Panorama 1453 Tarih Müzesi

Panorama 1453 Tarih Müzesi : Bir imparatorluğun sona ermesine, bir diğerinin ise yükselmesine neden olan İstanbul’un fethini tüm gerçekliği ve ihtişamı ile ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan Panorama 1453 Tarih Müzesi, bu büyük olaya merak duyanların gezi listelerinin başında bulunması gereken en önemli mekân konumunda.

Üstelik içerisinde gezerken top sesleriyle, Fatih’in askerlerinin bağırışlarıyla, Mehter Takımı’nın marşlarıyla konuklarına duygu yoğunluğu yaşatan ortamı ile fetih olayını ön plana çıkarsa da müze, ustalıkla yaratılmış ana sergisi sayesinde Türk resim sanatının ne kadar gelişmiş olduğunu gözler önüne seriyor.

Panorama 1453 Tarih Müzesi Hakkında Bilgiler

Projelendirmesi 2003’te, uygulama çalışmaları ise 2005 yılında başlamış olan 5 milyon dolar maliyetli müzenin inşası, 2008 yılında tamamlanmış.

İstanbul’un Osmanlı hâkimiyetine geçmesinin 555. yıl dönümü şerefine 2009 yılında devlet erkânının katıldığı bir törenle açılışı gerçekleştirilen projenin fikir babalığını ve koordinasyonunu ressam Haşim Vatandaş yapmış.

Tasarımını Özkul Eren‘in üstlendiği müzenin ana sergisinin içeriğini ise Mimar Hilmi Şenalp’in danışmanlığında Doç. Dr. Erhan Koyuncu ve Yrd. Doç. Dr. Coşkun Yılmaz birlikte hazırlamış.

Türkiye’nin ilk panoramik müzesi olma özelliğini taşıyan kültürel tesis, eskiden Trakya Otogarı’nın bulunduğu alana inşa edilmiş. Bulunduğu alanın içerisine müzenin binası, girişi fetih sonrasında Osmanlı askerlerinin kente ilk girdikleri yer olan Silivrikapı’ya ve surlarına bakacak şekilde konumlandırılmış.

Panorama 1453 Tarih Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Dünyanın üzeri kapalı tek panorama müzesi unvanına sahip kültürel tesis, Zeytinburnu İlçesi sınırları içerisinde kalan Topkapı Kültür Parkı’nın değerli bir parçasını oluşturuyor. Merkezi bir noktada bulunması nedeni ile müzeye, bulunduğunuz konuma bağlı olarak ister kara isterseniz de deniz ulaşımını kullanarak kolayca gidebilirsiniz.

Toplu taşımayı tercih edenler için bana göre en keyifli yöntem, Tarihi Yarımada’ya da ulaşımı sağlayan Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı’nı kullanmak.

Müzenin bulunduğu Topkapı’ya ulaşımda en fazla seçeneğe sahip olacağınız toplu taşıma aracı ise bölgeden geçen hatların oldukça fazla nedeniyle otobüs. Kültürel tesise ayrıca metrobüs veya Aksaray metrosu aracılığıyla da ulaşabilirsiniz.

Kentin karşı yakasından Topkapı’ya gelecekseniz, yoğun trafikte zaman harcamak yerine konuklarına eşsiz boğaz manzarası sunan vapurlar seferlerinden yararlanarak bölgeye gitmenizi tavsiye ederim. Kendi arabasıyla bölgeye gidecekler içinse Topkapı ve çevresinde yararlanabilecekleri çok sayıda otopark bulunuyor.
Panorama 1453 Tarih Müzesi’nde Yer Alan Bölümler

Panorama 1453 Tarih Müzesi

O dönemden kalma belgelere bakılarak ve tarih danışmanlarının fikirleri alınarak tasarlanan Panorama 1453, sahip olduğu atmosferle girişinden daimi sergisinin bulunduğu bölüme kadar her noktasında bir çağı kapatıp diğerini açan bu büyük olayı konuklarına adeta yeniden yaşatıyor.

Mekânın kapısından içeri girdikten sonra karşınıza çıkacak bölümde, sizleri fethi anlatan 3 aşamalı haritalar ve döneme ait bilgiler bekliyor. Kalıcı serginin bulunduğu ana salona inilen merdivenlerin duvarlarında, Rumeli ve Anadolu Hisarları’na ait ve gemilerin karadan çekilmesi anını betimleyen kabartmalara yer verilmiş.

Merdivenlerdeki kabartmaların yaratıcıları bu çalışmaları oluştururken vefa borcu olarak müzenin binasının yapımı sırasında vefat eden işçinin yüzünü eserlerine işlemişler. Eğer Fatih’in solunda, elinde kılıç tutan ikinci kişiye odaklanırsanız, işçinin yüzünü kolayca seçebilirsiniz.

Giriş ve merdiven bölümlerini geçtikten sonraysa müzeyi İstanbul gezilecek yerler arasında popüler kılan asıl bölüme gelmiş olacaksınız. Burada bulunan ve müzenin kalbi konumundaki panoramik resim, 8 ressam tarafından 2005-2008 yılları arasında yaratılmış.

10.000 figür çizimden oluşan bu görkemli çalışma, 38 metre çaplı bir yarım kürenin üzerine yapılmış. Kapladığı toplam alan 2350 metrekare olan çalışmanın en büyük özelliği, optik alışkanlıklarla oynayan yapısı sayesinde her defasında farklı bir detayı ziyaretçilerin yakalamasına izin veriyor oluşu.

Sınırlarını ve detaylarını algılamaya çalışırken kısa bir süre şaşkınlık yaşayabileceğiniz çalışmanın etkisi önünde yer alan 3 boyutlu maketlerle daha da arttırılmış. Eğer resmin sahip olduğu ayrıntıları kaçırmak istemiyorsanız, yanınızda mutlaka bir fotoğraf makinesi bulundurun.

ONLİNE SANAL TUR

Bu makale 7 Nisan 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

 1. Avatar
  Kadir Alper ÇETİN

  Daha öncede bir kaç kez gitmeme rağmen yanımda öğrencilerim olduğu için tekrar ziyaret ettim. Gerçekten çok güzel bir ortam var. Merdivenlerden çıkar çıkmaz sizi bir ferahlık sarıyor. Yalnız yukarıda bir görevli var merdivenlerin başında oturuyor kulağında kulaklık sürekli oturuyor. Bulutlarda Fatih ‘in silueti gizli. Onu sordum onu bile yanlış bir bulutu göstererek burda görebilirseniz eğer diye cevap verdi. Neyse ama böyle ihtişamlı bir zaferin nasıl kazanıldığı öğrencilerimize çocuklarımıza anlatmamız lazım. Üzüldüğüm nokta ise panoramaya çıkmadan önce duvarlarda fethin nasıl gerçekleştiği yazıyor ama yazılanların çoğunu okumadan yukarıya çıkıyor çoğunluk. Yukarıda da paylaşım yapmak için biraz fotoğraf çekildikten sonra çıkıp gidiliyor. Harika bir eser var ortada her yerinden tarih fışkıyor ama malesef gençlerimize aktaramıyoruz bunu

 2. Avatar
  Rabia Rojda TAHSİN

  Tahin canlandirilmaya calisildigi muzede degisik seyler ogrenebilir ayni zamanda ilgi cekici atmisferinde etkilene bilirsiniz guzel ni alan Ama bi sultan ahmet yada top kapiyla kıyaslayınca baya geride kaliyor

 3. Avatar
  Adem Meydan

  Buraya her gün uğruyorum.😁 çünkü hersabah yanından geçiyorum ama görmeyenler için söylüyorum görülmesi gereken mükemmel bir tarih kahramanlığı var içerisinde…

 4. Avatar
  BETÜL YILDIZER

  İçinde sinama olabilirmiş.Panorama harika! Oldukça da temiz. Girdiğinizde merdiven yanlarında ki kabartmalar da çok güzel bi doku oluşturmuş. Fakat sadece panorama olması bi eksiklik bence.Büyük bir park alanı içinde oluşu çoçuklarıyla giden ebeveynler için uygun olabilir.Bana sorarsanız giderken yanınıza piknik malzemelerinizi almayı unutmayın! Panorama içinde yemek yiyeceğimiz bir mekan ve sinama salonu olabilirmiş.

 5. Avatar
  Nehir Kaygısız

  Çok güzel herkesin bir defa görmesi gerektiğini düşünüyorum. Sizi Istanbul’un fethine savaşın tam ortasına götürüyor. Kullanılan silahlar, teknik ve taktikler hepsi gözünüzün önünde tavsiye ediyorum.

 6. Avatar
  İbrahim Görmez

  Yol boyunca fatih Sultan Mehmet in bütün hikayesi, yaşanmışlıklarının yazılı olduğu tablolar ile dolu. çatı katında devasa bir yarım küreye panaromik olarak yansıtılmış bir görsel ve mehter marşı eşliğinde mükemmel bir atmosfer müzeler müdürlüğüne bağlı olmadığı için müze kart geçersiz ama öğrenci iseniz 3 tl gibi çok makul bir rakama içeride gezebilirsiniz.. Müze tadında olmasa da güzel bir yer

 7. Avatar
  Mehmet Arslan

  Çocuklarımızı tarihi bir yolculuğa götürmek istiyorsanız mutlaka ziyaret edin. Çok etkileyici ve duygulandıran aynı zamanda gururlandıran bir müze. Şiddetle tavsiye edilir.

 8. Avatar
  Abdullah Erguvan

  Mutlaka gidip görülmesi gereken bir müze, insan kendini gerçekten tuhaf hissediyor. Fethin önemini kavramak ve dönemin tarihinin kokusunu alıp bir nebzede olsa kendinizi o atmosferde hissedebilmek için bile gidilir. Çevredeki inşaatlar yüzünden yönlendirme tabelaları biraz eksik kalmış otoparkda bu şekilde bir tesis için yetersiz.

 9. Avatar
  Volkan Kaya

  İstanbul’un fethi çok güzel bir şekilde panaromik olarak anlatılmış, girişte ücret vererek kulaklık alabilirsiniz. giriş fiyatları biraz yüksek.

 10. Avatar
  zeliha Taysı

  Efsane güzel olmus gercekten bayildim ulaşım rahat ben 97 ile topkapıda inerek kolayca ulaşim sagladım herkezin gormesi gerektigi yer

 11. Avatar
  Cosmopolitan

  küçük bir müze. tamamı bu kadar mı bilmiyorum ama gezdiğim bölümler bana küçük geldi.
  müzenin iki bölümü var diyebiliriz.ilk bölümünde istanbulun ilk kuruluşundan başlayarak fethe kadarki tarihini yazılar ve görseller ile anlatılmış şekilde görüyoruz. diğer bölümü de fethin panoramasından oluşuyordu. panorama bölümünde, muhtemelen fetihte kullanılmış toplar, oklar, vb savaş araçları vardı. burada mehter de eşlik ediyordu bize.
  ortalama güzellikte bir müzeydi benim için. istanbulun fethi gibi tarihte çığır açıcı bir olayın daha etkileyici ve ayrıntılı bir şekilde anlatılmasını umardım.

 12. Avatar
  Park Sahaf

  Mehmet paşa sende yokmu eskilerden kalma mücadelesi yanlış bir şey değil yığma üst üste iki hesap döneminde yukarıda belirtilen sitelerin fotoğrafları bilmek gerekir

 13. Avatar
  Özer Boztuna

  Çok daha büyük bir beklentiyle gelmiştim. 10dk da görülüp çıkılacak bir yer olduğunu hiç tahmin etmiyordum. Güzel bir çalışma ama panorama alanı dışında pek ilgi çeken bir yer değil.

 14. Avatar
  Ayfer Albayrak

  harika bir atmosfer🙏 mehter marşı eşliğinde görsellere bakmaya doyamadık… O yüce bayrağı surlara dikenlere selam olsun🌸

 15. Avatar
  Sedat Kulce

  Müze küçük biraz daha büyük olabilirdi ama yinede güzel keşke daha çok yapabilseler böyle yerleri.duvarlar ve tavanda resimler var etraftada tarihietaryallerin kopyaları 3 boyutlu görsel sunulmuş ilk girenler için ufak bı baş dönmesi ve şaşkınlık yapabilir

 16. Avatar
  Dilek Turan

  Çok güzel, büyüleyici bir atmosferi var. İnsanın müzeden çıkası gelmiyor. Öğrenci, öğretmen indirimli bilet alabiliyor.

 17. Avatar
  Neslihan

  değişik bir atmosferi var, kapalı ama açık alanda gibi hissettirdi. kurtuluş savaşı canlandırılmış çok gerçekçiydi. Görülmesi gereken bir müze

 18. Avatar
  Aydın KORKMAZ

  Emeği geçenlere teşekkür ederim. Fakat Dışarıdan bir haber kalınmış. Süs havuzları çöp içinde. BAKIMSIZ ve çevre düzenliği yok. Belediye ilgilenmek zorunda artıl ilçe belediyesi mi İstanbul belediyesi ş bilemem. Sonuç olarak temiz olmak zorundayız. Çocuklarımızı götürdük ve çocuklarımız çöpler içinde neden böyle diye yorum yapınca üzücü oldu.

 19. Avatar
  Şeyma Ceren Şenyiğit

  Osmanlıda İstanbulun başkent olmasını sağlayan büyük komutan ve padişah Fatih Sultan Mehmet Han ve askerlerinin bu uğurdaki mücadelesini sanki savaş meydanınca gözlemciymişsiniz gibi tüm gerçekliğiyle inceleme imkanınız oluyor sesler,görsel efektler,savaşta gerçekten kullanılan toplar ve silahlar savaşı size yaşatarak anlamayı kolaylaştırıyor

 20. Avatar
  BİLEN TEST

  Müthiş bir panoramik müze.. İstanbul a uğrayıp sakın gezmeden gitmeyin.. Hem gerçek şahin topları, gülleler, oklar… Hem resimlerle, hem seslendirmeler fetih sahnesinin ortasında buluyorsunuz kendinizi… Tavsiye ediyorum..

 21. Avatar
  Smd Ztrk

  İstanbul’un fethine panoramik açıdan bakmak isterseniz tam size göre bir yer. Adının Panorama ile başlaması sorunlu bir tercih bence. Fakat konsept olarak sanırım alanında ilk ülkemizde. Müze anlayışına ışık, ses gibi önemli ambiyans faktörleri de eklenerek ziyaretçilerin kendisini Ulubatlı Hasan gibi hissedeceği atmosfer oluşturulmuş. Müzede sergilenen objelerden pek çoğunu belki de ilk defa göreceksiniz. Ulaşım ve otopark konusunda diğer müzelere göre çok fazla sıkıntı yaşamıyorsunuz. Fethin arka planı, detayları konusunda tüm orta-lise öğrencilerinin ziyaret etmesinin şart olmasını umduğum bir mekan. Okullar götürmediyse çocuklarınızı mutlaka siz götürün.

 22. Avatar
  Feyza Tüten

  Çok emek verilmis ve bence iceriye daha önce internetten bakmadan gidin ilk gördüğünüzde mutluluktan ağlayabilirsiniz . Oraya 2 saatinizi ayırın çünkü o yazıların hepsini okumanızı tavsiye ederim . Heleki tarihe aç bir bireyseniz yani bir şeyler öğrenmek isterseniz , tarih çok hoşunuza gidiyorsa neden olmasın?

 23. Avatar
  Bunyamin Aslan

  Bugün gezdik çok güzeldi bı an ondaymışız gibi hissettim çok duygulandım. Emeği geçen herkese teşekkür ederim 😊

 24. Avatar
  süleyman ekers

  Harika üstü bir eser. Bunu gerçekleştirenleri kutlarım. Bir de Bursada “KURULUŞ” isimli eserlerini çok beğenmiştim. Mutlaka görülesi eser sahiplerini tebrik ederim.

 25. Avatar
  Mustafa Ilgaz Dogrul

  Ortaokulda okuyan ve İstanbul’un fethi konusunu öğrenen bir çocuğunuz varsa mutlaka ziyaret edin. 3 katlı bir yapı; ilk iki katta fetih süreci baştan sona panolar ile anlatılmış. En üst kat ise görsel bir şölen. Çok kalabalık olacağını düşündüğünüz günlerde gitmemeye çalışın. Kalabalık ile çok anlamlı olmayacaktır. Yaklaşık 1-2 saat ayrılmalı. Girişte küçük bir otopark alanı mevcut ve ücretsiz. Giriş sivil 7.5 tl, Öğrenci/öğretmen 3 tl. Büyükşehir belediyesince işletildiği için müze kart geçmiyor.

 26. Avatar
  evurucu el

  Bambaska bir atmosfer. binanın dışından ıçeri girip merdivenlerden çıkınca sanki sihirli bir yer çıkmışsınız hissi kaplıyor insanı. Ve müzik ile çarpışma efektleri sizi olayın içine çekiyor. Muhakkak ziyaret edilmeli üstelik gurus ücretleri çok ucuz. Ama tavsiyem ekstra ücretle sesli tanıtım kulakliklarini kullanmaniz yönünde. O da cok pahalı sayılmaz.

 27. Avatar
  PANDEMİDE SANAL MÜZELERE YOĞUN İLGİ « Çorum'un Sesi

  sds

 28. Gezilecek Sanal Müzeler (Türkiye) | Catering Guide

  […] Panorama 1453 Tarih Müzesi -> Sanal Müze Gez […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir