image

Iğdır

Toplam makale bulunmaktadır.

Iğdır, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan bir şehirdir. 27 Mayıs 1992 yılında Kars ilinden ayrılarak il statüsü almıştır. Önemli bir kültür kavşağında bulunan il Ermenistan, Azerbaycan ve İran ile sınır komşusudur ve Türkiye’nin üç ülkeyle sınırı olan tek ilidir. Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı’nın yüz ölçümünün üçte biri, il merkezine bağlı Suveren köyü’nün sınırları içindedir. Ayrıca Ağrı Dağı, ilin her köşesinden rahatlıkla görülebilmektedir. Yerel halk Tarım ve Hayvancılık ile geçimini sağlamaktadır. İlin nüfusu 2019 yılı verilerine göre 199.442’dir. IĞDIR GEZİLECEK YERLER Iğdır kendine has kültür ve özellikleri bulunan, Türkiye içerisinde oldukça sakin olarak bulunan ve keşfedilmeyi bekleyen güzel...
Devamı

Iğdır

Kategorisindeki tüm gönderiler

Iğdır

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Iğdır, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan bir şehirdir. 27 Mayıs 1992 yılında Kars ilinden ayrılarak il statüsü almıştır. Önemli bir kültür kavşağında bulunan il Ermenistan, Azerbaycan ve İran ile sınır komşusudur ve Türkiye’nin üç ülkeyle sınırı olan tek ilidir. Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı’nın yüz ölçümünün üçte biri, il merkezine bağlı Suveren köyü’nün sınırları içindedir. Ayrıca Ağrı Dağı, ilin her köşesinden rahatlıkla görülebilmektedir. Yerel halk Tarım ve Hayvancılık ile geçimini sağlamaktadır. İlin nüfusu 2019 yılı verilerine göre 199.442’dir.

IĞDIR GEZİLECEK YERLER
Iğdır kendine has kültür ve özellikleri bulunan, Türkiye içerisinde oldukça sakin olarak bulunan ve keşfedilmeyi bekleyen güzel illerimizden bir tanesidir. Iğdır yıllar önce Kars’ a bağlı iken 1992 yılında da il olmuştur. Oldukça yüksek dağlarla çevrili, Doğu Anadolu bölgesinin en uç bölgesinde yer alan bir şehirdir.
Iğdır gezilecek yerler bakımından tarihi kültüre sahip bir yerdir. Gezmek için sadece birkaç gün ayırmak yeterli olacaktır.

Şehit Türkler Anıtı ve Müzesi
Geçmiş dönemler de Ermeniler Tarafından katledilmiş olan Şehit Türkler Anıt ve Müzesi bölgede yaşayan Ermeni saldırılarını ve aynı zaman da ölen kişileri sembolize etmektedir ve anıtın olduğu yer de ilgili belgeler bulundurulmaktadır. Her ay oldukça fazla ziyaretçi müzeyi gezmektedir. 350 m² kapalı olan müze de 2 havuz ve 36 m yüksekliğinde olan 5 adet kılıçtan oluşmaktadır. Etrafı yeşil alan ve park olarak inşa edilmiştir.

Karakale Harabesi
Karakale harabesi Iğdır Ovası’nın batısında ve tam olarak Ermenistan sınırında, oldukça büyük ve savunmaya elverişli bir konumda kurulmuştur. Sürmeli Çukuru’nun en eski yerleşim yerleri olarak bilinir. Urartular’a göre çok daha eskilere dayanır. Ancak, yıllar önce meydana gelen depremlerde, kale duvarları oldukça fazla tahrip olmuştur. Günümüzde ise bakılmadığı için tamamen harabe halindedir.

Meteor Çukuru
Meteor çukur Doğubayazıt ilçesinin 35 kilometre doğusunda ve Gürbulak Sınır Kapısının 2 kilometre kuzeydoğusunda yer alır. Çukur derinlik ve büyüklük anlamında Alaska’daki meteor çukurundan sonra, dünyada bilinen ikinci büyük meteor çukuru olarak geçer.
Bu çukurun, 1892 yılında düşen büyük bir göktaşı tarafından oluşturulduğu düşünülmektedir. Derinliği 60 metreyi, çapı ise 35 metreyi bulan bu silindirik doğal kuyu, tersiyer kalkerlerini örten kalın ve çatlaklı olan bazaltlar içinde, geceleri ise birdenbire açılmış olan o gecenin sabahında Gülveren köyünün kaynak suları bulanık olarak akmaya başlamıştır. Çukurun açılması sırasında meydana gelen sarsıntı da oldukça geniş bir alanda hissedilmiştir.

Karasu Çayı
Iğdır Karakoyunlu ilçesinde ve Iğdır aralık ilçesinde Aras Nehrine dökülen çayın ismi olarak bilinir. Ağrı dağının meydana getirmiş olduğu buzul sularından beslenir. Aktığı güzergah boyunca irili ufaklı duran su göletleri zamanla oluşup akaç. Bu yapısı aynı zaman da birçok yaban hayvanına yaşama alanı oluşturmaktadır.
Karasu da birçok balık türü gibi daha birçok balıkçıl kuş türü ile ana yurdu Güney Amerika olan ve aynı zaman da ülkemizde Edirne ve Iğdır karasuda yaşayan su maymunu bulunur. Bu kemirgenler ise nesilleri tükenmek üzere olan hayvanlardır.

Iğdır gezilecek yerler listesine oldukça fazla yer ekleyebilirsiniz. Iğdır merkezi oldukça küçük olduğu için gezmek istediğiniz yerleri gerek şahsi aracınızla gerekse de toplu taşıma araçlarıyla çok daha rahat bir şekilde gezme imkanı sunar.

Yüzölçümü : 3,539 km²
Rakım : 850 m
Plaka Kodu : 76
Posta Kodu : 76000
Konum : 39.9171149 Boylam / 43.966737 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar