Beğen

Hatay

Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Hatay, medeniyetler beşiği şeklinde tanıtılmaktadır. Doğusunda ve güneyinde Suriye bulunan şehrin kuzeybatısında Adana, Kuzeyinde Osmaniye, Batısında Akdeniz ve son olarak Kuzeydoğusunda ise Gaziantep bulunmaktadır.

Gezilecek yerler

Hatay, medeniyetlerin beşiği konumunda olan mekânlardan biri olduğu için birçok gezilip görülmesi gereken yerleri vardır. Dünyanın en büyük mozaik koleksiyonuna sahip olan Hatay Arkeoloji Müzesi, Hatay’ı ziyaret edenlerin mutlaka görmesi gereken bir yerdir. Bunun yanı sıra İsos Epifenya Harabeleri, Antakya Surları, Habib-i Neccar Camii, Payas Sokulu Mehmet Paşa Külliyesi, St. Simeon Manastırı, Harbiye, Seleukeia Pierria Ören Yeri, Titus Vespasianus Tüneli, kaya mezarları, Ulu Camii ve son olarak Bayezid-i Bestami Camii gezilmesi gereken yerlere örnek gösterilebilir.

Hatay

Hatay yöresel yemekleri

Hatay’ın ne kadar lezzetli bir mutfağa sahip olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Hataya yolu düşenler bu yöresel yemeklerin tadına bakmadan geri dönmemeliler. Hatay denilince akla gelen ilk yemek hiç şüphesiz Testi Kebabıdır. Bunun yanı sıra Belen Tava, Firik Pilavı, Kepse Pilavı, Fellah Köfte, Kâğıt Kebabı, Şeyh Mualla, Kumbursiye Çorbası, Yumurta Öççesi, Biberli Ekmek, Ceviz Reçeli, Çökelek Salatası, Ekşi aşı, Humus, Ispanak Borani, Kaytaz Böreği, Muhammara, Mütebbel, Sembusak ve zahter Salatası da mutlaka denenmesi gereken lezzetler arasında yer almaktadır.

Hatay şehri hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler https://www.yerelnet.org.tr/il/hatay/ adresini ziyaret edebilir.

Yüzölçümü: 5.600 km2

Rakım: 100 m

Nüfusu: 1.659.320

Plaka Kodu: 31

Posta Kodu: 31000

Konum: 36.202478, 36.160625

Bu makale YerelNET tarafından Hatay şehrini kısaca tanıtmak için hazırlandı.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri