Beğen

İstanbul

Birçok savaşa tanıklık eden ve kendisi için sayısız mücadelelerin verildiği gözde şehir İstanbul Türkiye’nin en büyük ve gelişmiş şehridir. Ülkenin en kalabalık şehri olmasıyla beraber nüfusu yaklaşık on beş milyondur.

İstanbul’un ilçeleri

Kalabalık bir nüfusa sahip olan İstanbul’un birçok ilçesi bulunmaktadır. Bu ilçeler şunlardır: Bakırköy, Adalar, Beykoz, Beşiktaş, Eminönü, Beykoz, Eyüb, Fatih, Gazi Osman Paşa, Kadıköy, Kâğıthane, Çatalca, Büyükçekmece, Zeytinburnu, Üsküdar, Ümraniye, Şişli, Sarıyer, Pendik, Küçükçekmece, Kartal, Silivri, Şile, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bayrampaşa, Esenler, Güngören, Maltepe, Sultanbeyli ve Tuzla.

İstanbul

İstanbul’da gezilecek yerler

İstanbul her yıl hem yaz hem de kış mevsiminde yerli yabancı binlerce turist ağırlamaktadır. Bu şehir gezisi için birkaç gün yetmeyecektir. En az bir iki hafta şehrin hem tarihi hem de doğal güzelliklerini tatmak için gerekli bir süre zarfıdır. Sayısız güzellikleri bulunan bu şehrin sizler için birkaç yerini listeledik. Ayasofya, Topkapı Sarayı, Kapalı Çarşı, Bozdoğan Su Kemeri, Yerebatan Sarnıcı, Çemberlitaş, Galata Kulesi, Kız Kulesi, Rumeli Hisarı, Yoros Kalesi, Anadolu Hisarı, Yedikule Zindanı, Haydarpaşa Tren Garı, Dolmabahçe Sarayı, Fener Rum Patrikhanesi, Heybeliada Ruhban Okulu, Kuleli Askeri Lisesi, Süleymaniye Camii, Sultanahmet Camii, Eyüp Sultan Cami ve Ortaköy Cami. Bu saydığımız yerler İstanbul’un gezilmesi gereken yerlerinin yarısı bile değildir. İstanbul hakkında daha fazla bilgi almak isteyenler https://www.yerelnet.org.tr/il/istanbul/ adresini ziyaret edebilir

Yüzölçümü: 5.461 km2

Rakım: 30 m

Nüfusu: 15.462.452

Plaka Kodu: 34

Posta Kodu: 34000

Konum: 41.008216, 28.978285

Bu makale YerelNET tarafından İstanbul şehrini kısaca tanıtmak için hazırlandı.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri