Beğen

İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki İstiklal Caddesi üzerinde kurulmuş bir alan olarak tabir edilmektedir. Çiçek Pasajı; Büyük Beyoğlu Yangını sonrasında yıkılan Naum Tiyatrosu’nun yerine inşa edilmiştir. Bu tarihi pasaj 1876 yılında faaliyete geçmiştir. Orijinal adı da Cite de Pera olarak bilinmektedir.

Çiçek Pasajı Tarihi

1870 yılında gerçekleşen Büyük Beyoğlu Yangını sonrasında Naum Tiyatrosu’nun da yanması üzerine bu alanın arsası Hristaki Zografos Efendi tarafından satın alınmıştır. Sonrasında da Rum Cleanthy Zanno tarafından tasarlanan pasaj Cite de Pera adı altında inşa edilmiştir. İstiklal Caddesi ve Tiyatro Sokağı’na açılan bu pasajın içerisinde 24 adet dükkan ve 18 daire yer almaktadır. İlk zamanlarında Pastane, Japon mağazası, çiçekçi, fırın, meyhane, terzihane, tütüncü ve kafe yer almaktaydı.

1908 yılında bu pasajı Sadrazam Küçük Said Paşa satın almıştır. Bu zamana kadar Hristaki Pasajı olarak bilinen nokta içerisinde çok sayıda çiçekçi dükkanı olması nedeniyle Çiçek Pasajı olarak anılmaya başlamıştır. 1940lı yıllar içerisinde çok sayıda meyhane bu pasaj içerisinde açılmıştır. 1950’de ise tamamen meyhaneleri barındıran bir hale bürünmüştür.

Çiçek Pasajı

1970 yılında Kayserili iş adamı tarafından alınsa da sonrasında bakımsız ve virane bir konuma düşmüştür. 1988 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi devreye girerek; onarım işlemlerini gerçekleştirmiş ve eski işlevine sokmuştur. Bu pasajın Çiçek Pasajı Güzelleştirme ve Yaşatma Derneği’nin yanı sıra Beyoğlu Belediyesi ve Mey İçki arasındaki anlaşma sonucunda halen daha ilgi çeken bir yer olduğu görülebilmektedir.

Çiçek Pasajı Mimarisi

Bu pasaj, üç katlı ve oldukça geniş bir arazi üzerine kuruludur. Tamamen taştan inşa edilmiş bir bina olduğu görülebilmektedir. Öte yandan Beyoğlu genelinde en süslü binalardan bir tanesi olarak tabir edilmektedir. Ön cephesinde karyaditler kullanılmıştır. En üst katında da insan ve aslan başlarıyla süslemeler yapılmıştır. Bu binanın 19. Yüzyıl seçmeciler tarzında yapıldığı da ifade edilmektedir.

Çiçek Pasajı Cephe Saati

Çiçek Pasajı içerisinde yer alan saat 1876 yılından beridir çalışmaktadır. Faaliyete geçtiği süre zarfından beridir varlık göstermektedir. Bu saatte yer alan rakamlar Roma rakamlarıdır.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri