image

Hakkari

Toplam makale bulunmaktadır.

Hakkari, Türkiye’nin en doğusunda bulunan şehirlerden biridir. 2019 yılı verilerine göre nüfusu 280.991’dir. Tamamı Doğu Anadolu Bölgesi’nin doğusunda yer alır. Yüzölçümü bakımından Türkiye’nin kırk yedinci büyük ilidir. Güneyinde Irak, batısında Şırnak, kuzeyinde Van, doğusunda ise İran vardır. HAKKARİ GEZİLECEK YERLER Hakkâri kimilerine göre yaşanması zor olan bir kentken kimilerine göre doğal güzelliklerin vücud bulmuş hali. Aslında kafa dinlemenin, varsa plan proje üretmek için inzivaya çekilmenin tam yeri ve merkezi Hakkari. Bu yüzden Hakkari gezilecek yerler dediğimizde akla doğal güzellikler gelmeli. Coğrafya kitaplarında görülen birçok yerleşim türü yine buralarda görülmektedir. Cennet Cehennem Vadisi: Baharın tam ortasında kucağınıza bir demet papatya almak...
Devamı

Hakkari

Kategorisindeki tüm gönderiler

Hakkari

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Hakkari, Türkiye’nin en doğusunda bulunan şehirlerden biridir. 2019 yılı verilerine göre nüfusu 280.991’dir. Tamamı Doğu Anadolu Bölgesi’nin doğusunda yer alır. Yüzölçümü bakımından Türkiye’nin kırk yedinci büyük ilidir. Güneyinde Irak, batısında Şırnak, kuzeyinde Van, doğusunda ise İran vardır.

HAKKARİ GEZİLECEK YERLER
Hakkâri kimilerine göre yaşanması zor olan bir kentken kimilerine göre doğal güzelliklerin vücud bulmuş hali. Aslında kafa dinlemenin, varsa plan proje üretmek için inzivaya çekilmenin tam yeri ve merkezi Hakkari. Bu yüzden Hakkari gezilecek yerler dediğimizde akla doğal güzellikler gelmeli. Coğrafya kitaplarında görülen birçok yerleşim türü yine buralarda görülmektedir.

Cennet Cehennem Vadisi: Baharın tam ortasında kucağınıza bir demet papatya almak isterseniz burası tam sizin aradığınız yer. Her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip bu vadi bahar aylarında ayrı bir gönül ferahlığı oluyor. Özellikle Hakkari halkının her sezon buraya gelmesinin başka bir izahı yok. Burada ister piknik yapın ister çay demleyin seçenekleri değerlendirmek size kalmış. Ancak tatil plânınıza burayı eklemezseniz çok şey kaçırırsınız.

Mor Dağı: Tırmanmayı seviyorsanız bu dağı da seveceksiniz. Genellikle dağcılar dişlerine göre bir dağ bulmakta zorlanır. Nereye tırmanılsa, zorluğu, kolaylığı hazırlığı vs derken tırmanma işi hayal olur. Ancak Mor Dağı tırmanmak isteyen herkese kapılarını açıyor. Öncelikle normal bir hazırlık süresinden sonra dağ sizin için güvensiz bir alan olmaktan çıkıyor. Genellikle çok sarp alanların yaşattığı olumsuz durumları hepimiz biliriz. Ancak Mor Dağı bilinenin aksine tırmanmaya gayet el verişlidir. Burada şuna dikkat etmek önemli. Neticede tırmanılacak dağ Doğu bölgesinde. Ve buraların da yükseltisi fazla. Bu bilgi ışığında gerekli önlemler alındığında çok daha iyi olacaktır.

İkiyaka Cilo Sat Gölleri: Bölgenin yükseltisinden mi yoksa soğuğundan mı bilinmez hafif bir tepede buzulları görmek mümkün. Cilo Sat Gölleri de bunlardan biri. Bu gölü bu kadar önemli yapan buzul göllerine örnek verilebilir olmasıdır. Genel olarak Hakkari sınırları içinde birçok doğal güzellikte buz, kar görmek mümkün. Hatta diğer illerden gelen insanlar sırf bu manzarayı görmek için geliyor. Eğer siz de hem farklı şeyler göreyim hem doğal alanlardan mahrum kalmayayım diyorsanız burası tam size göre.

Hakkâri Meydan Medresesi: Bu kadar doğal alan yeter, diyorsanız Meydan Medresesi sizin için doğru yer olabilir. Burada görecekleriniz ile Hakkari halkının göründüğünden nasıl da farkı olduğunu anlayıp şaşıracaksınız. Bu müze bölge hakkındaki düşüncelerinizi tamamiyle değiştirecek. Müzeleri bu noktada taktir edebiliriz. Çünkü geçmişten izler taşıdığından bölge hakkındaki bütün yersiz düşünceleri silebiliyor.

Cilo Dağı: İlin kendisinden çok reklamını duyduğumuz bir dağ Cilo Dağı. Geçmişte coğrafya kitaplarında ne gördüyseniz birçok bilgiyi bu dağ sayesinde yeniden hatırlayabilirsiniz. Çünkü burası hem dağ hem göl hem buzul hem de doğa ortamıdır. Yani turist olarak buraya gelecek olan kişi o an ki ruh haline göre bu bölgenin tüm güzelliklerinden faydalanabileceği gibi geneli de gezebilir. Gezdikten sonra nasıl faydalı bir şey yaptığı konusunda bizimle hemfikir olacak. Hakkari gezilecek yerler hem ruhen hem fiziksel anlamda dinlendiren yerlerdir. O yüzden hem kafa dinlemeye hem iç sesinizle yolculuğa çıkmaya Hakkari’ ye gelebilirsiniz.

Yüzölçümü : 9,521 km²
Rakım : 1950 m
Nüfusu (2019) : 280.991
Plaka Kodu : 30
Posta Kodu : 30000
Konum : 37.3797002 Boylam / 42.9405711 Enlem



Katkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar