Beğen

Gaziantep

Halk arasında Antep olarak bilinen şehir Türkiye’nin en kalabalık 9. İli unvanına sahiptir. Şehir merkezinin 2.101.157 kişilik bir nüfusa sahip olmasından dolayı Türkiye’de en kalabalık 6. Merkezi kalabalık şehirdir. Şehrin Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Akdeniz ile birleştiği alanda kurulması ve sanayicilikte gelişmesinden dolayı Türkiye’nin gelişmiş şehirleri arasında ilk sırada yer alıyor. Bu sayede de şehir Türkiye’de sanayi sektöründe büyük önem taşıyor. Ayrıca şehrin liman yakınlığı ve Anadolu ile Orta Doğu arasındaki konumda yer almasından dolayı da ticarette önemli rol oynuyor. Şehri temsil eden Gaziantep Kalesi vardır. Şehir de birçok pınar olmasına rağmen hiç doğal göl bulunmamaktadır. Bu yüzden de şehrin birçok yerinde yapay göller ve barajlar bulunur.

Şehrin önemli su kaynağı Fırat Nehri ve kollarıdır. Ayrıca şehirde doğal orman da bulunmaz. Orman bulunan alan %14 olarak ölçülmüştür. İlde birçok yer şekilleri vardır. Batısında bulunan Nil Dağları ve Sof Dağları arasında yer alan çöküntü levha hareketleri sonucunda oluşmuştur. Şehrin en büyük dağı ise Büyük Sof Dağı’dır ve 1496 metre yüksekliğindedir.

Gaziantep

Gaziantep Tarihi

Bu şehir eski zamanlarda Dülük ve Kale ile bağlantılıdır. Dülük ismi antik kaynaklara Doliche, Bizans kaynaklarında Teluck, Arap kaynaklarında ise Duluk olarak geçmektedir. Bu yer, eski çağlardan beri aktif olarak kullanılan yol şebekesinin düğüm noktasıdır. Dülük’ten sonra Gaziantep Kalesi’nin etrafının gelişmesi ve genişlemesi ile yerleşim alanı yoğunlaşması bu bölgeye kaymıştır.

Diyarbakır şehri hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.yerelnet.org.tr/il/diyarbakır/ kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Yüzölçümü: 6.803 km2

Rakım: 838 m

Nüfusu: 2.101.157

Plaka Kodu: 27

Posta Kodu: 27000

Konum: 37.065912, 37.377984

Bu makale YerelNET tarafından Gaziantep şehrini kısaca tanıtmak için hazırlandı.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri