Beğen

Minyatür Türkiye Park olarak da adlandırılan Miniatürk içerisinde küçük bir Türkiye’yi görebilmek mümkündür. İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde yer alan bu alanın Dünya genelinde en geniş alanda yer almış minyatür parkı olarak da tabir edilmektedir. Öte yandan Haliç kenarındaki eski bir park üzerine konumlanmıştır. Bu parkın 60.000 metrekarelik gibi bir alana sahip olduğu da ifade edilmektedir. İçerisinde İstanbul eserleri, Anadolu eserleri ve yurtdışı eserleri gibi farklı kategorilerden önemli mimarileri görebilmek de söz konusu olabilmektedir. Miniatürk’e odaklı çalışmalar 30 Haziran 2001 yılında başlamıştır. Aynı zamanda da bu minyatür müzesinin 2 Mayıs 2003 tarihinde ziyaretçilerini beklemeye de başlamıştır.

Miniatürk Hakkında

Miniatürk 2 Mayıs 2003 tarihinde ziyaretçilere açılan bir müzedir. Bu müzenin “Büyük Ülkenin Küçük Bir Modeli” slogan olarak kendini göstermektedir. Ülke genelinde var olan tarihi eserlerin bilinirlik durumuna ve dönemine göre yer aldığı bir konumdadır. İçerisinde 122 mimari eser yer almakta olup, bu minyatürler 1/5 oranında da küçültülmüştür. Aynı zamanda da Miniatürk içerisinde bulunan tüm eserlerin yanında sesli rehberlik hizmetleri de dikkat çekmektedir. Bu sistem dahilinde 9 farklı dilde bilgi alabilmek de mümkün olmaktadır. Anadolu genelinde kökeni 3000 yıl öncesine kadar uzanan eserleri burada görebilmek de muhtemel olabiliyor.

Miniatürk

İstanbul genelinde olan yerli ya da yabancı turistlerin Miniatürk odaklı ziyaretleri de gerçekleşiyor. Aynı zamanda da Panorama Zafer Müzesi ve Kristal İstanbul Müzesi de burada yer almaktadır. Çocukların da sıkılmadan bu açık hava müzesinde zaman geçirmelerine olanak tanınmaktadır. Çocukların eğleneceği oyun alanının yanı sıra tüm müzeyi dolaşabilecekleri Miniatürk Express odaklı olarak da bu deneyimi tadabileceklerdir.

Miniatürk Ziyareti

Miniatürk yılın her günü açıktır. Resmi tatillerde ve bayramlarda dahi bu müzeyi gezmek mümkün olmaktadır. Aynı zamanda da içeriğinde 500 araç kapasiteli bir otopark da yer almaktadır. Müzeye giriş ücreti de kişilerin mesleklerine bağlı farklılık gösterebilmektedir. Anadolu ve tüm Dünya genelinde de var olan en ünlü eserlerin küçültülmüş hallerini Miniatürk içerisinde herkesin görebilmesi söz konusu olan bir durumdur.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri