Beğen

Isparta

Isparta ili, Göller yöresinde bulunan iller arasında yer almaktadır. Yüz ölçümü 440.302 kilometrekare olan Isparta’nın nüfusu yaklaşık 440 bin kişidir. Isparta, 13 ilçeye sahip olmakla beraber 22 belediyesi bulunmaktadır. Bu belediyelere bağlı 204 köy ve 217 mahalle bulunmaktadır.

Gezilecek yerler

Isparta ilini ziyaret etmek isteyen kişiler il gezilerini yaklaşık üç ya da dört gün içinde tamamlayabilir. Buranın ziyaret edilmesi için en uygun zamanı bekleyen kişiler Isparta’ya ait meşhur lavanta bahçelerini görmek için temmuz ve ağustos yalarında şehri ziyaret etmelidirler. Akpınar Köyü Seyir Terası, Altınkum Plajı, Bedre Koyu Plajı, Can Ada, Yeşilada, Eğirdir Gölü, Kovada Gölü, Karacaören Baraj Gölü, Beyşehir Gölü, Yazılı Kanyon, Yaka Kanyonu ve son olarak Lavanta Vadisi mutlaka gezilip görülmelidir.

Isparta

Isparta ilinin mutfağı

Isparta mutfağı da Türkiye’nin diğer yerlerindeki mutfaklar kadar oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Buraya yolu düşen kişiler mutlaka yöresel yemeklerini tatmalıdır. Bu lezzetleri sizler için derledik. İşte Isparta’nın yöresel yemekleri: yufka ekmeği, banak, bakla borani, fırın kebabı, sazan dolması, şalgam aşı, yatırtma, tatar mantısı, dirgit, hamursuz, sap aşı, kulak böreği, hamur aşı, sığır dili boranisi, cifne, yalvaç usulü keşkek, top tarhana, oğmaç çorbası, toyga çorbası, irmik çorbası ve kiraz reçeli.

Isparta şehir hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler https://www.yerelnet.org.tr/il/ısparta/ adresini ziyaret edebilir.

Yüzölçümü: 8.946 km2

Rakım: 1.049 m

Nüfusu: 418.780

Plaka Kodu: 32

Posta Kodu: 32000

Konum: 37.763660, 30.555104

Bu makale YerelNET tarafından Isparta şehrini kısaca tanıtmak için hazırlandı.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri