Beğen

Hamam Müzesi

Gaziantep Hamam Müzesi, Osmanlı’nın mimarisinde hamam kültürünü en güzel şekilde sergileyen örnekler arasında yer almaktadır. Hamamın tam olarak ne zaman imar edildiğini gösteren herhangi bir kitabe bulunmamaktadır. Yalnızca Lala Mustafa Paşa tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Buna göre Lala Mustafa Paşa’nın yaptırdığına dair, Vakfiyeler ile Şer’i Mahkeme kayıtlarına rastlanmaktadır. Tahmini verilere göre, Lala Mustafa Paşa, Halep, Şam Beylerbeyinde görevini icra ettiği sıralarda yapıldığı tahmin edilmektedir. Külliyenin ilk kurulan ve imar edilen eserinin hamamlar olduğu tahmin edilmektedir. Vakfiyelerin eserler bittikten sonra yapıldığı bilinir. Hamam daha önceleri, Susam hane ve günümüze kadar gelememiş olan, Bedesten Miri Miran mescidi ile birlikte külliye olarak kullanılıyordu.

Hamam Müzesi Yapılışı

Hamam müzesi, Gaziantep kültürünün özellikleri içinde diğer hamamlar gibi oldukça derin zemine imar edilmiştir. Osmanlı hamam mimarisini yansıttığı için bu özellikle imar edilmiştir. Dışarıya açılan kapıdan okuz merdinden sonra hamama ulaşılır. Karşınıza çıkacak olan sırasıyla soğukluk, ılıklık, sıcaklık ve külhanlardır. Ayriyeten bir de su deposu bulunmaktadır. Hamamın ilk giriş bölümünde bulunan soğukluk kare olarak planlanmıştır. Ortasında büyük bir aydınlatma ile kubbe ile kaplıdır.

Hamam Müzesi

Ilıklık ise kare olarak planlanmıştır. Karşılıklı olarak her iki tarafında da eyvanlar bulunan geniş bir mekandır. Sıcaklık bölümüne direk olarak ılıklık bölümünden geçilmektedir. Sıcaklığın tam ortasında sekiz köşeden oluşan göbek taşı bulunmaktadır. Göbek taşının çevresinde ise sekiz adet eyvanlar bulunur. Ayriyeten iki adet de halvet yer aldığı görülür. Diğerleri arasında bulunan su deposu ve külhanlar de hamamın devamında olduğu görülmektedir.

Hamam müzesinin tarihi, sosyal ve kültürel açıdan önemi büyüktür. Gaziantep Hamam müzesi içerisinde, hamam kültürünün, tellakların, hamam içerisinde yeme ve içmenin, hamamda kız bakmanın, gelin hamamının ve güvey hamamının yer aldığı figürler bulunmaktadır. Ayriyeten hamam içerisinde yapılan tüm aşamalar ve kültürün anlatıldığı, görsellerle ve özel tasarlanmış dekorlarla anlatılmıştır. Üstelik hamamın içerisinde bulunan bal mumundan tasarlanmış mankenler ile hamamın üç boyut olarak sergilenmektedir. Ayrıca hamam müzesini içerisine konulan dokunmatik ekranlar sayesinde, hamam müzesini ziyarete gelen tüm ziyaretçilerin, hamamla ilgili bilgiler vermektedir.

Web: http://ktb.gov.tr/

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri