Beğen

İstanbul Eminönü’nde yer alan bu çarşı oldukça köklü bir ticaret merkezidir. Yeni Cami’nin arkasında ve Çiçek Pazarı’nın hemen yanında bulunmaktadır. Çarşı içerisinde geçmişten günümüze uzanan eşsiz bir doku kendini göstermektedir. Doğal ilaçların yanı sıra baharatlar, ender bitkilerin yanı sıra gıda ürünleri de yer almaktadır. Bu çarşı içerisinde yer alan dükkanlar Pazar gününde de hizmet vermektedir.

Mısır Çarşısı içerisinde aynı alanda ticaret yapan noktalar bir arada yer almaktadır. Bu yüzden de rahatlıkla istenileni bulabilmek mümkündür. Aynı zamanda da bu çarşının gün boyunca hareketli olduğu da ifade edilmektedir.

Doğu ile Batı arasında köprü görevi gören İstanbul, etkili bir ticari merkez olarak adlandırılmıştır. Avrupa ile Arap Yarımadası arasındaki bağlantıyı kurmasından dolayı da bir geçiş noktası olmuştur.

Mısır Çarşısı Önemi

Osmanlı dönemi içerisinde çarşı mimarisi belirgin bir biçimde kendini göstermiştir. Çarşıların birden fazla sokak içerisinde varlık göstermesi ve üzeri kapalı olarak destek vermesi durumu Mısır Çarşısı içerisinde de görülebiliyor. Bu yöndeki çarşılar genel olarak cami kenarlarına yapılmış ve Mısır Çarşısı içerisinde de bu yönde bir durum da ortaya çıkabiliyor. Mimarisi açısından halen daha ilgi çeken bir konumda bulunan bu tarihi çarşı, önemini halen daha göstermeyi başarıyor. Oldukça kölü bir tarihe sahip olduğu da ifade edilen bir konumda yer alıyor.

Mısır Çarşısı

Mısır Çarşısı Tarihi

Mısır Çarşısı’nın geçmişi Bizans dönemine kadar uzanıyor. Eminönü sahilinin Bizans döneminden beridir deniz ticareti için önem taşıyan bir konumda bulunuyor. Bundan dolayı da bu dönem içerisinde Bizans döneminde de Makron Envalos adında baharat satan dükkanların yer aldığı bir çarşı da yer alıyordu.

Mısır Çarşısı da Yeni Cami Külliyesi’ne bağlı olarak inşa edilmiştir. Üçüncü Murat’ın eşi Safiye Sultan tarafından verilen emirle 1597 yılında başlamış ve 1663 yılında da tamamlanmıştır. 17. Yüzyılda da daha fazla önemli bir yer tutan Mısır Çarşısı, bu önemini halen daha korumaktadır. Batı ve Doğu kültürlerine dair detayları içeren bir düzeyde yer almasıyla da dikkat çeken bir pozisyondadır.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri