Beğen

Yıldız Parkı, İstanbul‘un Beşiktaş semtinde yer alan tarihi ve modern bir parktır. İstanbul’un en büyük halka açık eğlence parkları arasında yer alır. Park, Yıldız semtinde, ünlü saraylar Yıldız ve Bahçeçeşme sütunları arasında yer almaktadır.

Burada yer aldığınız sürece bölgenin ve çevredeki dağların ve suların ne kadar güzel bir manzarasını sunduğunu fark etmemek elde değildir. 1923 yılında inşa edilmiş olup, ilçe halkı için ana yerleşim bölgesi olarak hizmet vermektedir.

Yıldız Parkı; yeşil, güzel ve canlı bir ortam yaratmayı amaçlayan “Mekhti Mecebred” şemasıyla inşa edilmiştir. Bu planda, parkın belirli bölümlerine kuşlar ve diğer hayvanlar için mükemmel bir yaşam alanı oluşturacak şekilde ağaç ve çalılar dikilmiştir.

Bu bahçede çok çeşitli bitki ve çiçekler ekilidir. Ayrıca bu parka oyun parkı ve restoran da yapılmıştır. Bunun yanında, çevredeki manzaranın da korunması sağlanmıştır. Doğayı ve açık havayı seven insanlar kesinlikle Yıldız Park’ın tadını çıkaracaklar. Oraya ulaşmak için en iyi ulaşım seçeneği yer altı metrosuna binmektir.

Metro yolculuğu sadece birkaç dakika sürer ve oldukça rahat ve güvenlidir. Bu parkı ziyaret etmek için en iyi zaman Aralık ve Mayıs ayları arasıdır.

Çünkü bu dönemde mevsimsel güzellikler ciddi anlamda harika bir manzara oluşturmaktadır ve insana unutamayacağı görüntüler bahşetmektedir.

Yıldız Parkı

İstanbul Yıldız Parkı

İstanbul Yıldız Parkı bazı kimselerce Yıldız Korusu şeklinde de adlandırılmaktadır. Bulunduğu konum Balmumcu- Ortaköy arasında bulunan Palanga caddesinin doğu ile kuzey sınırı, Ortaköy’den de Beşiktaş’a doğru giden Çırağan Caddesi’nin güney kısmıdır.

Çırağan ve Palanga caddelerinde olmak üzere Yıldız Parkı’nın iki farklı giriş kapısı bulunur. Parkın içerisinde de iki adet köşk yer almaktadır. Bunlar;

  • Malta Köşkü
  • Çadır Köşkü

Osmanlı İmparatorluğu zamanında 17. Yüzyılın başlarında bu park ön plana çıkmıştır. O dönemlerde bu bahçenin adı Kazancıoğlu şeklinde idi ve bu aileden burayı satın alan IV: Murat kızı Kaya Sultan’a hediye vermiştir.

Lale Devri zamanında süslenen bu park farklı eğlencelerin düzenlenmesinde mekan olarak kullanılmıştır. 1940 senesinden sonra bu bölge Yıldız Parkı adını almıştır.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri