Beğen

Hakkâri

Yüzölçümü bakımından ülkemizin kırk yedinci sırasında bulunan Hakkâri, Doğu Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Kuzeyinde Van, batısında Şırnak bulunan ilin İran ve Irak’a sınırı bulunmaktadır. Türkiye’nin en kalabalık nüfusa sahip şehirleri sıralamasında 62. sırada yer alan Hakkâri’de, 2017 nüfus sayımına göre yaklaşık olarak 275 bin kişi yaşamaktadır.

Hakkâri ilinin ilçeleri

Hakkâri, merkez ilçesi ile beraber dört ilçeye sahiptir. Bunların isimleri Çukurca, Yüksekova, Şemdinli ve bahsettiğimiz üzere merkez ilçesidir. Hakkâri’nin en az nüfusa sahip ilçesi Çukurca iken en kalabalık nüfus ise Yüksekova’dır.

Yetiştirilen tarım ürünleri

Şiddetli karasal iklime sahip olan Hakkâri’nin %88’i dağlıktır. Hakkâri’deki bu iklim özellikleri nedeni ile şehirde en çok yetiştirilen tarım ürünü buğday olmakla beraber çavdar, pirinç, fasulye, arpa, mısır, patates, soğan ve mercimek gibi tarım ürünleri de yetiştirilmektedir.

Hakkâri

Ekonomik faaliyetler

Hakkâri’nin yüz ölçümünün önemli bir kısmının dağlık alanlardan oluşması bu şehirde ekonomik faaliyet olarak hayvancılık yapılmasına neden olmuştur. Son yıllarda arıcılığın da gelişmesi ile beraber dağlarda, mera ve çiftliklerde sığır, koyun ve keçi beslenmektedir. Genel ekonomik faaliyetin hayvancılık üzerine olduğu bu ilde sanayi pek de gelişmemiştir.

Yöresel yemekleri

Hakkâri’nin mutfağı oldukça geniştir. Yöresel yemeklerine kemikli kavurma, parmak kebabı, keşkek, jajik ve sengeser örnek verilebilir.

Hakkâri şehri hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.yerelnet.org.tr/il/hakkari/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yüzölçümü: 7.095 km2

Rakım: 1.756 m

Nüfusu: 276.287

Plaka Kodu: 30

Posta Kodu: 30000

Konum: 37.577204, 43.736844

Bu makale YerelNET tarafından Hakkâri şehrini kısaca tanıtmak için hazırlandı.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri