Beğen

Saint Pierre Kilisesi Anıt Müzesi

Saint Pierre Kilisesi Anıt Müzesi gezilmesi gereken yerlerden birisi olarak Hatay şehir merkezinde yer alan bir tarihi yapı.

Hatay, birçok medeniyetin yaşandığı bir bölge olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölgede yaşanan pek çok olay, buranın özel bir yer olmasını sağladı. Türkiye’nin güneyinde yer alan Hatay’da bulunan bir tarihi yapı da Saint Pierre Kilisesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu kilise hakkında bilinmesi gereken birçok şey bulunuyor.

Saint Pierre Kilisesi Anıt Müzesi

Saint Pierre Kilisesi, Stauris Dağı’nın batısında yer alan kayalara oyulmuş bir kilise olarak karşımıza çıkıyor. 13 metre derinliğe sahip bu kilisenin 9.5 metre genişliği ve 7 metre yüksekliği bulunmakta. Hatay’ın Antakya ilçesinde bulunan ve hristiyanların gizli toplantı yapmak için kullandığı bu mağara, hristiyanlığın en eski kilisesi olarak kabul ediliyor. Anlatılanlara göre hristiyanlığın burada yayıldığı ve bu kilise içerisinde planlar yapıldığı biliniyor. Bununla birlikte hristiyanlara hristiyan isminin verilmesinin de burada yaşandığı düşünülüyor.

Saint Pierre Kilisesi Anıt Müzesi

Kilisenin erken döneminden bu zamana kadar taban mozaiği parçaları, duvar boyama izleri ve bunun gibi bazı detaylar kalmış durumda. Bunun dışında yapının kendisi ve içerisindeki şekilleri bulunuyor. Kilisenin dağa açılan tüneli de bulunuyor. Bu tünelin bir zamanlar hristiyanların baskınlardan dolayı kaçış noktası olarak kullanıldığı söyleniyor. Kilisenin yanında yer alan bir diğer şey de kayalardan sızan su olarak karşımıza çıkıyor. Bu suyun şifalı olduğuna inanılıyor. Önceleri bol bol akan bu su depremler sonrasında daha az akmaya başladı.

Günümüzde müze olarak kullanılan bu kilise zaman zaman müze müdürlüğünün denetiminde ayin yapılan bir yer olmakta. Saint Pierre Kilisesi Anıt Müzesi’ne gitmek isteyen bir kişi öncelikle şehir merkezinden uzaklaşıp tepeye doğru çıkıyor. Tepeye doğru çıktıktan sonra insanları merdiven ve yukarıya doğru çıkan bir yaya yolu karşılıyor. Bu yoldan yukarıya doğru çıkan insanlar yorucu bir yolculuktan sonra kiliseye varmış oluyor. Yukarı çıktıktan sonra Hatay manzarası eşliğinde güzel bir teras turistleri karşılıyor olacak. Kilisenin girişinde çeşitli motifler yer alıyor. İçinde ise çeşitli yapılar yer alıyor.

Web: http://ktb.gov.tr/

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri