Beğen

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi

Ülkemizin her köşesinde çok değerli müzelerimiz vardır. Bu müzelerden bir tanesi de İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesidir. İstanbul‘un en çok bilinen ve sevilen parklarından bir tanesi olan Gülhane Parkında bulunur. Parkın içerisinde bulunan Has ahırlar binasında bulunur. İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi ilk olarak 2008 yılında açılmıştır. Müze oldukça büyüktür ve 3500 metrekarelik bir alana sahiptir. İçerisinde bulundurmuş olduğu 585 adet koleksiyon ile Türkiye’nin ilk ve Frankfurt’un da dünyanın ikinci örneğini oluşturur.

İçerisinde bulundurmuş olduğu yüzlerce koleksiyonu ile ön plana çıkmıştır. Burayı gezen kişiler geçmiş ile günümüz arasındaki bağlantıyı çok daha iyi bir şekilde anlayabilirler. Müzenin içerisinde yalnızca koleksiyonlara değil aynı zamanda belgelerde bulunur. Aynı zamanda doğunun bilim kültürü ile batının bilim kültürü arasında da birleştirici bir nitelik taşır. 3500 metrekarelik sergi salonunda İslam bilim adamlarının çok değerli eserleri sergilenir. İçeride sergilenen eserlerin çok büyük bir kısmı günümüze ulaşamadığı için orijinal ile benzer bir şekilde yaptırılmıştır. Ancak çok küçük bir kısmı günümüze ulaşan orijinal eserlerdir.

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi

İslam Bilim ve Teknoloji Müzesi’nde Bulunanlar

İslam bilim ve teknoloji tarihi müzesinde bulunanlar oldukça eski zamanlardan kalmış olan maketi model koleksiyonlarıdır. İçerisindeki çeşitlilik ile her yıl binlerce ziyaretçi kendisine çekmeyi başarır. Aynı zamanda 2013 yılında açılan İbni Sina Botanik Bahçesi de müzenin bahçesinde bulunur. İbni Sina’nın bahsetmiş olduğu tıbbi bitkilerden yaklaşık olarak 26 tanesi bu botanik bahçe de yer alır. Gülhane Parkına yola düşmüş olan kişiler ilk olarak müzeyi sonra da bahçenin içerisinde bulunan botanik bahçeye mutlaka gezip görmelidirler.

İslam Bilim ve Teknoloji Müzesi Ziyaret Günleri ve Saatleri

İslam Bilim ve Teknoloji Müzesi ziyaret günleri ve saatleri dönemsel olarak değişiklik göstermektedir. Yaz döneminde sabah saat 09.30- 17.30 arasında açıkken kış döneminde 09.00- 17.30 arasında açıktır. Ayrıca haftanın her günü hizmet vermeye devam etmektedir. Giriş ücreti olarak 25 TL ödemeniz durumunda müzeyi gezebilir ve müze hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Web: http://ktb.gov.tr/

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri