image

Isparta

Toplam makale bulunmaktadır.

Isparta, Akdeniz Bölgesinin Kuzeyinde bulunan bir şehirdir. Göller Yöresi olarakta adlandırılan Isparta; batıda Burdur, kuzeyde Afyonkarahisar, doğuda Konya, güneyde ise Antalya ile çevrilidir. 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 444.914’dir. Isparta Gezilecek Yerler Tarihi ve kültürel değerler açısından oldukça zengin olan Isparta son dönemler de rağbet gören bir şehirdir. Antik kentler açısından da oldukça zengin olduğu için bölge de ören yerleri ve Helenistik dönemden kalma birçok yer bulunur. Arkeolojik kazı merakınız varsa bu bölge de bulunan tarihi yerleri keşfetmek tam olarak size göre olabilir. Isparta gezilecek yerler olarak bir listede yapabilirsiniz. Men Tapınağı Yalvaç ilçesinde 5 km uzaklıkta Gemen korusunda yer...
Devamı

Isparta

Kategorisindeki tüm gönderiler

Isparta

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Isparta, Akdeniz Bölgesinin Kuzeyinde bulunan bir şehirdir. Göller Yöresi olarakta adlandırılan Isparta; batıda Burdur, kuzeyde Afyonkarahisar, doğuda Konya, güneyde ise Antalya ile çevrilidir. 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 444.914’dir.

Isparta Gezilecek Yerler

Tarihi ve kültürel değerler açısından oldukça zengin olan Isparta son dönemler de rağbet gören bir şehirdir. Antik kentler açısından da oldukça zengin olduğu için bölge de ören yerleri ve Helenistik dönemden kalma birçok yer bulunur. Arkeolojik kazı merakınız varsa bu bölge de bulunan tarihi yerleri keşfetmek tam olarak size göre olabilir. Isparta gezilecek yerler olarak bir listede yapabilirsiniz.

Men Tapınağı

Yalvaç ilçesinde 5 km uzaklıkta Gemen korusunda yer alan men tapınağı ziyaretçiler tarafından çok sık ziyaret edilir. Tapınak M. Ö. 4. yüzyılda olan Ay Tanrısı Men adına yapılmış ve günümüze kadar da varlığını sürdürmüştür. Men kültürüne ait olan en önemli merkezleri arasında yer alan Antiocheia Antik Kenti ise Tanrı Men’e sunulmuş olan birçok eserle donatılmıştır. Men Tapınağı’nın dışında 2 kilise, stadyum ve çeşitli evler de yer almaktadır.

Hoyran Adası ve Kaya Mezarlar

Yalvaç ilçesine 24 km uzaklıkta olan bölge de bulunan Hoyran Gölü içerisinde etrafı surlarla çevrili bir adadır. Adada bulunan tanrıça Artemis adına inşa edilmiş bir tapınak bulunur. Hoyran Gölü’ne bakan kısım da yer alan mezarlar kayaların içine oyularak yapılmıştır. Günümüzde hala yerli ve yabancı birçok turist tarafından ziyaret edilen tarihi yerler arasında yer almaktadır.

Ayastefanos Kilisesi

Isparta Eğirdir’de bulunan ve farklı bir kültürün izlerini taşıyan Ayastefanos Kilisesi, Yeşilada Mahallesi’nde bulunan eski bir kilisedir. 19. yüzyıl yapıtlarından biri olarak günümüze kadar gelmiş olan Ayastefanos Kilisesi, çok eski dönemlerde Rum asıllı Hristiyanların Kudüs’e gitmeden önce buraya gelip ziyaret ettiği bir ibadet mekanı olarak bilinir. O dönemlerde kilisede ayinler de oldukça fazla yapılmaktadır. Kilise 1993 yılında da ilk kez Eğirdir Belediyesi tarafından restore edilmiş. Şehrin turizmine kazandırılan Ayastefanos Kilisesi, şimdi ise birçok ziyaretçi çekmektedir.

Dündar Bey Medresesi

Büyük bir mimariye ve tarihi güzelliğe sahip olan ve Hızırbey Camii’yle birbirlerini tamamlayan Dündar Bey Medresesi, geçmiş yıllar da Hamidoğulları Dündar Bey tarafından yaptırılmış önemli bir eserdir.

1301-1302 yılları arasında yapılan Dündar Bey Medresesi Isparta’nın Eğirdir ilçesine bağlı olan Cami Mahallesi’nde bulunmaktadır. Mimarisi dikdörtgen planlı olarak yapılmış, tek eyvanlı ve çift katlı bir yapı olarak karşınıza çıkmaktadır. Medresenin özellikle giriş kapısı oldukça heybetli ve güzel bir işlemeye sahiptir. Günümüzde bir pasaj görünümüne sahip olduğu için çok fazla medrese gibi görünmez. İçindeki toplam da 11 dükkan bulunmaktadır ve yine bu işleviyle de turistlere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Isparta-Eğirdir gezisi için burayı da listenize ekleyebilirsiniz.

Isparta gezilecek yerler bakımından hem çok zengin hem de oldukça fazla kültürel yapıya sahiptir. Ispartaya geldiğiniz zaman hem doğal güzellikleri gezebilir hem de birbirinden lezzetli yemekleri de deneyebilirsiniz.

Yüzölçümü : 8.993 km²
Rakım : 1049 m
Nüfusu (2019) : 444.914
Plaka Kodu : 32
Posta Kodu : 32000
Konum : 37.7901369 Boylam / 30.5148165 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar