tam anlamıyla tüm insan uygarlığının en eski noktalarından biridir ve baktığınız her yerde izler görürsünüz. Türkiye'nin bu modern şehrinde eski gelenekler hala yaşıyor . Gaziantep'ten geliyorsanız, bu güzelliklerde doğdunuz, bu güzellikleri hayatınızın her aşamasında yaşamaya devam edeceksiniz.

GAZİANTEP GEZİLECEK YERLER
Gaziantep Güneydoğu Anadolu Bölgesin de yer alan ve birçok anlamda ünlü bir şehirdir. Sadece yemek yemek için bile sabah gidilip akşam döneceğiniz bir yerdir. Ancak amacınız sadece yemek yemek değil ve aynı zamanda bu şehrin tarihi yerlerini de gezmekse Gaziantep’e en az 3-4 gün ayırmak da fayda var.

Gaziantep gezilecek yerler listesindeki birçok tarihi yer şehir merkezinde yer alıyor. Şehrin en iyi restoran ve tatlıcılarının büyük bir bölümü şehir merkezinde yer alıyor. Şehir merkezi içinde yaya olarak gezmeniz de mümkün.

Gaziantep’e kadar gelmişken Gaziantep çevresinde bulunan Halfeti, Kilis ve Adıyaman gibi yerleri de görerek daha fazla yer tecrübesi de edinebilirsiniz. Ancak Gaziantep etrafında toplu taşımayla yolculuk çok kolay değil bu nedenle kendi aracınızla gezmek daha sağlıklı olacaktır. Daha konforlu bir yolculuk yapmak ve zamandan tasarruf etmek için araç kiralamak da iyi bir yöntem olabilir.

Gaziantep Kalesi
Gaziantep gezi rehberinde ilk olarak Gaziantep kalesini gezebilirsiniz. Şehir merkezinin olduğu yerden hemen hemen her yerinden görülebilen Gaziantep Kalesi Türkiye’deki Kale ve Saraylar arasında da oldukça önemli bir yere sahiptir.

Kale ilk zamanlar da sadece Romalılar tarafından bir gözetleme kulesi olarak yapılmış. Kaleye 6. Yüzyıl döneminde bugünkü şeklini veren Bizans imparatoru Justinian olmuştur. Kale Türklerin hâkimiyeti altına girdikten sonra onarılıp geliştirilmiştir.

Dairesel bir plana sahip olan kale de ise toplamda 12 kulesi var. Bu kuleleri toplam uzunluğu yaklaşık 1.200 metre olan surlarla birlikte birleştiriyor. Bu nedenle kaleyi gezmek için oldukça iyi bir vakte ihtiyacınız olabilir.

Tahmis Kahvesi
Tahmis Kahvesi sıradan bir kahvehane olarak görülse de aslında öyle değil. Büyük bir tarihi değere sahip bir kahvehanedir. 1638 yılında açılan Tahmis Kahvesi Anadolu’da halen faaliyette olan en eski kahvehanelerden biri olarak biliniyor.

Tahmis Kahvesi Osmanlı döneminde sancak beyi Mustafa Ağa tarafından Mevlevihane’ye gelir getirmesi için yapılmıştır. 1901 – 1903 yılları arasında kahvehane, çevresindeki dükkanlarla birlikte tamamen yanmış ancak zamanla tekrar yapılmıştır. Feyzullahoğlu Şeyh Mehmet Münip Efendi kendi cebinden karşılayarak kahvehaneyi ve dükkanları yeniden inşa ettirip gelirini de Mevlevihane’ye bağışlamış. Söylenen rivayete göre ise Bağdat seferinde olan 4. Murat Tahmis Kahvesi’nde mola vermiş ve kendisine menengiç kahvesi de ikram edilmiş.

Zeugma Mozaik Müzesi
Sanat tarihi ile ilgilenenleri çeken Zeugma Mozaik Müzesi Gaziantep’i ziyaret etmeniz için tek başına yeterli bir sebep de olabilir. Gaziantep gezilecek yerler de dönemin müzeleri de yer almaktadır. 2005 yılında açılan müzede Zeugma antik kentinden çıkarılan mozaikler sergilenmektedir. Toplam 2.500 metrekarelik mozaik eserin sergilendiği müzede ise dünyanın en büyük koleksiyonlarından birine sahip olduğu için dikkat çekmektedir. Bu yüzden her yıl dünyanın farklı köşelerinden binlerce ziyaretçi de müzeyi ziyarete gelmektedir.

Yüzölçümü : 6,803 km²
Rakım : 750 m
Nüfusu (2019) : 2.069.364
Plaka Kodu : 27
Posta Kodu : 27000
Konum : 37.0587509 Boylam / 29.9396556 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar