image

Gümüşhane

Toplam makale bulunmaktadır.

Gümüşhane, Türkiye’nin Doğu Karadeniz Bölgesinde bulunan Kültürel ve Tarihi zenginliklere sahip bir şehirdir. Doğusunda Bayburt, batısında Giresun, kuzeyinde Trabzon ve güneyinde ise Erzincan bulunur. 2019 Verilerine göre Nüfusu 167.537’dir. GÜMÜŞHANE GEZİLECEK YERLER Gümüşhane Karadeniz Bölgesi’nde bulunmaktadır. Küçük bir şehirdir. Gümüşhane gezilecek yerler bakımından oldukça zengindir. Gümüşhane gezilecek yerler listesi yazımızda bulunmaktadır. Satala Antik Kenti: Sadak Köyü içerisinde Kelkit bulunmaktadır. İlçe merkezine 28 km uzaklıktadır. Bunun yanında il merkezine de 99 km uzaklıktadır. Satala Anti Kenti arkeolojik sit alanıdır. Erzincan tur güzergahı üzerinden sola ayrılan kavşak üzerinden 10 km gidilerek ulaşılmaktadır. Limni Gölü: Göl oldukça güzel bir manzaraya sahiptir. Gümüşhane’ye gittiğinizde...
Devamı

Gümüşhane

Kategorisindeki tüm gönderiler

Gümüşhane

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Gümüşhane, Türkiye’nin Doğu Karadeniz Bölgesinde bulunan Kültürel ve Tarihi zenginliklere sahip bir şehirdir. Doğusunda Bayburt, batısında Giresun, kuzeyinde Trabzon ve güneyinde ise Erzincan bulunur. 2019 Verilerine göre Nüfusu 167.537’dir.

GÜMÜŞHANE GEZİLECEK YERLER
Gümüşhane Karadeniz Bölgesi’nde bulunmaktadır. Küçük bir şehirdir. Gümüşhane gezilecek yerler bakımından oldukça zengindir. Gümüşhane gezilecek yerler listesi yazımızda bulunmaktadır.
Satala Antik Kenti: Sadak Köyü içerisinde Kelkit bulunmaktadır. İlçe merkezine 28 km uzaklıktadır. Bunun yanında il merkezine de 99 km uzaklıktadır. Satala Anti Kenti arkeolojik sit alanıdır. Erzincan tur güzergahı üzerinden sola ayrılan kavşak üzerinden 10 km gidilerek ulaşılmaktadır.

Limni Gölü: Göl oldukça güzel bir manzaraya sahiptir. Gümüşhane’ye gittiğinizde bu gölü muhakkak görmeniz gerekmektedir.
Boyunyurt Yaylası: Karadeniz denilince akla yeşillik ve doğa gelmektedir. Bu güzellikleri en çok yaylalarda görebilirsiniz. Gümüşhane ilinde de Boyunyurt yaylası bulunmaktadır. Boyunyurt yaylasına sevdiklerinizle giderek harika zamanlar yaşayabilirsiniz. Yaz aylarında boyunyurt yaylasında değişik etkinlikler de yapılmaktadır.

Santa Harabeleri: 17. Yy da kurulmuştur. Burası zamanında dini, ticari ve kültürel bakımdan büyük bir önem taşımakta idi. Daha önceleri buraları Rum çeteleri tarafından sığınak olarak kullanılmaktaydı. Santa günümüzde arkeolojik ve doğal sit alanıdır. Burada Santa, Binatlı, Terzili, Zurnacili, Piştovlu, İşhanlı, Çinganli, Çakallı olmak üzere 7 mahalle bulunur. Bu mahalleler de üç yüzü aşkın ev bulunur. Kentin her mahallesinde taştan evler vardır. Bunun yanında her mahallenin bir kilisesi ve her sokakta da bir çeşme bulunur. Burası doğal konum sebebi ile yayla özelliği taşımaktadır. Yerleşim tarihi ve kültürel zenginlikleri bakımından oldukça gelişmiştir.

Krom vadisi: Eski çağlardan beri önemli bir geçiş bölgesidir. İmera, İstavrit gibi dönemin önemli merkezleri arasında kalmıştır. Bu sebeple Krom vadisi sürekli bir cazibe merkezi konumundadır. Krom vadisi maden kaynakları bakımından da zengindir. Bu sebeple yüzyıllar önce pek çok kişiye ev sahipliği yapmıştır.
Tohumoğlu Köprüsü: Gümüşhane’deki köprüler Osmanlı döneminde yapılan köprülerdir. Bu köprüler Tarihi İpekyolu güzergahında bulunmaktadır. Konumları ve mimarisi yönünden farklılık gösteren köprüler yaya ve araçlara yüzyıllardır hizmet vermektedir. Mimarileri oldukça özgündür. Kemer kısmı düzgün yontu taştan yapılmıştır. Diğer kısımları moloz taş işçiliğidir. Korkuluklu, korkuluksuz, yuvarlak ya da sivri kemerli olan bir iki ya da üç gözlü şekilde inşa edilmiştir. Gümüşhane’de toplamda 41 adet tarihi köprü bulunur.

Kov Kalesi: Kale Merkez ilçe olan Esenyurt köyü içerisindedir. İl merkezine 21 km uzaklıktadır. Gümüşhane ve Erzincan devler karayolu üzerinde ve Dağteke köyü istikametinde kaleye 6 km’lik yola ulaşılmış olur. Aynı zamanda bu köyde antik bir kent bulunduğu da düşünülmektedir. Kale ve bölgesi Arkeolojik Sit alanı konumundadır. Doğu Karadeniz’in ayakta duran en görkemli kalesidir.
Karaca Mağarası: Gümüşhane’nin Karaca mağarası Torul ilçesinde bulunmaktadır. Mağara Gümüşhane’nin turizmini canlandırmaktadır. Karaca mağarası aynı ismi taşıyan Karaca mahallesine oldukça yakındır.

Yüzölçümü : 6,575 km²
Rakım : 1.227 m
Plaka Kodu : 29
Posta Kodu : 29000
Konum : 40.4484072 Boylam / 39.4546705 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar