Beğen

İstanbul ilinin Beşiktaş ilçesinde yer alan Dolmabahçe Saat Kulesi, Osmanlı son dönemine ait bir mimari eserdir. Bu saat kulesinin Bezmi Alem Valide Sultan Cami ile Dolmabahçe Sarayı’nın Saltanat Kapısı arasında bulunduğu da bilinmektedir. Bu saat kulesi 1890 ile 1895 yılları arasında meydana getirilmiştir. Aynı zamanda da Sultan İkinci Abdülhamid zamanında da inşa işlemi tamamlanmıştır. Bu saat kulesinin maliyeti de 1.210.550 kuruşa mal edildiği de ifade edilmektedir.

Dolmabahçe Saat Kulesi Mimarisi

Neobarok tarzında yapılan bir Osmanlı son dönem eseri olan Dolmabahçe Saat Kulesi, özgün bir tasarıma sahiptir. Dönemin saray mimarı olan Sarkis Balyan tarafından Ampir tarzını da içerecek biçimde meydana getirilmiş bir yapı olarak adından söz ettirmektedir. Dolmabahçe Saat Kulesi 27 metre uzunluğunda yer almaktadır. Aynı zamanda da 4 kata sahip ve toplamda 94 basamağa sahip olarak da adlandırılmaktadır. Merdiven basamaklarının her birinin zemininde renkli taşlara yer verilmektedir. Öte yandan yer yer geometrik şekiller de bu basamaklarda bulunmaktadır. 12 metrekare hacmine sahip olan mermer platform üzerine kurulmuş olan bir saat kulesidir. Aynı zamanda da kulenin sütunları da 8.5 metrekare ebatlarında da yer almaktadır. Kulenin her bir kısmında da altı basamaklı merdivenler ve iki katlı fıskiyeler yer almaktadır.

Dolmabahçe Saat Kulesi

Dolmabahçe Saat Kulesi’nin zemin katının odalarında üç pencere ve bir kapı yer almaktadır. Aynı zamanda da bir adet barometre de yer almaktadır. Kapıların ve pencerelerin her iki tarafında da sütunlar yer almaktadır.

Birinci katta ise 7.40 metrekare düzeyinde çok süslü detaylara yer verilmektedir. Aynı zamanda da bu saat kulesinin tüm cephelerinde de Sultan İkinci Abdülhamid’e ait olan tuğra da yer almaktadır.

İkinci kat ise 6 metrekarelik bir alandadır. Daha mütevazi bir konumda bulunmaktadır. Üçüncü katta da sadece balkon yer almaktadır.

Dolmabahçe Saat Kulesi’nin her bir cephesinde saatler yer almaktadır. Bu saatlerin her biri Fransızlar tarafından imal edilmiştir. Deniz cephesinde yer alan saat diğerlerinden ayrı kurulmaktadır. Bu saatler 1979 yılında elektronik sisteme sahip olmuştur.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri