İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi,şair-yazar Sunay Akın tarafından kurulmuştur.Müze,kapılarını 23 Nisan 2005’te ziyarete açmıştır.Müzede sergilenen oyuncaklar dünyanın çeşitli yerlerinden açık arttırmalarda edinilmiş veya antikacılardan satın alınmıştır,müzenin açılışında bu şekilde edinilmiş 1000 civarında oyuncak varken,şuanda bu sayı 4000’e çıkmıştır.Sergilenen oyuncaklar,sanatçının sahne gösterileri,tiyatro oyunları gibi bireysel çabaları sonucu kazandıklarıyla edindiği teliflerle satın alınmıştır. Müzenin her odası bir tiyatro sahnesi görünümünde olup,sahne tasarım sanatçıcı Ayhan Doğan tarafından tasarlanmıştır. Müze,2009 yılında ICOM’a (Uluslar Arası Müzeler Birliği) üye olmuştur.Avrupa Müzeler Forumu’nun faaliyetlerine katılmaya başlamıştır.2010 ve 2011 yıllarında ”Avrupa’nın En İyi Müzesi” yarışmasında ödüle aday gösterilmiştir.

İstanbul Oyuncak Müzesi

Bu makale 4 Nisan 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

 1. Avatar
  Serpil

  Kesinlikle gidilip görülesi ve büyük bir emek ürünü olan müze.
  Ancak 3 yıldız verme sebebimi açıklamak isterim: 18 tl tam ücreti vererek içeri girdim, tüm katları gezdim ve en son kafeterya katındaki oyuncaklara bakmaya ve biraz da dinlenmek için en alt kata indim. Burada da müzenin devamı olan tarihi oyuncakların bulunduğu vitrinlere yöneldim. O sırada bir görevli beni zorla dışarı çıkardı. Özel bir etkinlik var girmeniz yasak dedi. İyi de ben bu oyuncakları görmek için 18 tl para verdiğimi ve uzak yoldan geldiğimi söyledim. Yapabileceğimiz bir şey yok lütfen dışarı çıkın dedi görevli. O sırada uzun bir masada yaş ortalaması 50 olan 10-15 kadın gün gibi birşey yapıyorlardı. Kahkahalar vs. Hiç anlam veremediğim bir durumdu. Böyle bir müzeye hiç ama hiç yakıştıramadığım bir tutum. Tamamen hayal kırıklığı.

 2. Avatar
  Birol Demirci

  Her yaştan ve kesimden insanın çocukluğuna dair mutlaka bir şeyler bulacağı güzel bir mekan… Yalnız çocuklarıyla ziyarete gelen aileler, lütfen çocuklarınıza talim ve terbiyeyi evlerinizde verin, bu tür mekanlarda uygulayın. Başkalarını rahatsız etmeme alışkanlığı kazandırın.

 3. Avatar
  samet çiftçi

  Çok emek var. İnce düşünülmüş. 5 yıldız hak ediyor. Ama işte çokomelli yüzünden bi ucu size de dokunmalıydı.

  Bir de sanatçı’da olsanız vergi işi üzüyor. Nakit girişte fiş yok. İstesen verirdi demesin kimse. istemeden verilmeliydi zaten.

 4. Avatar
  Hasan çetinkaya

  Çok güzel keyifli eğlenceli bir yer 70 ler,80 ler,90 lar herkese hitap ediyor. Yetişkinler çoçuk oluyor. Ben oğlumdan daha cok eğlendim😄

 5. Avatar
  Burak Şahin

  Küçük, şirin ve özenle hazırlanmış bir müze. 3 katlı eski ama restore edilmiş bir bina ve içinde son 200 yıla ait (çoğunluğu 20.yy) oyuncaklar segileniyor. Fiyatları da makul

 6. Avatar
  Cengiz Bereketli

  Oyuncakların toplanması için epeyce zahmet verilmiş. Çok geniş ve kıymetli bir koleksiyon. Fakat, inanılmaz dar bir mekan, gezmekten hiç keyif alamadık, herkes birbirine çarpıyor, merdivenler inanılmaz dar, inip çıkmak için sıra bekleniyor.
  Cafesinde fiyatlar çok pahali. Basit bir horoz şekerinin fiyatı bile 10.00TL. Müze, müzelikten çıkıp, ticarethaneye dönüşmüş.

 7. Avatar
  Berk Cakir

  Sunay Akın’a ne kadar teşekkür edilse azdır böyle bi müzeyi kazandırdığı için. Günümüz çocukları bi çok oyuncağı bilmese de sizin çocukluğunuzun nasıl geçtiğini ona gösterebileceğiniz en güzel yer. Her fırsat bulduğumda uğrarım ve her seferinde farklı bişey muhakkak farkettiğim oluyor: ince detaylar gizli.

 8. Avatar
  Osman EKİZ

  Kıymetli aile dostumuz Ercan Karakoyun abimin İstanbul ziyaretinde birlikte gittiğimiz Sunay Akın Sahibi olduğu kıymetli bi mekan ..

 9. Avatar
  emre ugan

  Güzel nostalji olmuş.3 katlı bir bina.bilet fiyatı yetişkin 10 öğrenci 7 idi yanlış hatırlamıyorsam.alt katta kafeterya var.çocuklar çok birşey anlamayacaktır fakat 35 yaş ve üzeri kişilerde kendinden bir iz aradığı bir yer.teneke arabalar ahşap dekorlar,kuklalar,bez bebekler birsürü şey.güzel yer

 10. Avatar
  BUKET ŞEN ÇELİK

  Sunay Akın’in Dünya’nın dört bir yanindan topladığı oyuncakları her bir odada konulu şekilde sergilemesi muhteşem ve görülmeye değer bir müze… Çocuklar çok eğlenecek…

 11. Avatar
  Fatih Fatih

  Günümüz çocuklarının dikkatini çekecek bir şey yok. Sadece hatıra para basımı var. O da başka yerlerde de oluyor. Sanki daha çok büyüklere hitap ediyor. Oyuncaklar çok eski tarihlere ait 1950 gibi mesela.Haftasonu dışarıya taşan bir kalabalık ve park yeri sorunu sizi bekliyor bilginize.

 12. Avatar
  Ufuk Çakır

  Sunay Akın’ın Oyuncak Müzesi Türkiyede oyuncak müze alanında ilktir. Numune diyebileceğimiz birçok oyuncak mevcuttur. Gidilip görülmesi gereken bir yer. 👌😎

 13. Avatar
  Serhat Kargin

  Amerikan, japon, alman, ispanyol, türk yapımı 1800’lü yıllardan 1980’lere kadar gelen eski oyuncakların sergilendiği bir müzedir. Oyuncak Nostaljisi yaşamak isteyenlerin hoşlanacağı bir müzedir.

 14. Avatar
  Zeynep Yaman

  Gecmise gitti geldik oynadigimiz oyuncaklar bindigimiz bisikletler onlari gorunce simdiki cocuklarin oyuncakları garip geldi nevarsa eskilerde var.Nostarji sevenlere tavsiyem giris ucretli merdivenler biraz daha genis olsydi daha guzel olurdu.1800 lu yillardan olan oyuncaklari muhakkak gormelisiniz ve cocugunuz varsa gormesini saglamalisiniz

 15. Avatar
  fazlı özdemir

  Mükemmel bir müze. Sadece çocukların ve gençlerin değil her yaştan insanın dikkatlice izleyerek görmesi gereken bir yer.
  Oyuncakların aslında sadece çocukların ellerindeki eğlence aleti olmadığını ve aslında çoğunun altına bir ideoloji gizlendiğini de bizlere anlatıyor.
  1800lü yıllardan günümüze uzanan geniş bir koleksiyon ve dünyanın her tarafından izler görebilirsiniz.
  Oralarda bulunan barkodları kullanarak ilgili bölümler hakkında Sunay AKIN seslendirmesi ile bilgi edinebilirsiniz.

 16. Avatar
  Elif A.

  Sadece çocuklara değil aslında büyüklere göre bir müze. Oyuncakların hemen hepsi eskiden kalma, bazıları 19. ve 20. yüzyıldan kalma. Esas bizim için çok daha fazla ilgi çekici. Hatta çocukla geldim ben, ama sağa sola istediğim kadar bakamadım. Bir dahaki sefere 70 75 yaşlarındaki anne ve babamla gelmek istiyorum, onların da çok ilgisini çekecektir,eminim.

 17. Avatar
  Hulya Agackoparan

  Her tür oyuncağın büyülü alemi, çeşitli ülkelere ait değişik oyuncaklar, insanı oldukça etkiliyor…Kimi zaman eskilere götürüp, kimi zaman gülümseten oldukça güzel bir ortam..Büyük emekler verilerek itina ile biriktirilmiş, harika oyuncaklar….

 18. Avatar
  Gülin Özdoğan

  Gerçekten Sunay Akın’ı ayakta alkışlıyorum muhteşem bir fikir … mutlaka çocuklarınızı alıp gidin , görülmesi gereken bir müze

 19. Avatar
  Eda İris

  Harika bir yer ,oyuncaklar sadece wski olduğu icin degil özel parcalar olduklari icin sergilenmis.Kendine has Dunya uzerinde tek olan bircok parca var.

 20. Avatar
  Adem ÇINAR

  Çok beğendim ve çok emek verilmiş bir yer. Fakat benim için üzücü tarafı malasef ülkemizin oyuncak hatta birçok konuda ne kadar geri olduğu bir kez daha anlamak oldu. 1900 lü yıllarda Almanya’nın yaptığı oyuncak ev ve yapıların kalitesi bunun ispatıdır ve beni çok etkiledi. Detaylar muhteşem.

 21. Avatar
  güven akbuz

  Dev binalar arasında olup, Ben burdayım diye haykıran şirin bir evden kurulmuş, Kendinden, geçmişten ve illaki çocukluğundan bir parça bulacağın, oyuncağın zamandaki yolculuğu kadar insanlık tarihinin de yolculuğunun ‘küçük’ bir kesitine tanıklık edeceğiniz masalsı bir mekan. Buraya erişim imkanı olan çocuklar çok şanslı, burada etkinliklere katılıp vakit geçirmek çok eğlenceli. Hele şanslı gününüzdeyseniz Sn. Sunay Akın’la da karşılaşabilirsiniz. Bu ülkeye ve insanlarına katkıların için teşekkürler Sunay Akın.

 22. Avatar
  senem ergenc

  Çocuklarda yetiskinlerde hayran kaldık. Onca tarihi eser nasil toplanmış korunmuş. Savaş zamaninda bile oyunca uretmeyin birakmayan toplumlar bugun pek cok seyin oncusu olmaya devam ediyor. Kesinlikle gorulmesi gereken bir yer. Ancak aratatil dolayisiyla cok kalabalıktı.

 23. Avatar
  hale tas

  kalabalık olan günlerde örneğin tatillerde asla gitmeyin çocuğuna sahip çıkmayan ebeveynler yüzünden hiçbir şey anlamazsınız. Güzel bir günde giderseniz en az bir kere görülmesi gereken insana nostaljik bir hava veren tatlı bir yer. içindeki kafe ve çalışanları son derece sıcaklar.

 24. Avatar
  Hasan Burak Zafer

  Cocuklar ve buyukler icin eskiyi ev yeniyi anlatan konusan bir muze giris ucreti uygun resepsiyondaki bayan gayet ilgili ve ozenli. Tesekkurler.

 25. Avatar
  muhammed yeşilkaya

  Öncelikle sadece oyuncak bakmak için gelinmemeli diye düşünüyorum. Çünkü önceki dönemde üretilen bir çok oyuncağın kendine ait öyküleri var. İsterseniz qr kod uygulaması ile bilgi edinebilir ve sesli olarak da masal edasıyla dinleyebilirsiniz. Çünkü sadece oyuncakların fiziki özelliklerinden ziyade müzeye gelinmişken tarihlerini veya hikayelerini bilmek gerekir.
  Onun dışında odalar çok geniş olmadığı için haftasonu kalabalık olabilmekte ama ambiansdan dolayı insanlar çok nazik davranmaktadır. Çalışanlar da son derece güler yüzlü ve kibarlar. Fiyatlarda normal tam bilet 18 lira. Ayrıca çıkmadan anısı olsun diye özel parasından almayı unutmayınız.
  Şahsen ben memnun kaldım gittiğime.

 26. Avatar
  Osman ÖZDEN

  Araç park etmek problemli kaç tur atmak zorunda kaldık. Çok yoğun çok sıra var beklemekle bitmiyor içeri giremeden geri geldik küçükler üşüyor dışarıda

 27. Avatar
  Mehtap Colak

  Müzenin çocuklardan çok büyüklere hitap ettiğine katılıyorum. Oyuncaklar sizi çocukluğunuza götürüyor analiz ve sentez yapmanızı sağlıyor, büyülü bir dünyanın kapısını aralıyor. Yalnız müzenin kalabalık olması hem sevindirici hem de o büyülü dünyayı bozan kalabalık üzücü. Ortada çok büyük bir emek var ve takdire şayan.

 28. Avatar
  Ayşin PALABIYIK

  Çok zamandır gitmek istediğim bir müze fırsatı olunca bende baktım gezdim sanalda olsa ilk defa bir müze gezdim ve iyi ki de gezmişim çok güzel

 29. Avatar
  emre9

  tyremre

 30. Avatar
  Ecrin Seda DENİZ

  Muhteşem !!! Bayıldım resmen 😊😊😻😻👍👍👍 👏👏😁😁

 31. Avatar
  ARZU

  Şu an online geziyorum ama o kadar beğendim ki mutlaka hayatlarımız normale döndükten sonra da gelip birebir gezicem çok güzelmiş çok büyük emek var gerçekten herkesin ellerine sağlık 🙂

 32. Avatar
  ayşe

  çok güzel o kadar sevdimki harikaydı anlatamam uzayla ilgim vardı arttı çok güzeldi 😊

 33. Avatar
  idil

  çok güzel

 34. Avatar
  idilturk

  çok güzel

 35. Avatar
  kayra

  bence de güzel çünkü çok emek verilerek yapılmış.

 36. Avatar
  sudenaz

  bende onlayn baktım inanılmaz güzel oyuncaklar var muhteşem

 37. Avatar
  omer bayram

  çok guzel bir müze sunay akına tesekkur ediyorum

 38. Avatar
  zeynep asel

  evde kal müzeleri gez

 39. Avatar
  zeynep asel

  muteşem bir müze

 40. Avatar
  zeynep asel

  muteşem

 41. Avatar
  zeynep asel

  mutem bir müze harika 👍🏻👍👍🏼👍🏽👍🏾👍🏿

 42. Avatar
  zeynep asel

  muhteşem bir müze harika 💗

 43. Avatar
  zehra

  çok güzeldi

 44. Avatar
  zeynep asel

  çok güzeldi (●’◡’●)

 45. Gezilecek Sanal Müzeler (Türkiye) | Catering Guide

  […] İstanbul Oyuncak Müzesi -> Sanal Müze Gez […]

 46. Avatar
  Ben

  Çooooooooooooooooooooooo k güzel

 47. Avatar
  Ben

  Çooooooooooooooooooooooo k güzel ve harika şekilde eoyunc ar var
  😄

 48. Avatar
  Latif

  Çok güzel gidip, gezip ,görülmesi gereken bir yer. Farklı tarzda kim bilir daha önce görmediğimiz nice oyuncaklar vardır emeğinize sağlık 👏

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir