Beğen

Iğdır

3 belde 49 köyden meydana gelen Iğdır ili ülkemizin Doğu Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Iğdır’ın merkez ilçesinde 96. 887 kişi yaşamakla beraber belde ve köyde yaşayan insanlarla beraber şehrin nüfusu toplam 142.559 kişidir. Ermenistan ile sınırı bulunan Iğdır’ın Suveren Köyü Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı’nın yaklaşık üçte ikisini sınırları içerisinde bulundurmaktadır. Ermenistan ile doğal bir sınır oluşturan Aras Nehri, Iğdırlılar için oldukça önemlidir.

Gezilip görülecek yerler

Yazın sıcak kışın ise soğuk bir iklime sahip olması nedeni ile bahar ayları şehrin ziyaret edilmesi için en uygun mevsimdir. Küçük bir il olması nedeni ile şehir gezinizi bir ya da iki gün içerisinde tamamlayabilirsiniz. Iğdır’a gelmişken mutlaka görmeniz gereken yerleri sizler için derledik. şehre gelenler Tuzluca Tuz Mağaralarını, Tarihi Babek Mağarasını, Şahmeran Tepesi ve Mağarasını, Bulakbaşı Karasu Mesire Alanını, Tuzluca Mesire Alanını, Aras Nehrini, Balık Gölünü, Ağrı Dağını, Pamuk Dağını, Gökçeli Şehit Ağacını, Meteor Çukurunu, İrem Bağlarını ve son olarak Gökkuşağı Tepelerini ziyaret edebilir.

Iğdır

Iğdır yöresel lezzetler

Şehirde Türkiye’nin diğer birçok şehri gibi zengin bir mutfağa sahiptir. Katık çorbası, Kelecoş, Ayranaşı, Süt Hörresi, Zibilli Pilavı, Katlet, Cılvır, Tavuk Şorva ve Çizdik Iğdır’ın yöresel yemekleri arasında yer almaktadır.

Iğdır şehri hakkında daha fazla bilgi almak isteyenler https://www.yerelnet.org.tr/il/igdir/ adresine ziyaret edebilirler.

Yüzölçümü: 1.479 km2

Rakım: 850 m

Nüfusu: 201.304

Plaka Kodu: 76

Posta Kodu: 76000

Konum: 39.920019, 44.043586

Bu makale YerelNET tarafından Iğdır şehrini kısaca tanıtmak için hazırlandı.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri