image

Hatay

Toplam makale bulunmaktadır.

Hatay, Türkiye’nin Doğu Akdenizinde bulunan Tarihi bir şehirdir. 2019 Yılı verilerine göre 1.628.894 nüfusu ile Türkiye’nin en büyük 13. Şehiridir. En büyük ilçesi Antakya olup nüfusun büyük bir kısmı burada yaşamaktadır. Hatay’ın doğusunda ve güneyinde Suriye, batısında Akdeniz, kuzeybatısında Adana, kuzeyinde Osmaniye ve kuzeydoğusunda Gaziantep bulunur. Hatay Türkiye’nin en önemli eski yerleşim yeridir. Yapılan arkeolojik araştırmalarda milattan önce 100.000 ile 40.000 yılları arasına tarihlenen bulgulara ulaşılmıştır. İl toprakları ilk Tunç Çağından itibaren Akat Beyliği ve M.Ö. 1800-1600 yılları arasında Yamhad Krallığına bağlı bir beyliğin sınırları içerisinde yer almıştır. Daha sonra MÖ 17. yüzyıl sonlarında Hititlerin ve MÖ 1490 yıllarında Mısır’ın...
Devamı

Hatay

Kategorisindeki tüm gönderiler

Tatil Seçenekleri
Tatil Yerleri
Tarihi Yerler
Müzeler
İçerik Ekle

Hatay

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Hatay, Türkiye’nin Doğu Akdenizinde bulunan Tarihi bir şehirdir. 2019 Yılı verilerine göre 1.628.894 nüfusu ile Türkiye’nin en büyük 13. Şehiridir. En büyük ilçesi Antakya olup nüfusun büyük bir kısmı burada yaşamaktadır. Hatay’ın doğusunda ve güneyinde Suriye, batısında Akdeniz, kuzeybatısında Adana, kuzeyinde Osmaniye ve kuzeydoğusunda Gaziantep bulunur. Hatay Türkiye’nin en önemli eski yerleşim yeridir. Yapılan arkeolojik araştırmalarda milattan önce 100.000 ile 40.000 yılları arasına tarihlenen bulgulara ulaşılmıştır. İl toprakları ilk Tunç Çağından itibaren Akat Beyliği ve M.Ö. 1800-1600 yılları arasında Yamhad Krallığına bağlı bir beyliğin sınırları içerisinde yer almıştır. Daha sonra MÖ 17. yüzyıl sonlarında Hititlerin ve MÖ 1490 yıllarında Mısır’ın egemenliğine girmiştir. Ardından Urartular, Asurlular ve Persler’in egemenliğine girdi.

HATAY GEZİLECEK YERLER
2 Eylül 1938 yılında Hatay Devleti kurulmuştur. Mecliste toplamda 40 mebus mevcuttu. 22 tanesi Türk olan meclisin geri kalanları ise Arap, Rum ve Ermeni vatandaşlardan oluşmaktadır. 5 bakanı bulunan Hatay Devleti’nin Meclis Başkanlığını Abdülgani Türkmen yapmıştır. Devletin siyasi ömrü 10 ay 21 gün sürmüştür. 2,3 ve 6 Eylül 1938 tarihlerinde toplam 3 toplantı köprübaşında bulunan Millet Meclisinde yapılmıştır. Bu bina Cumhurbaşkanlığına, Başbakanlığa ve Hatay Devleti Millet Meclisine ev sahipliği yapmıştır. Devletin ilk ve tek Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen’ dir. 29 Haziran 1939 tarihinde 40 kişilik Mecliste alınan kararla Hatay Devleti, Türkiye Cumhuriyeti’ne katılmıştır. Hatay gezilecek yerler sıralamasında ilk sırada Arkeoloji müzesi gelmektedir.

Arkeoloji Müzesi: M.Ö. 4 binli yıllara dayanan geçmişi olan Hatay, birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Hatay’da kazı çalışmaları 1932 yılında başladığı bilinmektedir. 1932 ve 1939 arası yapılan kazı çalışmalarında Roma Dönemine ait mimarı ve tarihi kalıntılar bulunmuştur. Bu tarihi ve mimari eserler kentin zenginliğini ve ihtişamını ortaya koymaktadır. Kazılarda çıkan eserlerin tek yerd sergilenmesi adına Hatay’ın Anavatana katılmasının 10. Yılında Hatay Arkeoloji Müzesi faaliyete geçirilmiştir. Dünyanın en büyük 2. Arkeoloji müzesi olarak bilinmektedir.

Ezan, Çan, Hazzan: Hatay’ın merkez ilçesi olan Antakya Musevi, Müslüman ve Hıristiyan toplumların yaşadığı ve 23 bin yıllık geçmişi olduğu tahmin edilen kültürlerin ve kardeşliğin simgesi haline gelmiş eşsiz bir şehirdir. Şehir de üç semavi dine inananların mezarları yan yana bulunmaktadır. St.Pierre Kilisesi, Katolik Katedrali ve Ortodoks Kilisesi bulunan Antakya’da Müslümanlar açısında önemli yeri olan Habib Neccar Camii de bulunmaktadır.

St. Pierre Kilisesi: Antakya merkeze 2 km mesafededir. Doğal bir mağaradır ve bir takım eklemelerle kiliseye dönüştürülmüştür. Hritiyanlığın ilk kilisesi olarak bilinmektedir. Papa 4. Paul tarafından Hristiyanlar için Kutsal Hac Yeri olarak ilan edilmiştir.

Harbiye (Daphne) Şelalesi: Harbiye Hatay’ın çağlayanlar bölgesi olarak bilinmektedir. Antakya’ya yaklaşık 6 km mesafededir. Vadinin güneyinden çıkan kaynak sular şelaleleri oluşturduktan sonra Asi Nehri’ne dökülmektedir. Harbiye şelaleleri, Roma prensi Apollun’un Daphne adındaki bir kıza duyduğu aşk ve kızın Defne ağacına dönüşme hikayesi ile de oldukça ünlüdür.

Samandağ Sahili: 14 km uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun sahilidir. Dünyanın da en uzun sahillerinden biri olarak gösterilmektedir. Halka açık plaj şeklindedir. Ayrıca sahil, nesli yok olma tehlikesinde olan Chelonia Mydas ve Caretta Caretta deniz kaplumbağalarının, dünyanın sayılı yumurtlama ve üreme alanlarından biri olması açısından ayrı bir önem taşımaktadır.

St. Simone Manastırı: M.S. 6 yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Ayrıca Antakyalı St.Simone’ un bir sütun üzerinde 40 yıl yaşadığı yer olarak bilinmektedir. Manastıra ait kalıntılar, Aknehir beldesinde 479 m yüksekliğindeki bir tepe üzerindedir.

Antakya Uzun Çarşı: Hatay gezilecek yerler arasında cami, kilise ve havra arasında kalan ve kentin simgesi olarak kabul edilen uzun çarşı gelmektedir. Hatay’ın önemli simgelerinden “Antakya Uzun Çarşı”, dar sokakları, birbirinden renkli dükkanlarıyla ziyaretçilerini ağırlıyor. Hatay’ın Tarihi İpek Yolu üzerinde yer alması nedeniyle çok eski dönemlerden beri şehirde ticaretin merkezi konumunda bulunan Uzun Çarşı, şehirde ticaretin kalbinin attığı yer olarak anılıyor. Yapılış tarihi kesin olarak bilinmeyen ve içerisinde han, hamam ve camilerin bulunduğu çarşı, farklı meslekleri içerisinde barındırıyor. Çarşıda bulunan 17. yüzyılda yapıldığı belirtilen Kurşunlu Han, ziyaretçilerin dikkatini çekiyor. Yüzyıllardır şehirde yaşayanlara hizmet veren çarşıda defne sabunundan nar ekşisine, zeytinyağından meyan kökü şerbetine, künefeden tepsi kebabına kadar yöreye özgü lezzet ve ürünlerini bulabilmek mümkün. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerlerinden tarihi Uzun Çarşı, şehir ekonomisinin de can damarı durumunda. Yaklaşık 3,5 kilometre uzunluğundaki çarşıyı her gün binlerce kişi ziyaret ediyor. ASIRLIK ÇINAR ALTINDA KÜNEFE Tarihi Uzun Çarşı’yı gezenler, Osmanlı mutfağının en önemli tatlıları arasında yer alan ve Hatay’ın tescillenen künefesinin yapımını yakından izlemenin yanı sıra tadına da bakma fırsatı buluyor. Çarşıyı kaplayan ve buram buram kokan künefe, çarşıyı gezenleri adeta tadına bakmaları için yanına çekiyor. Asırlık çınar ağacının altında bir araya gelen künefeciler, tel kadayıfın arasına koydukları özel tuzsuz peynirle hazırladıkları künefeyi misafirlerine sunuyor.

Yüzölçümü : 5,524 km²
Rakım : 100 m
Plaka Kodu : 31
Posta Kodu : 31000
Konum : 36.418912 Boylam / 35.6782798 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar