Beğen

Gümüşhane

Gümüşhane ili Karadeniz Bölgesi’nde yer alıp doğusunda Bayburt, batısında Giresun, kuzeyinde Trabzon ve güneyinde Erzincan illeri arasında bulunur. Harşit Çayı’nın oluşturduğu dar bir vadide kurulan şehir gümüş yataklarının bulunduğu ve tarihi İpekyolu’nun üzerinde olmasından dolayı önemli bir yerleşim yeri özelliği taşımıştır. Hititler bu bölgeye hakim olduktan sonra alışverişte gümüş kullanmaya başlamıştır. Hititliler’in batıdan ve kuzeyden gelen saldırılar sonucu zayıflamasından sonra bölgeye Urartular hakim olmuştur. Daha sonra M.Ö 860 yıllarında Asurlarında zayıfladığını gören Urartular bölgedeki nüfuzlarını attırmıştır. Bu yıllarda Ege adalarında ticaret yapan Argonotlar Karadeniz’in madenleriyle ünlü yöresine koloniler kurmuştur. Bu sayede Gümüşhane’nin madenleri uygarlığa açılmıştır. Ayrıca Argonatlar’ın bu hareketi ile Urartu kültürü ve maden işçiliği Ege adalarına kadar uzamıştır.

Gümüşhane

Gümüşhane Turizm

Şehrin konumundan dolayı tarih boyunca uğraş maden merkezi olmuştur. Bu sayede şehirde birçok tarihi eser ve antik şehirlere rastlamak mümkündür. Şehrin merkezinde antik eserlere rastlanmasa da ilçelerinde her uygarlığa ait eserler bulunur. Satala Antik Kenti; Roma İmparatorluğu’nun kurduğu en büyük karargahtır. Krom Şehri; antik kent içerisinde birçok ibadethane, kemer köprü ve Nanak Köyü surlarının bir kısmı yer alır. Santa Harabeleri; Rumlar tarafından kurulmuş dini, ticari ve kültürel yerleşim yeridir. İmera Manastırı; Yapı 1350 yıllarına dayanan bir tarihi eserdir.

Gümüşhane şehri hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.yerelnet.org.tr/il/gümüşhane/ kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Yüzölçümü: 6.668 km2

Rakım: 1.174 m

Nüfusu: 146.353

Plaka Kodu: 29

Posta Kodu: 29000

Konum: 40.460790, 39.480328

Bu makale YerelNET tarafından Gümüşhane şehrini kısaca tanıtmak için hazırlandı.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri