İstanbul Arkeoloji Müzesi

İstanbul Arkeoloji Müzesi

İstanbul Arkeoloji Müzesi üç ana birimden oluşan bir müzeler kompleksidir. Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi. Türkiye’nin ilk müzesi olan İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin koleksiyonlarında imparatorluk topraklarından getirilen, çeşitli kültürlere ait bir milyona yakın eser bulunmaktadır.

Osmanlı’da tarihi eser toplama merakının izleri Fatih Sultan Mehmet dönemine kadar uzanır ancak müzeciliğin kurumsal olarak ortaya çıkışı İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin 1869 yılında ‘Müze-i Hümayun’ yani İmparatorluk Müzesi olarak kuruluşuna denk gelir. Aya İrini Kilisesi’nde o güne değin toplanmış arkeolojik eserlerden oluşan Müze-I Humayun, İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin temelini oluşturur. Aya İrini’nin yetersiz kalması ile Fatih Sultan Mehmet döneminde yaptırılmış olan ‘Çinili Köşk’ müzeye dönüştürülmüştür. Halen İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ne bağlı olan Çinili Köşk restore edilerek 1880 yılında ziyarete açılır.

1881 yılında Osman Hamdi Bey’in müze müdürlüğüne atanması ile birlikte Türk müzeciliğinde yeni bir çığır açılır. Osman Hamdi Bey Nemrud Dağı, Myrina, Kyme ve diğer Alolia Nekropolleri’nde ve Lagina Hekate Tapınağı’nda kazılar yapmış, 1887-1888 yılları arasında Sayda’da (Sidon) yaptığı kazılar sonucunda Sidon Kral Nekropolü’ne ulaşmış ve dünyaca ünlü İskender Lahdi başta olmak üzere pek çok lahit ile İstanbul’a dönmüştür.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri kompleksi içerisinde en eski yapı (Miladi 1472) Çinili Köşk’tür. Şu anda Türk çini ve seramik örneklerinin sergilendiği Çinili Köşk Müzesi, İstanbul’daki Osmanlı dönemi sivil mimari örneklerinin en eskilerindendir.

Eski Şark Eserleri Müzesi olarak kullanılan bina, Osman Hamdi Bey tarafından 1883 yılında Sanayi-i Nefise Mektebi yani Güzel Sanatlar Akademisi olarak inşa ettirilmiştir. Binanın mimarı daha sonra İstanbul Arkeoloji Müzeleri Klasik binasını inşa edecek olan Alexander Vallaury’dir. 1917 yılında akademinin Cağaloğlu’na taşınması üzerine bu bina müzeler müdürlüğüne tahsis edilmiştir.

Arkeoloji Müzesi ise dönemi için, dünyada müze binası olarak inşa edilmiş ender yapılardan biri olma özelliği ile göze çarpar. İstanbul’daki Neo-Klasik mimarinin en güzel ve görkemli örneklerinden biridir. Alınlık üzerinde bulunan Osmanlıca yazıda ‘Asar-ı Atika Müzesi’ (Eski Eserler Müzesi) yazmaktadır. Yazının üzerinde bulunan tuğra, Sultan Il. Abdülhamid’ e aittir.

1887 ve 1888 yılları arasında Osman Hamdi Bey tarafından yapılan Sidon Kral Nekropolü Kazısı’ndan İstanbul’a getirilen, aralarında İskender Lahdı, Ağlayan Kadınlar Lahdi, Likya Lahdi, Tabnit Lahdi gibi ihtişamlı eserlerin sergilenebilmesi için yeni bir müze binasına ihtiyaç duyulmuş, Çinili Köşk’ün karşısına dönemin ünlü mimarı Alexandre Vallaury tarafından inşa edilen İstanbul Arkeoloji Müzeleri klasik bina 13 Haziran 1891’de ziyarete açılmıştır.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü binalarındaki alt katta yer alan, 1, 16, 17, 18, 19, 20 numaralı salonlar ve üst kattaki salonların tamamının; Ek Bina zemin katta ”Assos Sergi Salonu” ve ”İstanbul’un Çevre Kültürleri: Trakya, Bithynia – Bizanas” sergi salonları ziyarete kapalıdır.

İstanbul Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti 2020

İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne giriş ücreti kişi başı 50 TL‘dir.

Bu makale 8 Nisan 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

 1. Avatar
  Ender Açıkalın

  Müze Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi olmak üzere 3 ana binadan oluluyor. Müze aynı zamanda Türkiye’nin ilk müzesi olma özelliğini taşıyor. İmparatorluk döneminde çeşitli çoğrafyalardan getirilen ve ülkemizdeki eserlerden oluşan müzede yaklaşık 1milyon eser olduğu söyleniyor.
  ●Içeriğe gelince antik çağlardan günümüze uzanan tarihsel yolculuk için sizi binlerce yıl arasında geçiş yapıyormuşsunuz hisse veren mistik bir yapı zaten, restorasyonu biten ana bina yunan mimarisine benzemekte. Ayrıca 3 binadan biri olan Çinili köşk de görsel olarak ve yapı itibari ile görebileceğiniz ender yapılardan.
  ● Ana bina da dönemin dönemin ünlü mimarlarından Alexandre Vallaury tarafından yapılmış. 1891’de ziyarete açılmıştır.
  ●İskender Lahdı, Ağlayan Kadınlar Lahdi, Likya Lahdi, Tabnit Lahdi görülmeye değer önemli eserlerdendir.
  ● Çinili köşk ise Osmanlı Sivil Mimarisi anlamında en önemli örneklerdendir. 1472’de Fatih Sultan Mehmet döneminde yapılmıştır.

 2. Avatar
  Turgut Ağıç

  Binasıyle , sergilenen eserleriyle görülmeye değer bir müze. Türkiyede müzecilik Osmanlı devrinde başlamış. Bu işe en çok el atan da Osmanlı Sultanı II.Abdülhamit. Ana bina yapılmadan çinili köşk v.s. yerlerde bazı eserler toplanıyormuş.Görkemli ana binayı 1891 de II. Abdülhamit yaptırdıktan sonra müzeciliğin başına getirilen ve resimleri de oldukça popüler olan Osman Hamdi Bey Osmanlının hüküm sürdüğü yerlerdeki eski tarihi kalıntıları ve Anadolu nun çeşitli medeniyetlerine ait eserleri buraya taşıyarak zengin bir müze oluşturmuş.Bu alandaki ikinci bina Fatih devrinin Çinili köşkü burada toprak seramik ve çini objeler sergileniyor. Üçüncü bina Sanayii Nefise mektebi yani günümüzün güzel sanatlar okulu.

 3. Avatar
  Zeynep Çil

  İstanbul Arkeoloji Müzesini beğenmemin nedeni birçok farklı eserin bir arada bulunması müzeyi gezerken hissettiğiniz o vay be şuanda kullandığımız herşeyi eski milletlere borçluymuşuz hissi ayrıca günümüze baktığımızda o kadar icatlar için uğraşmayan bir toplum olduğunu farketmek bunu yanlızca 2 yerde hissedebilirsiniz birincisi bu müzede ikinciside müzenin çok yakınında bulunan İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesinde müzeyi beğensemde açıkçası müzede çok az sayıda Türk görmek beni oldukça üzdü bence Türkler olarak burnumuzun dibindeki bu müzeleri ziyaret etmeliyiz yabancıların bu müzeleri ziyâret etmek için yurt dışından geldiğini düşünürsek bu müzelerin önemsiz olduğunu aklımızın ucundan bile geçirmemeliyiz
  NOT:Müzeyi gezmeye karar verirseniz kesinlikle müzenin açılış saatinde orda olun yoksa eserleri yeteri kadar inceleyemezsiniz süreniz yetmez.

 4. Avatar
  Cosmopolitan

  bu müze üç bölümden oluşuyor. bunlar; eski şark eserleri müzesi, arkeoloji müzesi ve çinili köşk.
  eski şark eserleri bölümünde;, mezopotamya, mısır ve anadolu uygarlıklarına ait eserler yer alıyor. islam öncesi arap yarımadasına ait arkeolojik eserler de var. burada en çok dikkatimi çeken şeyler; mumyalanmış firavun ve büyük çapta kral heykelleri oldu.
  en kapsamlı bölüm olan arkeoloji müzesinde; batı uygarlığına ait eserlere yer veriliyor. sağ tarafta antik yunan medeniyetiyle ilgili eserler, solda da çoğunluğu roma dönemi eserleri oluşturuyor. roma dönemindeki eserlerde çok ilgi çekici mermer lahitler bulunuyor. lahitlere mermerden savaş ve av sahneleri içeren şekiller oluşturmuşlar. roma dönemi eserlerinden bolca bulunuyor. çoğunun benzerlik taşıması sıkılmama neden oldu bir süre sonra.
  bana tarihte yolculuk yaptıran bir müze oldu.

 5. Avatar
  yunushan türker

  Efendim ben gittiğim gün İstanbul müzesi tadilatta idi. Onun yerine Ortadoğu ile yanda ismini hatırlamadığım bir müze daha vardı onlara girmiştim. Bakalım bir dahakine gittiğimizde İstanbul arkeoloji müzesini görebiliriz. Müze dışında olan diğer bağlı müzelerde de bildiğimiz gibi Ortadoğu’daki milletlere ait kültürel şeyler var. Diğer müzede de sanat eserleri var. Gidin görün Kadeş antlaşmasını görmek için gidilir tabii hâlâ varsa. Ayrıca binalar içerisinde olmayan dışarıda bulunan binlerce ayrı eser var eğer greekçe vesaire biliyorsanız oradaki eserleri okuyabilirsiniz.

 6. Avatar
  Mehmet AKYURTLAKLI

  Ailem ve arkadaşlarımla Yeni Kapı’dan bildiğim kadarıyla metro inşası sırasında bulunan ve çıkrılan gemi batıklarını görmeye geldik ancak batıklar üst kata alınmış ve batıklar daha sergilenecek durumda olmadığı için de bütün üst katı kapatmışlar. Ancak ne batıkları daha sergilenecek durumda olmadığı, ne de üst katın tamamen kapalı olduğu hiçbir yerde duyurulmamış (Müzenin internet sitesi veya müzenin içinde, girişinde…). Ayrıca müzenin her yerde saat akşam yedide kapanacağı yazıyor ama altıda biz daha içerdeyken diğer binalara girmemizi müze kapandı diyerek engellediler. Yedi personelin işinin bitmesi mi neymiş. O zaman neden yedi yazıyor her yerde, altı yazması gerekmez mi? Zaten anladığım kadarıyla saat beşte daha fazla misafir alınmıyormuş içeriye. Bunun gibi plansızlıklar, programsızlıklar dışında Türkiye’nin en eşsiz müzelerinden biri olduğunu anlatmama zaten gerek yok…

 7. Avatar
  Evimizde Tarih

  Müzeler gerçekten ülkelerin ve şehirlerin kalbi. Mutlaka gidilip gezilmeli ve o topraklarda eskiden yaşayan insanların yaşamlarına şahit olunması gerekir. İstanbul Arkeoloji müzesi gayet büyük ve çoğu medeniyete ait birçok eser var. Gezerken birçok bilgiye sahip olacaksınız. Tek eksi yani çok büyük olmasından dolayı yoruluyor olmanız fakat bununda bir çaresi var çoğu yerde dinlenmek için oturaklar koymuşlar. İçeride tuvalet de mevcut. Giriş ücretini bilmiyorum müzekartım olduğu için direk girdim. Sizde gitmek isterseniz, tramvayla gülhane durağında inip, gülhane parkı kapısına gelebilir, içeriye girdiğinizde hemen sağdaki yoldan yukarı doğru çıkıp müzenin giriş kapısına ulaşabilirsiniz.

 8. Avatar
  Yavuz Efe Yoğurtçu

  Dünyadaki sayılı ve enfes müzelerden bir tanesi.Eğer bir günlüğe günün sıkıcı stresinden kurtulup farklı seyler görüp,zamanda yolculuk yapmak isterseniz burası sizin için biçilmiş bir kaftan.Aynı zamanda içerisinde muhteşem antik bir bahçe barındırıyor.Mağazadaki replika eserler ve Çalışanların ilgisi ayrıca bir muhteşemlik ve elitlik.Roma imparatorlarının erguvan renkli lahitlari müze önünde sizi bekliyor(Tabi bu lahitler 1204 Latin istilasından önce çoğunluğu şuandaki Fatih Camii’nin temelleri üzerine oturduğu.Havariyyun Kilisesi’ndeydi lakin latinler İmparator mezarlarını açıp içindeki değerli eşyaları alıp,naaşları ateşte yaktılar,neyseki Fatih şehri aldığında herşeyi koruma altına aldı)

 9. Avatar
  Berkay Mutlu

  Müze kısımları çok güzel, özellikle eserlerin konumlandırılması güzeldi. Şark müzesindeki mumya eseri ve aydınlatmaları çok iyi olmuş. Özellikle kültür değişimini net bir şekilde gösterebiliyor. Giriş kısmı, diğer müzeler kadar karmaşık değil tek bir giriş var fakat çok nizami çalışıyor. Keza güvenlikler de ilgili. Tek eksik yanı lavaboların çok çok uzak bir yerde olması ve lavabonun bulunduğu koridorlarda çok önemli eserleri görmek üzücü bir durum.

 10. Avatar
  Hıfzı Şimşek

  Bu müze üç bölümden oluşuyor. Eski şark eserleri müzesi, arkeoloji müzesi ve çinili köşk. İçeride bir çok heykel, lahit bir çok farklı eser var. Tam olarak her eserin bilgisini okuyarak gezmek istenirse bir günü alabilir. Gerçekten detaylı bir müze. Ayrıca müzekartda geçerli.

 11. Avatar
  Orhun Karabulut

  Gayet doğal, ve sade bir düzene sahip. Çoğunlukla Anadolu topraklarında bulunmuş kalıntıları yeryüzüne çıkaran bu müze, o dönemde yaşamış insanlar ve kültürleri hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlıyor. Müzeye girdikten sonra açıkhavada ve kafeteryasında dahi sigara içmek yasak. Kafeteryada ise müzekartına sahip olanlara belli indirimler uygulanıyor.

 12. Avatar
  Sahan Balkan

  Restore edildi harika oldu diyenlere inandık gittik tam bir fiyasko.Sadece İskender lahiti cam vitrin ile kuşatılmış onun disinda duvarlara kağıt illüstrasyonlar konmuş bir de müze dükkan açılmış. Wcler yenilenmiş o güzel olmus. Yalnız lahitlere heykellere künye verilmemiş anlatımlar çok yetersiz mozaik kısmı sanki terkedilmiş gibi çok özensiz çinili koskun bakıma ihtiyacı var eski eserler müzesi ise Allah’a kalmış. QR kodları bile artık aktif değil diyor sadece oy verme kodu calisiyor.Ne numaralandırma var objelerde ne de bir künye.restore edildiyse lütfen restore edilmiş Deniz müzesi örnek alınsın. Hiç yakışmıyor . Personelin ise bilgisi ise şu yönde : niye numaralandırma yok bazılarında var bazılarında yok peki neden bu şekilde hanımefendi şeklinde diyaloglar .Bir Deniz müzesine gidince personel tarihi en ince ayrıntısına kadar özenle özenerek anlatıyor hayran kalıyorsunuz.Koca bir hayal kirikligiydi bu kadar değerli bir muzenin sadece yeni dış kapısının şanına guveniyorlarsa yanılıyorlar.Ayrica müze dükkan ve cafe piyasaya göre 2 -2.5 kat pahalı sadece turist dusunulmese iyi olurdu.umarim herkes aynı hassasiyeti gösterir de düzelir müzenin hali.cok yazık.

 13. Avatar
  Nuri Can Akoy

  Her gittiğimde ayrı keyif aldığım, yeni şeyler bulduğum, İstanbul’da gidilmesi gereken yerlerden biri. Biraz serin havaların tercih edersenuz turist kalabalığından uzak ve rahat gezebilir, eserleri detaylıca inceleyebilirsiniz. Giderken fotoğraf makinenizin bataryası dolu, hafıza kartiniz boş olsun.

 14. Avatar
  Utku Çiftçii

  Dünyada yaşamış yüzlerce kral,kraliçe ve önemli şahsiyetlere ait mezar odalarindan tutun heykelleri kullanılan eşyaları gibi pek çok eşsiz eseri bu müzede görebilirsiniz.Ilk aşk şiiri gibi yazılarda vardı,müze kartla ziyaret edebilirisiniz.

 15. Avatar
  Adem Yüksel

  İstanbul’da kesinlikle görülmesi gereken bir müzedir. İçerisinde Büyük İskender Lahdi, Kadeş Antlaşması ve Hammurabi Kanunları gibi önemli eserler barındırmaktadır.
  Müze Pazartesi günleri kapalıdır. Açık oldugu dönem ve girişler aşağıda ki gibidir;

  Yaz Dönemi
  1 Nisan – 1 Ekim
  Açılış Saati: 09:00
  Kapanış Saati: 20:00
  Yaz için max giriş saati: 19:00

  Kış Dönemi
  1 Ekim – 1 Nisan
  Açılış Saati: 09:00
  Kapanış Saati: 18:00
  Kış için max giriş saati: 17:00

 16. Avatar
  musab talha akpınar

  İstanbul Arkeoloji Müzesi, çeşitli kültürlere ait bir milyonu aşkın eserle, dünyanın en büyük müzeleri arasındadır. Türkiye’nin müze olarak inşa edilen en eski binasıdır

 17. Avatar
  Esra Eltan

  Büyük ve içeriği dolu dolu olan bir müze.Bu durum geziye baslarken her ne kadar bana cekici gelse de eserlerin benzerligi yorgunlukla birlestiginde aynı duyguları uyandırmıyor.Çok fazla eser var ancak bilgilendirmeler cok yetersiz bazılarında numaralandırma dahi yok.uzunca bir süre ayrıldığında daha keyifli bir gezi olacagına eminim

 18. Avatar
  helin arslan

  Gezmekten keyif aldığım , çok şey öğrendiğim ve mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir müzedir.

 19. Avatar
  Mustafa Erkılıç

  Bugun gittigim muzemizden kutuphanesinden bakim temizlik ve personelinden cok etkilendim merakima yardimci olan personele mudurune hepsine yurekden tesekkurler birde restore edilen yerlerin acildigi zaman bir baska olur

 20. Avatar
  Mehmet kırmızı

  Mükemmel bir müze. Mutlaka müze kart çıkarıp gidin yoksa çok sıra beklersiniz. İçeride 3 binada çeşitli tarihi eserleri görebiliyorsunuz. Osman Hamdi Bey tarafından kurulan ve birçoğu bizzat kendisi tarafından çıkarılan bu eserler sizi kendisine hayran bırakacaktır.

 21. Avatar
  Yusuf Duman

  Tarih sevenler için güzel bir müze. Sümer tabletlerinin çevirisi yanlarında olsaydı daha iyi olurdu. Dünyanın en eski aşk şiiri, cinayetle ilgili mahkeme kararı, anneye yazılan mektup gibi başlıklar pek cazip olmamış. Çevirileri olsaydı günümüz hayatı ile karşılaştırmak ilginç olurdu

 22. Avatar
  Garip Gezen

  Müzeye ulaşmak çok rahat oluyor. Marmarayla gelip sirkeciden tramvaya binip iki durak sonra inebilirsiniz. Ya da vapurla Eminonu , Kabataş’tan da rahatlikla tramvaya binip ulaşabilirsiniz.

 23. Avatar
  Kerem Kapramcı

  Müze gayet güzel fakat mezarların hepsi neredeyse aynı ve mezarların olduğu yerde pek bir şey öğrenemiyorsunuz(kim yapmış kimin için yapılmış falan), bence mezarların olduğu yerde sadece girişteki mezarlara bakın gerisi hep aynı zamanınız boşa gider.
  İyi gezmeler:)

 24. Avatar
  didem tırpan

  Gayet güzeldi içinde çinili köşk ve iki tanede arkeoloji müzesi var bahçesinde lahitler var müze kart geçerli

 25. Avatar
  serdar şamlı

  Dünyadaki sayılı özel arkeolojik eserler sergilenen muhteşem mekân. Anadolu’yu anlamak için gezilmesi gerek.

 26. Avatar
  AFACAN KARDESLER

  Ana binasına girdiğinizde gerçekten keşfetmeniz gereken birçok güzel eser bulunuyor.Girince tarihi buram buram hissedip onları anlamaya çalışıyorsunuz.üstelik yer olarak tam tarihi yarımadanın göbeğinde, kesinlikle istanbulda görülmesi gereken yerlerden biri.

 27. Avatar
  İbrahim Aydın

  Tarihi yarımadada bulunan bu müze arkeoloji yönünden oldukça zengin içinde arkeolojiye ait herşeyi bulabilirsiniz her dönemden buluntular mevcut bu müzeyi gezmek için biraz daha çok zaman ayırmanız lazım çünkü oldukça zengin bir müze iki bölümden iki ayrı binadan oluşuyor bulunduğu binaların tarihi olması da oldukça güzelleştiriyor müzeyi mutlaka gezip görün derim .

 28. Avatar
  sevda tanrıverdi

  Restorasyonlar dışında mükemmel bir müze, mutlaka gezilip görülmesi gereken bir yer.

 29. Avatar
  Simge KAYHAN

  Her şeyi bölüm bölüm ayırmaları ve hemen yanlarında açıklaması olması çok güzel geçmiş tarihi daha iyi tanıyorsunuz.

 30. Avatar
  FUNDA BİRSEN

  Roma, Bizans ve Osmanlı medeniyetlerinin ruhunu hissedebileceğimiz huzurlu, şahane mekan..

 31. Avatar
  tenay saguner

  Sidamara, dünyanın en büyük lahiti … inanilmaz! Istanbul’a gelip, ugramadan gecilmeyecek bir muze.

 32. Avatar
  Mustafa İlik

  Topkapı sarayına sarayına yürüme mesafesindedir. Müzekart geçerli, 18 yaş altı ve 65 yaş üstü kişilere ücretsiz, normal bilet fiyatı ise 36₺. Kesinlikle gezilmesi gerekilen İstanbul’un önemli müziklerinden biri. Genellikle sakin, kalabalık değil. Gitmenizi tavsiye ederim…

 33. Avatar
  Mustafa Enes

  Efsane. İstanbul un tarihinde yolculuk yapmak isteyenler için muhakkak görülmesi gereken yerlerden biri.

 34. Avatar
  Ahmet Turan

  Uzun süredir gelme fırsatı bulamamıştım gayet keyifli bir gezi oldu

 35. Avatar
  Abdullah Zenger

  Türkiyenin coğrafi konumunun en büyük etkilerinden biri. Büyük topluluklar, büyük medeniyetler ve bunun etkisiyle büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış olması. Çok güzel bir müze ve çok çeşit var içinde zaten avrupanın en büyük müzelerinden biri sayılıyor. Güvenlik ve diğer iş arkadaşlar gayet cana yakın, güler yüzlü, insanca davranıyorlar bazi devlet kurumlarında ki katı memurlara benzemiyor. Genel olarak kesinlikle ama kesinlikle görülmesi gereken bir mekan şiddetle tavsiye edilebilir. Bir yıldızı kırdım çünkü bence müzelerin halka açık ve bedava olması gerekiyor. (Müze kart geçerliliğine göre pahalı değil yine de )

 36. Avatar
  Sukriye Caliskan

  sergilediği eserler çok değerli, ben alanı da sevdım, ama kucuk, eserlerin muhtesem lığı kayboluyor…binalar, avlu, ortam ve huzuru da sevdım😊 1 defa daha cok rahat gidilir

 37. Avatar
  Neslihan

  Müzenin girişinde müze kart çıkartabiliyorsunuz, tam 70 tl öğrenci 30 tl kış dönemi ( Kasım – Mart) saat akşam 6 da kapanıyor yaz dönemi ise yedide kapanmakta, müzenin bahçesinde dinlenmek ve bişeyler atıştırmak için minik bir büfe var, çay kahve, kruvasan, tost, kek, atıştırmalıklar var ayrıca müze kart sahiplerine % 10 indirim var 🙂 müzenin içi görülmeye değer paha piçilmez lahitlerle dolu özellikle büyük iskender lahiti büyüleyicidi

 38. Avatar
  Rush Mia

  Muze kart geçiyor ve içerik çok fazla kral mezarları ilk gun ki gibi sağlam korunmuş korunmuş olanları bile mezopotamya uygarlıklarını keşfetmek ve hissetmek için eşsiz bir yer

 39. Avatar
  Cemal KAYAR

  Tarihi yarımada ziyaretine çıkıldığında gezilip görülmesi gereken yerlerden birisi arkeolojik kalıntılar ve mezarlar bulunmakta yetişkinler için ilginç ve güzel fakat çocuklar için sıkıcı olabiliyor

 40. Avatar
  MerFar

  Vakti olan herkesin değerlendirmesi gerektiğini düşünüyorum. 18 yaş altı ücretsiz, 18 yaş üstüne 20₺ ama Müzekart çıkartmanız daha iyi olacaktır, öğrenci müzekartı 30₺. Normal müze kart ise 70₺.

 41. Avatar
  Berk Denktaş

  İskender Lahti, ağlayan kadınlar Lahti, kadesh antlaşması. Muazzam bir müze

 42. Avatar
  ugur ilsev

  İnsanlık tarihinin en önemli eserlerinin sergilendiği muazzam bir müze, mutlaka görülmesi gereken yerlerimizden.

 43. Avatar
  selim ay

  Avrupa ve Asya’yı birbirine bağlayan stratejik konumu nedeniyle tarihi boyunca kentte hüküm süren uygarlıklar için daima çok önemli olmuştur. Bu özellikleri ile kent, Roma, Doğu Roma ve Osmanlı gibi büyük İmparatorluklara başkentlik yapmıştır. Bu görkemli geçmişi ile farklı dinleri, kültürleri, toplulukları ve bunların ürünü olan yapıtları benzersiz bir coğrafyada bir araya getiren İstanbul, 1985 tarihinde UNESCO Dünya Miras Listesi’ne 4 bölge olarak dahil edilmiştir. Bunlar; Hipodrom, Ayasofya, Aya İrini, Küçük Ayasofya Camisi ve Topkapı Sarayı’nı içine alan Sultanahmet Kentsel Arkeolojik Sit Alanı; Süleymaniye Camisi ve çevresini içine alan Süleymaniye Koruma Alanı; Zeyrek Camisi ve çevresini içine alan Zeyrek Koruma Alanı ve İstanbul Kara Surları Koruma Alanı’nı içermektedir.

 44. Avatar
  Ekrem ALKAN

  Ben Müzeyi İstanbul dışından gelip gezmiştim 1996 yılında ve unutamadım. Hala da aklımda o muhteşem eserler..Lahitler heykeller muhteşem. Ama hiç unutamadığım aklımda kalan eser öyle çok büyük ebatlı da değil. Eser Büyük İskender in büstü. yani sadece kafa , başının heykeli. ,Sanki canlı ve her an konuşacakmış gibi idi. Boy hizamı geçmeyen yükseklikte idi ve bu sayede etrafında dolaşarak 360 derece fotoğraflarını çektim (flaşsız tabii). O zaman daha 360 derece vidyo çekim imkanı yoktu. Büstün şimdiki durumunu ve konumunu merak ediyorum. Şimdilik sanal gezintide bulamadım. Yoksa eğer yetkililerden bunu eklemelerini rica ederim..Herkese tavsiye ederim araştırıp incelesinler . görsünler. Muhtemelen büst olarak İskender in dünyadaki en iyi örneği. Profilden bile eser harika… Aşık olursunuz…

 45. Gezilecek Sanal Müzeler (Türkiye) | Catering Guide

  […] Rahmi Koç Müzesi -> Sanal Müze Gez […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir