image

Giresun

Toplam makale bulunmaktadır.

Giresun, Karadeniz bölgesinde bulunan bir şehirdir. 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 448.400’dir. 1923 Yılında Trabzondan ayrılarak il statüsü kazanmıştır. Fındıkları ile meşhur olan Giresun aynı zamanda tarım konusunda önemli bir şehirdir. Kirazın bütün dünyaya buradan yayıldığı kabul edilir. Karadeniz’e kıyısı olan Giresun doğudan batıya Trabzon, Gümüşhane, Erzincan, Sivas ve Ordu illeriyle çevrilidir. Trafik numarası 28’dir. Yerli halkın çoğunluğunu Çepniler oluşturur. 1500’lü yıllardaki Osmanlı Tahrir Defterlerinde yöreye Vilayet-i Çepni de denmektedir. Şehir, Aksu ve Batlama vadileri arasında denize doğru uzanan bir yarımada üzerinde kurulmuştur, tam karşısında Karadeniz’in bir adası olan Giresun Adası (Aretias) vardır. GİRESUN GEZİLECEK YERLER Karadeniz Bölgesi her yöresi...
Devamı

Giresun

Kategorisindeki tüm gönderiler

Giresun

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Giresun, Karadeniz bölgesinde bulunan bir şehirdir. 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 448.400’dir. 1923 Yılında Trabzondan ayrılarak il statüsü kazanmıştır. Fındıkları ile meşhur olan Giresun aynı zamanda tarım konusunda önemli bir şehirdir. Kirazın bütün dünyaya buradan yayıldığı kabul edilir. Karadeniz’e kıyısı olan Giresun doğudan batıya Trabzon, Gümüşhane, Erzincan, Sivas ve Ordu illeriyle çevrilidir. Trafik numarası 28’dir. Yerli halkın çoğunluğunu Çepniler oluşturur. 1500’lü yıllardaki Osmanlı Tahrir Defterlerinde yöreye Vilayet-i Çepni de denmektedir. Şehir, Aksu ve Batlama vadileri arasında denize doğru uzanan bir yarımada üzerinde kurulmuştur, tam karşısında Karadeniz’in bir adası olan Giresun Adası (Aretias) vardır.

GİRESUN GEZİLECEK YERLER
Karadeniz Bölgesi her yöresi ile büyük bir zenginlik taşımaktadır. Her şehrinin ayrı ayrı gezilmesi gereken bu bölge hem yaz hem de kış aylarında oldukça aktif bir nüfusa sahiptir. Karadeniz Bölgesi’nin incisi haline gelmiş olan Giresun özellikle fındığı ile meşhur olduğundan fındık toplama dönemlerinde nüfusu çok fazla artmaktadır. Giresun gezilecek yerler listesi olarak kısaca şu şekilde bilgi verebiliriz;

– Giresun Adası
– Giresun Kalesi
– Giresun Müzesi
– Kümbet Yaylası

Giresun Adası, Karadeniz’in hem mavisi hem de yeşili ile özdeşlesen bu adam Karadenizin iki adasından bir tanesidir. Giresun ilk merkezinin yaklaşık 2 km açığında konumlanmıştır. Giresun adasının etrafı her yıl mayıs ayında kayıklar ile gezilir. Bu da bölgeye oldukça büyük bir faaliyet getirmektedir. Adaya ulaşım merkezden yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

Giresun Kalesi, tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmese de tarihten önemli kalıntılar barındırmaktadır. Kenti ikiye bölen yarım adanın tepesine inşa edilmiş olan bu kale bölgeye gelen ziyaretçilerin akınına uğramaktadır. İç ve dış kale olmak üzere iki bölümden oluşan kalenin iç ve dış duvarlarının büyük bir bölümü yıkılmış olsa da tarihten günümüze kadar gelebilmeyi başarmıştır. Tarihi yerler gezmeyi seviyorsanız Giresun gezinizde burayı da listenize eklemelisiniz.

Giresun Müzesi, il merkezinde bulunmaktadır. 1800 lü yılların ortalarında burada yaşayan Rumlar tarafından yapılmıştır. Kültür Bakanlığı katkıları ile restore edilen bu yer günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Müze içerisinde Giresun’un tarihini gösteren fotoğraflar, antik eserler, giysi ve para örnekleri yer almaktadır.

Kümbet Yaylası, Karadeniz’e gelmişken bir yayla ziyareti yapmadan yeşil ile buluşmadan olmaz. Bu yüzden Kümbet Yaylası mutlaka görmeniz gereken bir yayla. Yayla turizmi şehrin kültüründe de önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle halk yayla kültüründen kopmamaya özen göstermektedir. Giresun yaylaları arasında en ünlü olan Kümbet Yaylası birçok dizi çekimine de ev sahipliği yapmıştır. İl merkezine 52 kilometre uzaklıkta bulunan bu yer eşsiz doğa manzarası ile ilgi çekmektedir. Yayla yolu belirli bir mesafeye kadar asfalttır. Ancak belirli bir mesafeden sonrası toprak yoldur. 1640 metre rakımı bulunan bu yaylanın birçok sosyal tesisi bulunmaktadır. Hem konaklama hem de tatil yapacağınız bu yerde dilerseniz alabalık yeme imkanı da bulabilirsiniz. Kümbet yaylası bakkaldan kasaba, lokantaya kadar her türlü imkanı sunmaktadır. Burada bulunan tesisler gelen ziyaretçilerine herhangi bir şeyin yokluğunu hissettirmemektedirler.

Karadeniz’e yolunuz düştüğünde Giresun görmeniz gereken bir şehrimizdir. Hem mavinin hem de yeşilin tüm tonlarını bulacağınız bu şehirde dilerseniz doğa yürüyüşleri yapabilir dilerseniz yüzme imkanı da bulabilirsiniz. Giresun gezilecek yerler listesi tabi ki yazımızda bahsettiğimiz yerler ile sınırlı değildir. Ancak şehre gitme imkanınız olursa ve vaktiniz kısıtlı ise bu bahsettiğimiz yerlerden gezmeye başlayabilirsiniz.

Yüzölçümü : 6,934 km²
Rakım : 10 m
Nüfusu (2019) : 448.400
Plaka Kodu : 28
Posta Kodu : 28000
Konum : 40.9042433 Boylam / 38.309194 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar